Bilim dünyası, ışık hızında gelen süper güneş fırtınası tehlikesine dikkat çekiyor! Gelecekteki felaketi öngören araştırmacılar, bu doğal olayın etkilerini anlamak ve karşı önlemler almak için çaba sarf ediyor. Telefonlar, bilgisayarlar, GPS sistemleri ve daha pek çok teknolojik cihaz, bu muazzam güneş patlaması karşısında savunmasız kalabilir.

Bir araştırma ekibine göre, bir internet kıyameti’ yaşanabilir ve sistem ‘aylarca’ süreyle ‘çökmüş’ durumda kalabilir.

Daha önce güneş fırtınaları, dünyayı vurarak küresel iletişimde aksaklıklara neden oldu.

Virginia’daki George Mason Üniversitesi ve Deniz Araştırma Laboratuvarı, internet kesintisinin yaklaşabilir olduğundan endişe duyarak bir erken uyarı sistemi oluşturmak için şu anda işbirliği yapıyor. Güneş fırtınalarının geçmişte yarattığı sorunları düşündüklerinde, bu ekip gelecekteki olası bir ‘internet koptu’ senaryosuna karşı hazırlıklı olma hedefiyle çalışıyor.

Wonderopolis’e göre: “Güneş fırtınaları, Güneş’in güneş lekeleri ve taç kütle atımları biçimindeki büyük enerji patlamalarını yaydığı zaman ortaya çıkar.

Bu olaylar, Dünya’ya doğru üç milyon mil hızla bir akış halinde olan elektrik yükleri ve manyetik alanlar gönderir.”

George Mason Üniversitesi’nden Profesör Peter Becker, Fox Weather’a yaptığı açıklamada, geçmişte birçok güneş lekesi olduğunu ve lekenin bir ‘ışık patlaması’ olarak fark edildiği, ardından da koronal kütle atımı (CME) – Güneş’in taç bölgesinden büyük miktarda plazma ve manyetik alanın dışa doğru atılması – ‘uzayda rastgele bir yöne’ gittiğini söyledi.

Ancak CME aynı zamanda Dünya’ya doğru gelmiş ve bilim insanları bunu ‘yaklaşık 18 saatlik uyarı süresiyle, belki de 24 saatlik uyarı süresiyle, bu parçacıkların gerçekten Dünya’ya ulaşmadan önce ve Dünya’nın manyetik alanıyla oynamaya başlamadan önce tahmin edebilirler,’ diyor Prof. Becker.

1859’da Benzer Bir Olay Yaşanmıştı

Geleceğin Felaketi Bilim Dünyası, Süper Güneş Fırtınasıyla Alarmda!

1859’da Güneş’ten gelen bir CME, Dünya’nın manyetosferi ile çarpışarak telegraf sistemlerinin başarısız olmasına neden oldu, bu olaya Carrington Olayı denir.

Profesör Becker şöyle anlatıyor: “Aslında telegraf sistemini devre dışı bıraktı, telegraf hatlarından gerçekten kıvılcımlar sıçrıyordu.

“Bazı operatörler elektrik çarpmıştı çünkü teller yüksek voltaj taşıyordu, ki asla taşımamaları gereken bir şeydi, ancak manyetik alan değişimleri o kadar güçlü hale geldi ki neredeyse bir jeneratör sistemine dönüştü ve bu akımları telegraf tellerinden aşağı sürükledi.”

Ve benzer bir olay bugün de gerçekleşebilir. Etkisi, dünya genelinde daha gelişmiş iletişim sistemleri göz önüne alındığında, daha da büyük olabilir.

Güvenli Topraklama Cihazları Dışındakiler Tehlikede!

Geleceğin Felaketi Bilim Dünyası, Süper Güneş Fırtınasıyla Alarmda!

Profesör Becker, çoğu insanın cihazlarının – bilgisayarlar gibi – ‘topraklı’ olduğunu düşündüğünü ve bu nedenle ‘relatif olarak güvenli’ olduğunu belirtiyor.

Ancak, ‘yüzeyine indüktif akımları sürüklerseniz, neredeyse ters çalışabilir ve yakabilirsiniz,’ diyor.

Telefonlar, Bilgisayarlar, Tabletler Vb. Cihazların Hepsi Savunmasız Durumda

Fox Weather’a göre, mobil cihazlar, telefonlar, bilgisayarlar, tabletler, radyolar, GPS sistemleri, bakır kılıflı yeraltı fiber optik kablolar, uydular ve enerji şebekesi hepsi savunmasız durumda.

Ve internetle bir süre vedalaşabilirsiniz de, çünkü Profesör Becker şöyle açıklıyor: “Sistemi gerçekten birkaç hafta ila aylar boyunca çökertecek bir şeyden bahsediyoruz, tüm altyapının onarılması için gereken zaman açısından – tüm elektronik anahtarlar, tüm bu ofis binalarındaki elektronik dolaplar.”

Bildiğiniz gibi 1859 Güneş Fırtınası, aynı zamanda Carrington Olayı olarak bilinen, solar döngü 10 sırasında gerçekleşen muazzam bir jeomanyetik güneş fırtınasıydı. Bu olay, solar alev veya koronal kütle ejeksiyonu şeklinde ortaya çıkan ve Dünya’nın manyetosferini vuran, bugüne kadar kaydedilmiş en güçlü solar fırtınalardan biriydi. Bu doğa olayı, gökbilimci Richard Christopher Carrington tarafından gözlemlenmiş ve kaydedilmiştir. Bundan sonra aynı olayların yaşanmamasının garantisi yok. Şuan için bilim adamları araştırmalarına devam etmekte. Görünen o ki, ileride bu tarz olaylarla ilgili birçok teori ortaya atılmaya devam edecek.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER