Google Play hizmetleri durduruldu hatası için Android telefonda Ayarlar uygulamasını açın. Uygulamalar ve bildirimler.

Aşağıya inin. Google Play Hizmetleri’ne dokunun. Depolama Alanı. Alanı Yönet. Google Play Store’u açın. 5 dakika bekledikten sonra indirme işleminizi tekrar deneyin.

Dünya genelinde tabletlerde ve akıllı telefonlarda yaşanan bu sorun Android kullanıcılarına büyük sorunlar yaşatmaktadır. Google play uygulamaların indirilmesini sağlayan uygulamadır. Tabi indirirken çeşitli hatalar verebilmektedir.

Akıllı telefonlarını fabrika ayarlarına aldığınızda uygulama indirmek istediğinizde com.google.process.gapps hatası ile karşılaşabiliyorsunuz.

İlk olarak bu problem oluştuğunda Hard reset attıktan sonra aynı hata devam ediyor ise, Google arka plan uygulamalarını güncelliyor olacaktır. Telefonu açıp kapttıktan sonra aynı hata devam ediyorsa, aşağıdaki verdiğimiz çözüm yollarına bakabilirsiniz.

Google Play Hizmetleri Durduruldu Hatası Çözümü

Google play hizmetleri durduruldu

İlk olarak cihazınızda veri aktarımını kontrol edin. İnterneti kontrol ettikten sonra modeme reset atın yada açıp kapatın.

Diğer yandan DNS hatalarından yada düşük bağlantı hatalarından bu sorunlar oluşabilmektedir. Hataların çözümü için cihazlara göre de değişkenlik gösterebilmektedir.

Çözüm 1: Google Play Güncellemeleri Kaldırın

Akıllı telefonunuzdan Ayarlar kısmından Uygulamalar bölümüne girin. Daha sonra Google Play Store kısmından Devre Dışı Bırak kısmına tıklayarak güncellemeleri kaldırın.

Çözüm 2: Ön Bellek Veri Temizleme

Bu kısım çok daha önemli ve etken olarak işe yaran bölümdür. Aşağıda vereceğimiz adımları uygulayarak çözüme ulaşabilirsiniz.

  • İlk olarak akıllı telefondan Ayarlar kısmına girelim ve Uygulamalar kısmını açalım.
  • Google Play Store‘a girelim ve Durmaya Zorla kısmına tıklayalım.
  • Daha sonra Alt bölümde bulunan Depolama kısmından Verileri ve Ön Belleği Temizleme kısmına tıklayalım.
  • Son olarak cihazı tekrar açıp ve kapatalım.

Not: Maalesef Google play hizmetleri durdu hatası devam ediyorsa diğer bir yöntemi deneyelim.

Çözüm 3: Akıllı Telefonunuzu Sıfırlayın

Bu yöntem büyük ihtimalle Google play hizmetleri durdu sorununu çözecektir. Telefonunuzun Ayarlar kısmından Genel bölümüne gelip Yedekle ve sıfırla kısmını seçin. Bu işlemi yaptıktan sonra telefonunuzu fabrika ayarlarına geri döndürerek telefonunuza format atmış olursunuz.

Bu işlemi telefonda yaptıktan sonra cihanızda dahil depolamayla birlikte bütün uygulamalar silinecektir. Bu arada telefonu sıfırlamazdan önce bütün verilerinizi telefon rehberini, uygulamaları ve dahili hafızayı mutlaka yedekleyin.

Çözüm 4: Bilinmeyen Kaynaktan Yükleme

Google play hizmetleri durduruldu hatası çözümü samsung için bir diğer yol ise bu yöntemdir. Aşağıdaki adımları takip edelim.

  • İlk olarak Google Play Hizmetleri uygulamasını telefona indirin ve kurun.
  • Daha sonra Ayarlar kısmından Güvenlik sekmesinden Bilinmeyen Kaynaklardan Yükleme kısmını işaretli tarafa getirin.
  • Aktif yaptıktan sonra Google üzerinden Google Play Hizmetleri APK dosyasını bulun ve telefona kurun.

Çözüm 5: Google Hesabını Silin ve Tekrar Yükleyin

  • Cihazlarınızda yüklü olan Gmail hesabından çıkın.
  • Ayarlar kısmından Hesaplar‘a girin ve Google kısmını seçtikten sonra hesap tarafında hesabınızı seçip sağ üst tarafta bulunan Hesabı Kaldır‘ı seçin.
  • Son olarak cihazı açıp kapayın. Hesaba tekrar ekleyin.

Google play hizmetleri durmaya devam ediyor yada Google play hizmetleri durdu gibi sorunlar devam ediyorsa yorumlar kısmından bize ulaşıp karşılaştığınız sorunları paylaşabilirsiniz.

Yorumlar (1)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER

Anonim 4 yıl önce

Zuhel