Android kullanıcılarının sıklıkla karşı karşıya kaldığı play store’dan uygulama indiremiyorum sorunu, özellikle de anlık olarak uygulama indirilmesi gereken durumlarda ciddi şekilde can sıkabiliyor.

Kimi zaman kendiliğinden düzelebilen bu problem, çoğu zaman da müdahale gerektiriyor.

Android işletim sisteminin en büyük dezavantajlarından biri olan yüksek kullanımlı cache bellek problemi nedeniyle ortaya çıkan bu sorun, bazı küçük adımlar ile ortadan kaldırılabiliyor.

Google Play Store’da Uygulama İnmiyor, Çözüm Yolları Hangileri?

 1. İnternet Bağlantısını Kontrol Edin: İnternet bağlantınızın stabil olduğundan emin olun.
 2. Depolama Alanını Kontrol Edin: Cihazınızda yeterli depolama alanı olduğundan emin olun.
 3. Cihazı Kapatıp Açın: Cihazınızı kapatıp açarak basit bir yeniden başlatma işlemi yapın.
 4. Play Store’un Önbelleğini Temizleyin: Ayarlar bölümünden uygulama yöneticisine giderek Play Store’un önbelleğini temizleyin.
 5. Saat ve Tarih Bilgilerini Kontrol Edin: Cihazınızın saat ve tarih ayarlarının doğru olduğundan emin olun.
 6. Play Store’a Gerekli İzinleri Verin: Ayarlar’dan uygulama izinlerine giderek Play Store’un gereken izinlere sahip olduğundan emin olun.
 7. Play Store Güncellemelerini Kaldırın: Play Store’u güncelleyen uygulamalardan herhangi bir güncellemeyi kaldırarak eski sürüme dönün.
 8. Google Hesabını Kaldırıp Yeniden Ekleyin: Ayarlar’dan hesaplar bölümüne giderek Google hesabını kaldırın ve yeniden ekleyin.
 9. Yazılım Güncellemesi Yapın: Cihazınızın en son yazılım güncellemesine sahip olduğundan emin olun.
 10. Cihazı Sıfırlayın: Sorun devam ediyorsa cihazınızı fabrika ayarlarına döndürmek bir çözüm olabilir. Ancak bu işlem tüm verilerinizi sileceği için dikkatli olun.

Google Play Store Yüklenmiyor Hatası Videolu Anlatım (Video’da detaylı anlattık, 100 Bin Kişi Bu Şekilde İzledi 👍 Çözüme Video’dan Bakabilirsiniz)

Google Play’dan Uygulama İnmiyor Hatası Çözümü Nasıl Yapılır?

play store'dan uygulama indiremiyorum

Siz de Play Store’dan uygulama indiremiyorum diyorsanız aşağıda belirtilen adımları deneyebilirsiniz.

1. Uçuş Modunu Açın ve Kapatın

Google Play indirme sorunu çoğunlukla sorunlu bir internet bağlatısından kaynaklanır. Her ne kadar diğer uygulamalar sorunsuz olarak çalışsa da bazen Google Play Store uygulaması internet kaynaklarına erişmekte sorun yaşayabilir.

Bunu düzeltmenin en hızlı yolu ise uçuş modunu açıp tekrar kapatarak telefonun tüm ağ parametrelerinin tekrardan yapılanmasını sağlamaktır.

Not: İnternet bağlantınızın kalitesi de uygulama indirme sorunlarına yol açabilir. Hızı düşük bir ağ kullanıyorsanız ve özellikle mobil bağlantıya sahipseniz farklı bir kablosuz WiFi ağına bağlanmayı deneyebilirsiniz.

2. Play Store Depolama Alanını Temizleyin

Google Play Store da diğer tüm Android uygulamaları gibi cihaz hafızasında cache dosyalar tutar. Bu dosyaların yanlış konumlandırılması, eksik veya hatalı olması, Play Store’un doğru çalışmasını engeller. Bu noktada yapılması gereken ise bahsedilen cache dosya sisteminin sıfırlanmasıdır. Bu işlemi yapmak için aşağıdaki adımları takip edin;

 1. Öncelikle telefonunuzun “Ayarlar” ekranına girin ve “Uygulamalar” sekmesini açın.
 2. “Uygulamalar” ekranında “Google Play Store” uygulamasını bulun ve bu uygulamayı seçin.play store'dan uygulama indiremiyorum
 3. Açılan ekranda “Depolama” seçeneğini açın.Google Playdan uygulama inmiyor
 4. Bu ekran üzerinde öncelikle “Önbelleği Temizle” seçeneğini arından da “Veriyi Sil” seçeneğini seçin.Google Playdan uygulama inmiyor
 5. Bir önceki ekrana tekrardan geri dönün. Bu aşamada Google Play Store üzerinde yüklü olan güncelleştirmeleri kaldıracağız. Bu işlemi yapmak için “D. Dışı Bırak” seçeneğine basın ve ardından “Tamam” seçeneğini seçin. Böylece Play Store uygulaması fabrika ayarlarına döndürülecektir.

Google Playdan uygulama inmiyor

Bu işlemler Google Play Store uygulamasını tamamen sıfırlayacaktır. İşlemin ardından telefonunuzu yeniden başlatın ve indiremediğiniz uygulamayı tekrardan indirmeye çalışın.

3. Uygulama Tercihlerini Sıfırlayın

Yukarıda belirtilen adımlar Play Store’dan uygulama inmiyor sorununu çözmediyse uygulama tercihlerinin tamamını sıfırlamanız gerekebilir.

Bu işlem, Google Play Store alternatifi olarak bilinen bazı uygulama ve sitelerin Android sisteminden temizlenmesini sağlar. İşlemi yapmak için şu adımları takip edin;

 1. Telefonunuzun “Ayarlar” ekranını açın ve “Uygulamalar” sekmesini seçin.
 2. Bu ekran üzerindeyken sağ üst köşede yer alan üç nokta butonunu seçin. Açılan menüden “Uyg. Tercihlerini Sıfırla” seçeneğini seçin ve “Sıfırla” alanına dokunun. İşlemin ardından telefonunuzu yeniden başlatın ve Google Play Store üzerinden tekrardan uygulama indirmeyi deneyin.

Google Playdan uygulama inmiyor

Tüm bu adımları yapmanıza rağmen  Google Play sorunu hâlâ devam ediyorsa alternatif çözümler için yorum satırını kullanarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (16)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER

Anonim 10 ay önce

Merhaba 16 gb telefona 1 gb boyutunda uyg. indirecem fakat yer olmasına rağmen, uyg. tercihi sıfırladım telefonu 2 kez yeniden başlattım hala yüklenmiyor çözüm nedir?

Anonim 2 yıl önce

tüm her şeyi denedim bazı uygulamalar indi bazıları hala inmiyor

Anonim 2 yıl önce

Bana da yardımcı olur musunuz ya bazı uygulamalar iniyor bazıları hâlâ inmiyor

Anonim 2 yıl önce

hala devam ediyor

Anonim 2 yıl önce

Bende bazı uygulamalar iniyor bazıları inmiyor %95e kadar tamamlanıyor sonra yeniden başlıyor o da %98e falan geliyor ve uygulama indirilemiyor diyor.

Anonim 3 yıl önce

İşe yaramadı halen sorun oluştu diyor

Anonim 3 yıl önce

İşe yaramıyor hala inmiyor!

Anonim 3 yıl önce

inmiyor
yine olmadı telefoncuya versem yapabilirmi

Anonim 3 yıl önce

yine inmiyor😥😥😥

  Mustafa İyitütüncü 3 yıl önce

  sorun nedir tam olarak

Anonim 3 yıl önce

işe yaramadı

Anonim 3 yıl önce

Tüm dediklerinizi yaptim ama uygulama indirmiyorr

Muhammed 3 yıl önce

Uygulama indirdim bir yerden sonra takılı kalıyor dosyalardan uygulama klasör üne baktım hiç dosya yok

Anonim 4 yıl önce

Tum maddeleri denedim fakat uygulama indirilemiyor dedi

  Anonim 4 yıl önce

  Tüm Maddeleri Denedim Ancak Uygulama İndilmedi Çözümü Nedir ?

Anonim 4 yıl önce

Tüm maddeleri denedim fakat play store güncellenmedi