East Anglia Üniversitesi’nin yeni araştırmasına göre, hava filtreleme sistemlerinin ve hava temizleyicilerinin insanların hastalanmasını engellemediğini gösteriyor.

University of East Anglia’dan (UEA) yeni yayımlanan bir çalışma, kapalı mekanlardaki sosyal etkileşimleri daha güvenli hale getirmeyi amaçlayan teknolojilerin günlük yaşantımızda etkili olmadığını gösterdi.

Covid Döneminde Hava Temizleyici Satışları Patlamıştı Ama Durum Öyle Değilmiş!

Araştırma ekibi, hava filtreleme, mikrop öldürücü lambalar ve iyonizerler de dahil olmak üzere teknolojileri inceledi.

Ancak mevcut kanıtların bu teknolojilerin solunum yolu veya sindirim yolu enfeksiyonlarına karşı havayı güvenli hale getirebileceğini destekleyecek kadar yetersiz olduğunu buldular.

UEA’nın Norwich Tıp Fakültesi’nden Profesör Paul Hunter, “Hava temizleyicileri, içinden geçen havadan kirleticileri veya kontaminantları filtrelemek amacıyla tasarlanmıştır.

Covid salgını başladığında, NHS, İngiliz ordusu, New York Şehri ve Almanya’daki bölgesel yönetimler de dahil olmak üzere birçok büyük şirket ve hükümet, bu tür teknolojileri binalarda ve küçük mekanlarda havadaki virüs partiküllerini azaltmak için araştırdı” dedi.

Ancak, araştırma ekibi, okullar veya bakımevleri gibi gerçek dünya ortamlarında yapılan 32 çalışmada, hava temizleme teknolojilerine maruz kalan veya olmayan insanlarda mikrobiyal enfeksiyonlar veya semptomlar hakkında kanıtları inceledi. Şu ana kadar Covid döneminde başlatılan hava temizleme ile ilgili hiçbir çalışma yayımlanmadı.

Baş araştırmacı Dr. Julii Brainard, “İncelediğimiz teknolojiler, filtreleme, mikrop öldürücü lambalar, iyonizerler ve solunabilir havada virüsleri güvenli bir şekilde uzaklaştırmanın veya etkisiz hale getirmenin herhangi bir yolu dahil edildi. Kısacası, günlük kullanımda insanları koruyabileceklerine dair güçlü kanıtlar bulamadık” dedi.

Bu araştırma, University of East Anglia’nın yanı sıra University College London, University of Essex, Norfolk and Norwich Üniversite Hastanesi Güveni ve University of Surrey ile gerçekleştirildi.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER