Instagram, günümüzün en popüler sosyal medya platformları arasında yer edinmiştir durumdadır. Durumun bu şekilde olmasından dolayı, platforma eklenen özelliklerden biri de “Ara” butonu özelliğidir.

Kullanıcıların platformda daha kolay ve hızlı bir şekilde içerik keşfetmesini sağlayan bu yenilik, özellikle içerik yaratıcıları ve işletmeler için büyük bir avantaj sunmaktadır. “Instagram Ara” butonu kullanılmasıyla birlikte  kullanıcıların ilgi duydukları konulara, kişilere ve trendlere kolayca ulaşmalarını sağlamaktadır. 

Instagram’da Arama Özelliği Nedir?

Sosyal medya platformları, kullanıcıların etkileşimlerini kolaylaştıran ve keşfetmelerine olanak tanıyan birçok özelliği kapsamaktadır.

Instagram Ara Butonu

Platformda yer alan bu özelliklerden biri de Instagram’ın gelişmiş arama özelliğidir. Instagram, kullanıcıların belirli kişileri veya hesapları bulmalarını sağlayan bir arama butonu özelliğini içerisinde barındırmaktadır.

Instagram’da Arama Butonu Neden Mevcut?

Instagram, kullanıcıların hesapları arasında gezinmelerini ve belirli kişileri bulmalarını kolaylaştırmak için bir arama butonu özelliği sunmaktadır.

Instagram’da kullanıcılar arama işlemi için uygulamanın alt kısmında bulunan büyüteç simgesine tıklaması gerekmektedir. 

Instagram Arama Butonu Nasıl Kullanılır?

Instagram’ın son derece güçlü bir özelliği, doğrudan arama yapmayı mümkün kılan arama butonudur. Instagram tarafından kullanıcıların kullanımına sunulan bu özellik, kullanıcıların keşfetme ekranını geçerek doğrudan arama yapmalarını sağlamaktadır. Fakat, birçok kullanıcı Instagram Arama butonunu nasıl kullanacağı konusunda bilgi sahibi değildir.

Adım Adım Instagram Arama Butonunu Kullanma Rehberi

Sizlerde Instagram Ara butonunu kullanmayı bilmiyorsanız tam olarak doğru yerdesiniz! Instagram’da bu özelliğin kullanımı oldukça basittir. Sizler için bu özelliğin kullanımını maddeler halinde listeliyoruz.

 1. Instagram Uygulamanızı Güncelleyin

İlk olarak yapmanız gerekenler arasında Instagram uygulamanızın en son sürümüne güncellemeniz gelmektedir. Uygulamanızın güncel olması, yeni özelliklerin ve güvenlik iyileştirmelerinin kullanılabilir olmasını sağlamaktadır. Güncel olmayan Instagram uygulamamalarında birçok özellik kullanılmamaktadır. Bunun yanı sıra bazı kişilerde uygulama dahil açılmamaktadır. Bundan dolayı uygulamayı güncellemeniz oldukça önemlidir.

 1. Instagram Hesabınıza Giriş Yapın

Instagram uygulamasını açtıktan sonra, hesabınıza giriş yapın. Kullanıcı adınız ve şifrenizle oturum açabilirsiniz. Eğer Instagram’da üyeliğiniz bulunmuyorsa, “Yeni Kayıt” bölümünden üyelik açabilirsiniz. Daha sonra 3. Adıma geçebilirsiniz.

 1. Büyüteç Simgesine Uzun Basın

Ana ekranın alt kısmında bulunan büyüteç simgesine dokunun ve basılı tutun. Yapacağınız bu işlem, doğrudan arama yapmanıza olanak tanır. Yapacağınız bu işlem, kısa bir şekilde “Arama” yapacağınız yere gelmenizi sağlayacaktır. 

Günümüzde birçok kişi, “Ara” butonuna kısa bir şekilde basmaktadır. Bu şekilde bastığınız zaman ilk olarak “Keşfet” sayfasına gelirseniz ve yukarıdaki bölümden tıklayarak “Ara” bölümüne istediğiniz veriyi yazabilirsiniz. Durumun bu şekilde olmasından dolayı ana sayfada, “Büyüteç” butonuna uzun bir şekilde basmanızı tavsiye ederiz. 

 1. Arama Sayfasına Geçin

Büyüteç simgesine uzun basılı tuttuğunuzda, doğrudan arama sayfasına yönlendirilirsiniz. Karşınıza çıkan bu sayfa, boş bir arama çubuğu içerir ve aramak istediğiniz kişinin adını veya hesabın adını girebileceğiniz bir alana sahiptir. Buradan arama işlemini kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

 1. Kişi veya Hesap Adını Girin

Arama sayfasındaki boş alana, aramak istediğiniz kişinin adını veya hesabın adını girin. Instagram, girilen terime uygun sonuçları gösterecektir. Arama yaparken eğer arama yapacağınız kişinin tam kullanıcı adını bilmiyorsanız, kullanıcı adının bir kısmını yazarak da arama yapabilirsiniz. Böylece karşınıza çıkan sonuçlardan, detaylı bir araştırma yaparak arayacağınız kullanıcı adını manuel olarak bulma şansı da elde edebilirsiniz.

Tabi ki, tam kullanıcı adını biliyorsanız direkt bu kullanıcı adını yazabilirsiniz. Böylece direkt olarak kullanıcının profili karşınıza çıkacaktır. Eğer karşı taraf sizi engellemiş ise karşı tarafın profilini arama bölümünde bulamayabilirsiniz.

 1. Arama Sonuçlarını İnceleyin

Instagram, girdiğiniz terime uygun hesapları ve içerikleri listeler. Aradığınız kişiyi veya hesabı bulduktan sonra kişinin profilini inceleyebilir, takip edebilir veya iletişime geçebilirsiniz. Eğer karşı taraf sizi engellemiş ise karşı tarafın profilini arama bölümünde bulamayabilirsiniz.

Instagram Arama Butonu Çalışmıyor Ne Yapmalıyım?

Instagram arama butonunun çalışmadığı durumlarda yapmanız gereken bazı işlemler bulunmaktadır. 

 • Instagram uygulamasının en güncel sürümünü indirmeniz gerekmektedir.
 • Telefonunuzun hafızası doluysa, gereksiz verileri telefondan silebilirsiniz.
 • Telefonunuzu kapatıp açabilirsiniz.
 • Telefonunuzda olan herhangi bir virüsten dolayı bu hata ile karşı karşıya kalmış olabilirsiniz. Virüs taraması yaparak mevcut virüsleri silebilirsiniz.
 • İnternet bağlantınızı kontrol etmelisiniz.
 • Başka bir cihaz ile test edebilirsiniz. Böylece sorun platformdan kaynaklı mı, yoksa sizden kaynaklı mı tespit edebilirsiniz.

Instagram ara butonu makalemizin sonuna geldik. Değerli okurlarımız için hazırladığımız bu rehberde 6 adet arama butonu ile ilgili çözümden bahsettik. Aralarından işinize yarayanları bizlere yorumlar bölümünden bildirin!

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER