Dünya genelinde sosyal medya kullanıcıları oldukça artmaktadır. En çok kullanılan sosyal medyalardan birisi de Instagram uygulamasıdır. Tabi bu uygulama ile de farklı özellikler karşımıza çıkmaktadır. Bunlardan biride instagram hikaye boyutu olmaktadır. Bunun teknik ölçülerini kullanıcılar merak etmektedir. Tüm ayrıntılarına bakalım

Diğer yandan ise kullanıcılar Instagram fotoğraf ve story post boyutu nedir? diye araştırmak yapmaktadır. Bunların aslında temel özelliği fotoğrafların güzel ve net görünmesi için bu boyutlar iyi şekilde bilinmelidir. Bütün detayları ile bakalım.

Instagram Fotoğraf Post Boyutu Nedir?

Instagram Hikaye Boyutu

Instagram uygulamasında çok fazla video ve fotoğraf paylaşılmaktadır ve bunların nasıl ayarlanacağı bilinmelidir. Instagram’da bilinmesi gereken fotoğraf post ayarı aşağıdaki gibidir.

  • Instagram için en uygun boyutlar 1080 piksel genişlik, 566 piksel ile 1350 piksel yüksekliktir.
  • Instagram için maksimum çözünürlük 1080 piksel genişliğidir.
  • Instagram reklamları için kare olmayan görseller eklenebilir.
  • Intagram hesabı ile Facebook hesabı bağlantısı bulunuyor ise bir yatay görüntüyü Facebook bağlantısı ön izleme görüntüsü ile 1,91, 1 en ve boy oranlarında olabilir.
  • Instagram üzerinden bir kareyi kırpmak için yatay görsel yada grafiğin bulunması durumunda ana sayfa üzerinde daha fazla yer kaplaması amacıyla görsel kenarlık uygulamaları kullanılabilir.
  • Instagram genişlik ayarı 4:5, yükseklik ise 9:16 olmalıdır. Diğer yandan ise boyut fotoğrafların genişliğini ve yüksekliğini oluşturan piksel sayısını ifade etmektedir.
  • Fotoğraf boyutlarında ilki genişlik, ikincisi ise yüksekliği göstermektedir. Bu sebeple Instagram genişliği 320 piksel ile 1080 piksel arasında olan fotoğraf yada tüm videoları desteklemektedir.
  • Hem görsel hem de videolu bir şekilde kolayca Story ve post yapmak isterseniz buradaki site size yardımcı olacaktır.

Instagram Story Post Boyutu Nedir?

instagram story boyutu

Instagram story boyutları ile bilgileri tam vermek gerekirse,  Instagram story boyutu 1080 piksel ile 1920 piksel olmalıdır. Video yada fotoğrafın story ile paylaşımı yapılır iken 1080 piksel genişliğinde ve 1920 piksel yüksekliğinde olması gerektiğidir.

Akıllı telefonlarda story fotoğraf paylaşımı oldukça fazla yapılmaktadır. Akıllı telefonlar aracılığı ile fotoğraf yada video paylaşımlarını 1080 piksel ile 1920 piksel boyutlarında olması paylaşılan fotoğrafların daha güzel olmasını sağlayacaktır.

Instagram Story Boyutu yada Instagram Hikaye Boyutu

instagram story olcusu

Tasarım Teknik Özellikleri

En Boy Oranı: 9:16

Tam Ekran Dikey Reklam

Çözünürlük: Minimum: 600 x 1067 piksel

Tavsiye edilen: 1080 x 1920 piksel

Video uzunluğu

Minimum değer yok

Maksimum: 15 saniye

Fotoğraf içeriği

Varsayılan olarak 5 saniye oynatılır.

Dosya türü

Video: .mp4 veya .mov

Fotoğraf: .jpg veya .png

Maksimum dosya boyutu

Video: 4 GB Fotoğraf: 30 MB

Desteklenen kodekler

Video: H.264, VP8

Ses: AAC, Vorbisx

 

Youtube Kanalımıza Abone olmayı lütfen unutmayın. :)


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!