Instagram çoklu fotoğraf boyut ayarlama özelliği ile kullanıcılara aynı gönderi içerisinde birden çok fotoğraf paylaşma imkânı sunuluyor.

Aslında bu özellik Instagram mobil uygulamalarının hem iOS hem de Android sürümlerinde vardı ancak kullanıcılar çoklu fotoğraf paylaşmak istedikleri zaman fotoğrafların tamamının aynı boyutta ve kare formatta olması gerekiyordu.

Yapılan son düzenlemelerden sonra bu zorunluluklar ortadan kaldırıldı var instagramda birden fazla fotoğraf paylaşma özelliği çok daha kullanışlı bir hale geldi.

Peki, instagramda çoklu fotoğraf paylaşma işlemi nasıl yapılır? Tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Instagram’da çoklu fotoğraf boyutlarını ayarlamak için birkaç seçenek bulunmaktadır. İşte bunlardan bazıları:

İnstagramda Çoklu Fotoğraf Paylaşma Nasıl Yapılır?

instagram çoklu fotoğraf boyut ayarlama

Instagram’da galeri formatı gibi görünen ve tek bir gönderide birden fazla fotoğraf paylaşmayı sağlayan özellik, son zamanlarda birçok kullanıcı tarafından tercih ediliyor.

Örneğin bir hafta sonu gezisini fotoğrafladınız ve bu fotoğrafları paylaşmak istiyorsunuz.

Elbette birçok fotoğraftı tek tek gönderi halinde paylaşmak hem profilinizin görünümü açısından hem de sizi takip edenlerin ana sayfasında birçok gönderi görülmesi bakımından pek de hoş bir durum değil.

Bu noktada da çoklu fotoğraf paylaşma özelliği işimizi önemli ölçüde kolaylaştırıyor. Şu işlemleri yaparak fotoğraflarınızı topluca paylaşabilirsiniz;

  • Öncelikle Instagram uygulamasını açın ve giriş ekranında, alt kısımda yer alan (+) simgesine dokunun.
  • Açılan ekranda yer alan Birden fazla seç seçeneğine dokunun.

  • Bu esnada fotoğraf seçme ekranı çoklu seçim moduna geçecektir. Paylaşmak istediğiniz fotoğrafları teker teker seçerek sağ üstte yer alan İleri butonuna dokunun.
  • Bir sonraki ekranda gönderinizde yer alan her bir fotoğraf için ayrı ayrı filtre ve efekt seçimi yapabilirsiniz. Filtre seçimi yaptıktan sonra sağ üstte yer alan İleri butonuna tekrar dokunun.

  • Son ekranda ise paylaşımınız için bir açıklama veya konum bilgisi ekleyebilir, dilerseniz fotoğraflarınıza arkadaşlarınızı ekleyebilirsiniz. Tüm işlemlerin ardından sağ üstte yer alan Paylaş butonuna basarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Instagram Çoklu Fotoğraf Paylaşma Boyut Sorunu

Instagram’ın kare ölçülerine sahip logosu aslında bizlere sanki şunu söylüyor. “Instagram’da sadece kare ölçülerindeki fotoğraflar paylaşılabilir.” Hesabınızda paylaşmak istediğiniz toplu fotoğrafların hepsi aynı görüntü formatına ve boyuta sahip olmayabilir.

Instagram ise paylaştığınız fotoğrafları otomatik olarak boyutlandırır ve paylaştığınız fotoğraflarının bir kısmının kesilmiş olması ya da yakınlaştırılmış olması ise bazen tatsız bir sürprizdir.

 Instagram üzerinde boyut sorunu olarak da adlandırılan bu problem birçok kullanıcı için can sıkıcıdır. Ancak kullanılacak bazı programlar, paylaşacağınız fotoğrafları Instagram’ın kabul ettiği ve otomatik boyutlandırma yapmadığı özelliklere kavuşturabilir.

Ben bu problem için uzun zamandır Square Pic adlı fotoğraf boyutlandırma uygulamasını kullanıyorum.

Hem Google Play Store hem de Apple App Store üzerinden indirilebilirsiniz.

Uygulama, fotoğrafların Instagram standartlarına getirilmesi için son derece kullanışlı. Ayrıca bu uygulama ile fotoğraflar üzerinde farklı kırpma işlemleri ve filtre ekleme gibi özellikler de sunuluyor.

Bu yazımızda Instagram birden fazla fotoğraf paylaşma işleminin nasıl yapıldığını gösterdik. Instagram ile ilgili her türlü sorununuzu aşağıdaki yorum sekmesini kullanarak bizlere iletebilirsiniz.

Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları:

Birçok ücretsiz veya ücretli fotoğraf düzenleme uygulaması, Instagram için çoklu fotoğraf düzenleme ve boyutlandırma seçenekleri sunar. Bu uygulamalardan birini kullanarak fotoğraflarınızı önceden Instagram için uygun boyutlara getirebilirsiniz.

Instagram Galerisi:

Instagram’ın kendi uygulaması, birden fazla fotoğrafı tek bir gönderide paylaşmanıza olanak tanır. Ancak, burada dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta, Instagram’ın galeri özelliğini kullanırken her bir fotoğrafın aynı boyutta olmasıdır. Yani, önceden bu fotoğrafları aynı boyuta getirmeniz gerekebilir.

Fotoğraf Düzenleme Yazılımları:

Photoshop gibi profesyonel fotoğraf düzenleme yazılımları, çoklu fotoğrafları birleştirme ve Instagram için uygun boyutlandırma işlemlerini gerçekleştirebilir. Ancak, bu yazılımlar genellikle ücretlidir ve daha fazla bilgi ve beceri gerektirebilir.

SONUÇ

Bu seçeneklerden herhangi birini seçerek, Instagram için çoklu fotoğrafları uygun boyutlarda düzenleyebilir ve paylaşabilirsiniz.

Yorumlar (2)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER

Anonim 3 yıl önce

teşekkürler elinize sağlık çoklu paylaşım

Anonim 3 yıl önce

Merhaba çoklu fotoğraf paylaşımında her bir fotoğraf için ayrı açıklama nasıl yazılır?