Bilgisayarınızın IP adresini sorgulama, dijital konumunu bilmek gibidir. Belirli uygulamalarda bağlanmanıza veya bağlantılarının ne olduğunu öğrenmenize yardımcı olabilir.

 • İlk olarak Windows + R tuşuna basın.
 • Açılan alana CMD yazın ve Enter deyin.
 • CMD ekranına ipconfig yazın ve Enter deyin.
 • Bu şekilde tüm ağ bağlantılarını görebilirsiniz.

Yine de IP adresinizi bulabilmemiz için hangisini bulmak istediğinizi bilmemiz gerekir. Sisteminiz için aslında iki IP adresi vardır.

İnternet sağlayıcınızın size tahsis ettiği genel adresiniz ve yerel adresiniz. Bunlardan birincisi, dünya genelindeki web sitelerine ve diğer bilgisayarlara bağlandığınızda kullanılan adrestir.

İkincisi, yazıcınız veya yönlendiriciniz gibi cihazların sizi şebekenizde bulmak için kullandığı cihazdır. Her iki ip adresi bulma işlemi kolaydır, ancak bunu yapmak için teknikler biraz farklıdır.

Herkese açık IP adresi bulma

ip adresi sorgulama

Genel IP adresinizi bulmak için kullanabileceğiniz bir takım araçlar vardır, ancak en kolay olanı çevrimiçi kaynaklardır. Bu teknik hem MacOS hem de Windows PC’lerde çalışır.

 1. Adım: Tarayıcınızı istediğiniz zaman açın ve Google arama sayfasını ziyaret edin.
 2. Adım: “IP adresim” parametresini kullanarak arama yapın.
 3. Adım: Google, genel IP adresinizi bulabileceğiniz servisleri en iyi arama sonucu olarak listeler.

Alternatif olarak, http://www.ipnedir.com/ sitesini ziyaret edin ve anasayfada ip adresinizi görüntüleyin.

Yerel IP Adresi Bulma

ip adresi bulma

Windows 10 ip adresi sorgulama 

Yerel IP adresinizi bulmak, genel adresinizden biraz daha karmaşıktır ancak yine de hızlı ve kolaydır. Windows makinelerinde IP adresinizi nasıl bulacaksınız?

 1. Adım: Windows Komut İstemi‘ni açmanız gerekecektir. Windows 10 arama diyalog kutusuna CMD yazarak gelen uygulamayı başlatın.
 2. Adım: Komut Merkezi penceresi açıkken, “ipconfig” yazın ve enter tuşuna basın.
 3. Adım: Ekranda birçok bilgi göreceksiniz. Bunların hepsi yerel ağınızla ilgilidir, ancak aradığınız giriş “IPv4 adresi” nin yanında yer alır. Büyük olasılıkla 192.168.0.2 veya benzeri görünen bu numara, yerel IP adresinizdir.

ip adresi sorgulama

Windows’un Komut İstemi’ni kullanma konusunda bazı ipuçları.

Windows 7 ve 8.1 ip adresi sorgulama

Yerel IP adresinizi eski Windows sürümlerinde bulma (ip adresi nasıl bulunur) yöntemi aynen kullanır. Windows’un eski sürümlerinde de Komut İstemi’ne girmeniz ve ipconfig komutunu girmeniz gerekiyor.

Tek fark, Komut İstemi’ne nasıl eriştiğiniz olabilir, ancak Windows’un “Çalıştır” uygulaması tüm sürümlerde çözüm olmaktadır. Win+R tuş kombinasyonunu sağlayarak gelen ekrana “ cmd.exe “ yazarak komut penceresine erişebilirsiniz.

PUBG oyuncusunun IP adresi nasıl bulunur?

Pubg iP adresi bulmak çok zor. Ancak kullanıcı ile iletişime geçip ondan öğrenmeniz gerekmektedir.

MacOS işletim sistemi

Apple’ın MacOS’unda IP adresinizi bulmak, Windows PC’lerden biraz daha kolay. Apple bilgisayara sahipseniz aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Sol üst köşedeki Apple logosunu tıklayın ve açılır menüden “Sistem Tercihleri” ni seçin.
 2. Ağ ayarları menüsünü açmak için “Ağ” simgesini tıklayın.
 3. Ağların sol tarafına bakın ve kablolu bir “Ethernet” bağlantısı veya kablosuz bir “Kablosuz” ağı gibi kullandığınız yerel bağlantınızı tıklayın.
 4. Sağdaki şebeke ayrıntılarında IP adresiniz, “Durum” bölümünde listelenir.
 5. Daha fazla bilgi edinmek isterseniz, sağ alt köşedeki “Gelişmiş” düğmesini tıklayın; ağınızla ilgili diğer ayrıntıların yanı sıra “IPv4 Adresi” de sunulacaktır.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER