Günümüzde birçok bilişim sektöründe çalışan ya da normal bir bilgisayar kullanıcısı, bilgisayarlarının IP adresi değiştirme işlemine gitmektedir.

Biz de bu bağlamda, bilgisayarınızın IP adreslerini nasıl değiştireceğinizi kolay yöntemlerden daha profesyonellik gerektiren yöntemlere değin birçok yolla yapabilmenizi sağlamaya çalışacağız. Ama bu yöntemlere değinmeden önce dilerseniz IP ne anlama geliyor ve ne işe yarıyor buna kısa bir göz atalım!

IP Adresi Değiştirme

ip adresi degistirme 2020

Internet Protokol numarası olarak bilinen IP, internete erişim sağlayan her cihazın sahip olduğu bir tanımlama adresidir. Bilişim suçlarının takibinde ve diğer tüm resmi temaslarda bu adres kolaylıkla saptanabilmektedir. Bir farkla! Sürekli değiştirilen IP adresi kolay kolay anlaşılamaz.

IP, bir internet protokol tanımlama aracıdır. Bu araç olmadığı zaman herhangi bir servis sağlayıcısı size asla hizmet vermez. Ve anahtar numaraları ile işleminizi yapmanızın önüne geçer.

İşte bu yüzden, herhangi bir internet erişim noktasına sahip cihazın, öncelikle tanımlı bir IP adresine sahip olması gerekir. İşte size bilgisayarınızın ip adresini değiştireceğiniz faydalı yöntemler:

IP Adresi Değiştirme internet Protokolü TCP/IPv4 Yöntemi (Videolu)

Windows bir bilgisayarda bu işlemi kolayca yapabilirsiniz. Bunun için hazırladığımız video’yu izleyebilirsiniz.

Mobilden ip adresinizi değiştirmek isterseniz diğer videomuzu izleyebilirsiniz.

Konumunuzu Değiştirerek IP Adresi Değiştirebilirsiniz

IP adresinizi değiştirmenin en kolay yollarından biri konumunuzu değiştirmeniz olacaktır. İşyerinizde internete bağlandığınızda, evde bağlandığınızdan farklı bir IP adresi almış olacaksınız. Ayrıca, WiFi’li her yerde size farklı bir IP adresi sağlanacağını bilmeniz gerekir. Herhangi bir Wifi noktasının her birinden farklı internet adresleri yani IP kullanmanız sağlanmış olacaktır. Buna belki her iş yeri izin vermeyecektir ama verecek olan çok yer olduğunu bilmelisiniz!

Modeminizi Sıfırlamayı Deneyin

Eğer herhangi bir nedenden dolayı başka bir yerden farklı bir IP almanın zor olduğunu ya da riskli olduğunu düşünüyorsanız; bu durumda modeminizi sıfırlamayı tercih edebilirsiniz.

Modeminizi fişten çekin ve tamamen sıfırlanmasını sağlamak için tekrar takmadan önce en az 30 saniye bekleyin. Modem daha sonra tekrar takıp yeniden başlattığınızda farklı bir IP adresine kaydolur, bilgisayarınızdaki ayarları da silmek için bazı ayarlamalar yapmanız gerekebilir.

Bir VPN Uygulaması Kullanabilirsiniz

IP adresinizi değiştirmenin bir başka yolu da, genel IP adresinizi TunnelBear gibi bir gizlilik uygulaması veya VPN uygulaması kullanarak değiştirmek olacaktır.

Tercih edeceğiniz VPN uygulaması, size internete güvenli ve özel bir bağlantı imkanı sağlayacağından IP adresi değişikliği bu sayede daha kolay olacaktır.

Yeni kullanıma açılan IP Adresi, bulunduğunuz konumla ilgili verileri tutar ve bir VPN, geçerli fiziksel konumunuzda kalmanıza izin verir, ancak farklı bir yerdeymişsiniz gibi internette gezinmenizi sağlar.

Ülke dışına çıkmak istediğinizde, ülke kısıtlamalarını atlamak ve e-postanıza, favori web sitelerinize, yerel haberlere ve eğlenceye güvenle erişmek için bir VPN kullanabilirsiniz.

VPN’niz veya gizlilik uygulamanız Açık olduğunda, izlemeyi de önler, dijital ayak izini bırakmaktan kaçının, ISS’nin azaltılmasını ve daha fazlasını önleyin.

Bunlar IP adresinizi değiştirmenin birkaç yoludur, ancak bir VPN uygulaması güvenli göz atmayı sağlamak için verilerinizi şifreleyerek gizliliğinizi bir adım daha ileri götürecektir. Tabii ki tercih sizin. Yukarıdaki herhangi bir yöntemi uygulamak size kalmış.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER