İphone 16 ne zaman çıkacak? diye meraklanıyorsanız, merakınızı gideriyoruz. iPhone’un yeni modelinin Eylül 2024’te piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Evet yanlış görmediniz, eylül ayında piyasalarda yerini alacak. Peki iPhone 16 özellikleri neler olacak? iPhone 16 fiyatı ne kadar olacak? Diğer cihazlardan ayıran fark neler olacak hepsine bakalım.

iPhone 16 Ne Zaman Çıkacak?

iPhone’un yeni modelinin Eylül 2024’te piyasaya sürülmesi bekleniyor.

iPhone 16‘nın öncülleriyle karşılaştırıldığında stil, ekran, video kamera yetenekleri, yonga seti verimliliği ve ayrıca AI işlevlerinde önemli iyileştirmeler sağlayacak şekilde konumlandırıldığını gösteriyor.

iPhone 16, harika özellikleri ve tasarımıyla piyasaları kasıp kavuracak.

iPhone 16’nın daha büyük ekranlardan gelişmiş video kamera kapasitelerine, yapay zeka destekli iyileştirmelere ve olası tasarım değişikliklerine kadar ilgi çekici bir müşteri deneyimi sunması bekleniyor.

iPhone 16, pil ömrü, tasarımı, ekran yeniliklerindeki gelişmeleri gösteren raporlarla, 2024’te son derece aranan bir cihaz olacak.

Ayrıca Apple, cep telefonu teknolojisini tanıtmaya ve sınırlarını zorlamaya devam ederken, iPhone 16, piyasada yepyeni kriterler oluşturacak olağanüstü bir cihaz olmayı garanti ediyor.

iPhone 16 Fiyatı

Bilindiği üzere iPhone 15 serisinin fiyatlarında bir artış beklense de, 256 GB sürümü için şu anda 1.600 dolardan başlayan iPhone 15 Pro Max modeli dışında gerçekleşmedi.

Artan üretim maliyetlerini karşılamasına rağmen iPhone 15 bileşen fiyatları Apple için en yüksek seviyedeydi. Dolayısıyla tüm iPhone 16 modellerinde hafif bir artış görebiliriz.

Sızdırılan bilgilere göre iPhone 16 serisi Türkiye’de beklenmedik fiyatlarla satışa sunulacak. En ucuz model olan iPhone 16’nın 69.999 TL’den başlaması bekleniyor. Bu fiyat, bir önceki nesil iPhone 15’in başlangıç fiyatından yaklaşık 10.000 TL daha fazla.

Fiyat artışının sebepleri arasında küresel çip krizi, enflasyon ve döviz kurundaki dalgalanmalar yer alıyor. Apple’ın resmi fiyatlandırması Eylül ayında yapılacak lansmanda açıklanacak.

Peki, bu fiyatlar iPhone 16’yı almaya değer kılar mı?

Cevap, ihtiyaçlarınıza ve bütçenize bağlı. iPhone 16’nın yeni A17 Bionic çipi, geliştirilmiş kameraları ve daha uzun pil ömrü gibi birçok yeni özelliğe sahip olması bekleniyor.

Ancak, bu özelliklerin yüksek fiyat etiketine değip değmeyeceğini siz değerlendirmelisiniz. Bizce, iPhone 13 serisinin altında bir cihazınız bulunmuyorsa, üst modelleri olan kullanıcıların şuan için cihazlarını kullanmalarını tavsiye ederiz.

MacRumors’a göre iPhone 16 serisi şu fiyatlarla satışa sunulacak:

iPhone 16: 69.999 TL
iPhone 16 Plus: 79.999 TL
iPhone 16 Pro: 89.999 TL
iPhone 16 Pro Max: 99.999 TL

iPhone 16 Tasarımı

iPhone kullanıcılarına müjdeler olsun. iPhone 16 serisinde, özellikle de standart iPhone 16 ve iPhone 16 Plus’ta bazı büyük değişiklikler olacak.

MacRumors‘un daha önceki raporları iPhone 16 için üç farklı prototip tasarımı önermişti.

Apple, iPhone 16 ve iPhone 16 Plus için son birkaç yıldır kullandığı çapraz kamera düzeninden ayrılıyor.

Bunun yerine, mercekler ve sensörler nedeniyle biraz daha büyük olması dışında iPhone X’te ilk gördüğümüze benzeyen dikey hap şeklindeki kamera adasıyla gidiyor.

Her ne kadar standart iPhone 16 modellerinin profilinin geri kalanı değişmeden kalacak olsa da, önceki raporlara göre bir Eylem düğmesine sahip olma ihtimali de mevcut.

iPhone 16 Pro ve iPhone 16 Pro Max için yapılacak herhangi bir tasarım değişikliği daha az sert olabilir. Çünkü Apple, iPhone 15 Pro ile getirdiği değişikliklerden oldukça memnun görünüyor.

Raporlar, bu yeni Yakalama düğmesinin fiziksel yerine kapasitif olacağını ve telefonun çerçevesiyle aynı hizada olacağını öne sürüyor.

Bir “yakalama” düğmesi olduğu söylendiğinden, büyük olasılıkla kamera deklanşör düğmesi olarak görev yapabilecek, ancak aynı zamanda Eylem düğmesi gibi özelleştirilebilir.

Bu yeni kapasitif düğmeye uyum sağlamak için kablosuz anten diğer tarafa taşınacak. Eylem düğmesi ayrıca iPhone 16 Pro modellerinde mevcut iPhone 15 Pro’ya göre daha büyük olabilir.

Her ne kadar iPhone tasarım değişiklikleri, Apple telefonun kendisini tanıtıncaya kadar asla onaylanmıyor olsa da, bu söylentilerin bir miktar ağırlığı var gibi görünüyor.

Nisan ayı başlarında, ünlü Apple sızıntıcısı Sonny Dickson, iPhone 16 ve iPhone 16 Pro kukla modellerinin fotoğraflarını paylaşarak yukarıda bahsedilen tüm tasarım değişikliklerini yineledi.

EFTM adlı bir YouTube kanalı, iPhone 16, iPhone 16 Plus, iPhone 16 Pro ve iPhone 16 Pro Max gibi görünen bazı metal kukla birimleri aldı.

Kukla üniteler kasa ve aksesuar üreticileri için önemlidir. Çünkü aksesuarlarını bu üniteleri temel alarak hazırlarlar, böylece gerçek ürün lansmanı için zamanında hazır olurlar.

EFTM’nin aldığı kukla birimler, iPhone 16 ve iPhone 16 Plus için dikey kamera modüllerini doğruluyor gibi görünüyor.

Yakalama düğmesi telefonun sağ alt kenarında yer alacağı için Apple’ın diğer ülkelerde fiziksel SIM kartı tamamen kaldırabileceğinin bir başka göstergesi.

Apple, iPhone 14 serisinden başlayarak ABD’de yalnızca eSIM’e geçti ve şimdi bu değişim dünyanın diğer bölgelerine de gelebilir gibi görünüyor.

Sonny Dickson’ın yukarıdaki fotoğrafı X’e (eski adıyla Twitter) yüklediği Nisan ayı sonlarında bunların çoğu sızdırıldı.

Bu özel maketler daha eksiksiz görünüyor ve bu yılki iPhone serisinin nasıl görünmesi gerektiğine dair daha net bir görüş sağlıyor.

iPhone 16 Renkleri

Standart iPhone 16 serisi yedi renkte gelebilir: pembe, mavi, sarı, yeşil, siyah, beyaz ve mor.

iPhone 16 Pro’da yine titanyum kullanılacak ve iç sızıntılara göre bu sefer “Beyaz Titanyum” adında yeni bir renk olabilir.

Daha önceki bir söylenti de altına benzer bir “çöl titanyumu” rengine işaret ediyordu.

iPhone 16 Görüntüsü

iPhone 16 Pro modellerinin ekran boyutlarında bazı değişiklikler gelebilir. Ancak standart iPhone 16 çeşitleri aynı kalacak.

iPhone 16 Pro’nun ekranı mevcut 6,1 inçten 6,3 inçe yükseltilebilir. Daha büyük olan iPhone 16 Pro Max, 6,7 inç yerine 6,9 ​​inç olacak.

Daha küçük olan iPhone 16 Pro’nun boyutunun artması, iPhone 15 Pro Max’te ilk kez tanıtılan 5x optik yakınlaştırmaya olanak tanıyacak şekilde daha büyük bir telefoto kamera merceğinin sığmasını mümkün kılacak.

6,1 inçlik boyutun boyut kısıtlamaları nedeniyle tetraprism lens sığmadı ancak 6,3 inçlik kasa bunu değiştirebilir.

Apple çerçeveleri genel olarak küçültecek, ancak gerçek faydalar Pro modellerinde daha belirgin olacak.

Apple’ın Kenar Azaltma Yapısı (BRS) adı verilen ve tedarikçilerin ekranın etrafındaki siyah kenarlıkların boyutunu küçültmesine olanak tanıyan yeni bir ekran teknolojisi kullandığını ortaya koyan yeni bir rapor ortaya çıktı.

Apple’ın iPhone 16 OLED panellerinde mikro mercek teknolojisini kullandığı bildirildiğinden, daha parlak ekranlar ve daha verimli güç tüketimi de elde edebiliriz.

Son olarak The Elec’in bir raporu, iPhone 17 serisinin, temel modeller de dahil olmak üzere tüm modellerin, ProMotion’lu LTPO OLED panellerini ve her zaman açık ekranları ilk kez kullanacağını öne sürüyor.

iPhone 16 Özellikleri

Temel model iPhone 16 ve iPhone 16 Plus için bir A17 çipi görmeliyiz. Ancak bu, şu anda iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max’te bulunan A17 Pro çipiyle aynı olmayabilir.

Apple’ın, standart iPhone 16 modellerinde de yer alabilecek standart bir “A17” yongası için muhtemelen daha düşük maliyetli bir süreç kullanması bekleniyor.

Analist Jeff Pu, Apple’ın farklı bir rota izleyeceğini ve yeni çipler için sadece A18 ve A18 Pro isimlerini kullanacağını düşünüyor.

Bu, tüm iPhone 16 modellerinin “son nesil” çip olarak görülebilecek A17 yerine A18 çipinin bazı varyasyonlarına sahip olacağı anlamına geliyor.

Aşırı ısınma, lansman günü iPhone 15 modellerinde bir sorun olsa da Apple’ın ısı dağıtımına yardımcı olacak yeni bir termal tasarım üzerinde çalıştığı söyleniyor.

Bu, temel iPhone 16 modelleri için grafen termal sistem biçiminde olabilirken, iPhone 16 Pro’nun metal bir pil kasası olabilir.

Şu anda iPhone, ısı emiciler için bakır kullanıyor ancak grafenin ısı iletkenliği daha yüksek. Apple’ın kendi şirket içi 5G modem yongaları üzerinde çalıştığına dair söylentiler vardı.

Bunun yerine iPhone 16 Pro, daha hızlı ve daha verimli 5G bağlantısı için Qualcomm’un Snapdragon X75 modemini kullanabilir.

Temel model iPhone 16, şu anda iPhone 15’te bulunan Qualcomm X70 çipini kullanmaya devam edecek.

iPhone 16 ayrıca saniyede en az 30 gigabit, 40 Gb/s’ye kadar alabilen Wi-Fi 7 teknolojisine de sahip olabilir.

iPhone 16 Kameralar

Daha önce de belirttiğimiz gibi iPhone 16 ve iPhone 16 Plus, hap şeklinde dikey bir kamera adasında sunulan çift kamera düzenine sahip olacak.

 • 1/1,14 inç ana kamera sensörü (%12 daha büyük)
 • Daha iyi performans için yığılmış tasarıma sahip Sony IMX-903 ana kamera sensörü,
 • Yüksek kaliteli görüntü verisi dönüşümü için 14 bit Analog-Dijital Dönüştürücü
 • Menzil ve gürültü kontrolü
 • Optik görüntü sabitleme
 • Otomatik odaklama
 • 3D sensör kaydırma modülüne sahip telefoto kamera
 • iPhone 16 Pro : 120 mm maksimum odak uzaklığı
 • iPhone 16 Pro Max : 300 mm’nin üzerinde odak uzaklığına sahip “süper” telefoto kamera
 • 5P telefoto kamera lensi
 • 48 megapiksel ultra geniş kamera
 • Harici kayıtla 60 fps’de 4K’ya kadar ProRes video kaydı
 • Geliştirilmiş Gece modu ve Gece modu portreleri

iPhone 16 Pro ve iPhone 16 Pro Max, geçtiğimiz birkaç yılda kullanılanla aynı üçlü lensli kamera düzenine sahip görünüyor.

Temel modeller farklı bir kamera düzenine sahip olsa da kamera özellikleri yükseltilmiş gibi görünmüyor. Ancak Pro modellerinde durum böyle değil.

Bu yıl Apple, iPhone 16 Pro ve iPhone 16 Pro Max’teki ultra geniş lensleri 48 megapiksel sensöre yükseltebilir.

Durum böyleyse ultra geniş çekimler özellikle düşük ışıklı ortamlarda daha fazla ayrıntıya sahip olacaktır.

iPhone 16 Pro Max, her biri için iki cam öğe ve altı plastik öğeye sahip olacağı için üç mercekte de iyileştirmeler alabilir.

Daha küçük Pro modelini tercih edenler bu yıl da kamera yükseltmesi alma şansına sahip olacak. iPhone 16 Pro daha büyük bir 6,3 inç ekrana sahip olacağından, tetraprisma kamerayı kasaya sığdırmak için yeterli alan olacak.

Bu da 5x optik yakınlaştırma özelliklerine olanak tanıyacak. iPhone 15 Pro tarafından sunulan 3x optik yakınlaştırmaya göre güzel bir yükseltme.

yeux1122 adlı bir sızıntıya göre iPhone 16 Pro ve iPhone 16 Pro Max’teki lensler, atomik katman biriktirme (ALD) kullanan geliştirilmiş bir lens kaplamasını da görebilir.

ALD ile Apple, kaplamanın kalınlığı ve bileşimi üzerinde daha fazla kontrole sahip olacak çünkü süreç, her seferinde bir atomik katman uygulanmasını içeriyor.

Fazladan bir hacim eklemeden kamera lensi yığınına ince ayar yapılmasına yardımcı olabilir. Peki pratik açıdan bu ne anlama geliyor? Temel olarak ALD kaplama, doğrudan güneş ışığı söz konusu olduğunda fotoğraflardaki mercek parlaması ve haleler gibi dijital bozulmaların azaltılmasına yardımcı olacaktır.

iPhone 16 Pil ömrü

iPhone 16 Pro modellerinde daha iyi pil ömrü görebiliriz. Yığılmış pillerle daha yüksek kapasite ve daha uzun kullanım ömrü elde edilebilir.

Bu aynı zamanda daha hızlı 40W kablolu ve 20W MagSafe şarj hızlarını da beraberinde getirebilir.

Şarj hızı uzun zamandır Apple’ın rakiplerinin gerisinde kaldığı bir alan oldu. Eğer iPhone 16 gerçekten bu sorunu çözüyorsa, uygun bir muameleyle karşı karşıya olabiliriz.

@MajinBuOfficial’a göre , genel değişikliklerle birlikte iPhone 16 serisinin tamamındaki pillerden ne bekleyeceğimiz konusunda da iyi bir fikrimiz var.

Sızıntı yapan kişi, iPhone 16 ve iPhone 16 Pro Max’in öncekilere göre daha büyük pillere sahip olacağını ancak iPhone 16 Plus’ın bu konuda daha kısa olacağını ve aslında eskisinden daha az pil kapasitesine sahip olacağını iddia ediyor.

Pro Max modeli de artık L şeklindeki pil tasarımını kullanmayacak ve iPhone 16 ve 16 Plus’ta olduğu gibi dikdörtgen şekle geri dönecek.

Şu ana kadar standart iPhone 16’nın 3.561 mAh (iPhone 15’in 3.349 mAh’ına göre daha yüksek), iPhone 16 Plus’ın 4.006 mAh (iPhone 15 Plus’ın 4.383 mAh’ına kıyasla) ve iPhone 16 Pro Max’in ise 4.006 mAh olacağı görülüyor. 4.676 mAh olacak (iPhone 15 Pro Max’in 4.422 mAh’ına göre).

Bazı nedenlerden dolayı iPhone 16 Pro’nun çıkma ihtimali hakkında herhangi bir bilgi bulunmuyor.

iPhone 16 Güncellemeler

Apple’ın Dünya Çapında Geliştirici Konferansı 10 Haziran’da başlayacağı ve iPhone 16 serisinin sonbaharda geleceği için iOS 18’in de iPhone 16 ile birlikte piyasaya sürülmesini bekleyebiliriz.

Diğer teknoloji şirketlerinin çoğu yapay zekaya yoğun yatırım yapıyor olsa da Apple büyük ölçüde sessiz kaldı.

Apple, büyük dil modelleri (LLM) tarafından desteklenen daha akıllı yapay zeka ile bunu güçlendirmeye çalıştığı için iOS 18 ve Siri ile birlikte bu durum değişebilir.

iPhone 16 Çıktığında Siz Alın

iPhone 16 ilk çıktığında almak için tıklayın.

ÖZETLE

Apple, tüm iPhone’lara yeni LLM özellikleri getirebilirken, bazıları muhtemelen iPhone 16 serisine özel kalacak.

Olası yapay zeka özelliklerinden bazıları arasında Siri ve Mesajlar ile gelişmiş etkileşimler, otomatik olarak oluşturulan daha iyi Apple Music çalma listeleri, üretkenlik uygulamalarıyla entegrasyon ve daha fazlası yer alıyor.

Ayrıca, geliştirilmiş suya dayanıklılık ve daha iyi sinyal-gürültü oranı gibi gelişmiş AI destekli Siri deneyimiyle birlikte mikrofonda da iyileştirmeler yapılacağına dair söylentiler var.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER