iPhone’nunuz şarj olmuyor açılmıyorsa, fiş işareti çıkıyorsa, hem şarj olmuyor hem de açılmıyorsa ve bu gibi sorundan dolayı şarj olmuyorsa çözümü basit.

Bunun çözümü birkaç yoldan biri olabilir ve bu yolların hangisinin sizin iPhone’nuzun şarj olmamasına neden olduğunu sorguladıktan ve tam emin olduktan sonra çözüme geçebilirsiniz.

Eğer iPhone şarj olmuyor konusunda hiçbir fikriniz yok ise, aşağıdakilerden herhangi biri buna neden oluyor olabilir!

Bu yazıda, iPhone’un şarj almaması nedenleriyle ilgili çok önemli bazı yanlış bilgileri temizleyerek işe başlayacağız. iPhone’unuzun neden şarj olmamasının başlıca sebebini teşhis edip bunu nasıl gidereceğinizi göstereceğiz.

# Arkadaşlar hiçbir şekilde bu yöntemlerden faydalanamayanlar, Apple resmi sitesinden iphone şarj olmuyorsa neler yapılması gerekiyor makalesine bakabilirsiniz. Makaleye gitmek için tıklayın.

iPhone Şarj Olmuyor Problemi Çözümleri

iphone sarj olmuyor

Bilmeniz Gerekenler: iPhone şarj olmuyor, yeni bir pile mi gereksinim var? Yok hayır!

Çoğu zaman, iPhone’unuzun şarj edilmesini engelleyen, donanımınız değil iPhone’unuzun yazılımı! Size bunu 1. adımda nasıl yapabileceğinizi göstereceğim.

iPhone bir güç kaynağına bağladığınızda, doğrudan pile bağlamıyorsunuz demektir.

iPhone’nun altındaki bir bağlantı noktasına bir kablo bağlıyorsunuz ama şarj potu doğrudan aküye bağlı değil. iPhone taktığınızda, yazılımı, pilin şarj edilip edilmemesi gerektiğine karar verir.

iPhone şarj olmazsa, iPhone’unuzdaki pilin değiştirilmesi büyük olasılıkla sıfır etkiye sahip olacak! iPhone pilinizin şarj edilmemesine neden olan bir donanım sorunu varsa, sorunun şarj bağlantı noktasında değil, iPhone pilinin kendisiyle olması ihtimali çok daha yüksektir.

Birincisi, iPhone’unuzun Basit Bir Yazılım Sorunu Nedeniyle Şarj Edilemiyor Olmasını Belirlememiz Gerekiyor

İşte iPhone’nun Şarj Probleminin Çözülmesi

1.iPhone’unuzu Sıfırlayın(Bu İçindeki Bilgileri Silmez!)

Müşteri bana kendi iPhone’unu verecek ve her Apple teknolojisinin yaptığı ilk şeyi yapardım – sert bir sıfırlama.

IPhone’unuzu sıfırlamak için güç düğmesini ve ses kısma düğmesini (iPhone 7 ve daha yenisi) birlikte veya güç düğmesini ve Ana ekran düğmesini (iPhone 6S ve üstü) birlikte uzun süre beklemek üzere tutun – bazen aşağı yukarı bu süre 20 saniye sürebilir. Apple logosu iPhone ekranınızda görünene kadar basılı tutun ve bırakın.

Bu işe yaramazsa, endişelenme! Bir sonraki adımdaki donanım düzeltmelerinden söz edeceğiz. Örnek: iPhone kullanıcısının telefonu şarj olmuyor, nedeni ise basit, telefon hala açık olduğu için iPhone şarj olmuyordu.

IPhone’unuzun güç ve şarj işlemine başlayan yazılımın bağlı olduğunu tanıyan yazılımınız olduğunu unutmayın.

iPhone’unuzda bir yazılım sorunu olmadığını belirlediyseniz, donanım düzeltmelerine dalma zamanı geldi. İşte başlıyoruz:

2. Kablonuzun Hasar Görüp Görmediğini Kontrol Edin

iphone sarj olmuyor

IPhone’unuzu şarj etmek için kullandığınız USB kablosunun her iki ucuna da yakından bakın.

Apple’ın yıldırım kabloları, özellikle iPhone’unuza bağlanan ucunda yıpranmaya eğilimli. Görünen yıpranma belirtileri görürseniz, yeni bir kablo zamanı gelmiş olabilir.

Lightnin kablolarının iPhone’umun neden şarj olmamasının nedeni olup olmadığını nasıl anlarım?

Kablonun dış kısmında herhangi bir hasar yoksa, iPhone’unuzla birlikte verilen duvar adaptörünü kullanmak yerine şarj etmek için iPhone’unuzu bilgisayarınızdaki bir USB portuna takmayı deneyin.

IPhone’unuzu bilgisayarınızı kullanarak şarj ederseniz, duvar adaptörünü kullanmayı deneyin. Tek bir yerde değil de diğerinde çalışıyorsa, kablonuz sorun değildir.

Bu açık görünebilir bir yöntem olabilir, ancak bazen bir “kötü kablo” kullanıp kullanmadığınızı belirlemenin en iyi yolu bir arkadaşınızın kablosunu kullanarak iPhone şarj etmeyi denemektir.

iPhone’unuzu taktıktan sonra tekrar anında canlanırsa ve şarj olmaya başlarsa, iPhone’unuzun neden şarj edilmediğini anlarsınız çünkü bu hatalı ya da bozuk bir kabloyu denediğinizi göstermektedir.

iPhone Garantisini Unutmayın!

IPhone’unuz hala garanti kapsamındaysa, USB kablosu (ve iPhone kutusundaki diğer her şey) de iPhone garantiniz altındadır! Yıkılmadığı sürece Apple yıldırım kablosunu ücretsiz olarak değiştirecektir.

Apple’a Ait Olmayan Kablolarla İlgili Sorun Olabilir

Bir iPhone’un şarj etmemesinin en yaygın nedenlerinden biri, benzin istasyonlarında satın alınan düşük kaliteli üçüncü parti iPhone şarj cihazı kablolarından geliyor.

Evet, Apple kabloları pahalıdır, ancak benim tecrübelerime göre, bu 5 dolarlık nakavtlar asla gerçek gibi tutunamıyor. Orada iyi olanlar var – sadece hangisini seçeceğinizi bilmek zorundasınız.

Yüksek Kaliteli, Daha Ucuz Kablolar Var!

Apple’ın maliyetinin yarısından daha düşük bir maliyetle, yüksek kaliteli bir yedek iPhone şarj kablosu arıyorsanız, Amazon’da kablosu hem 6 metrelik hemde orjinaline yakın kabloları bulabilirsiniz.

3. Farklı Bir iPhone Şarj Aleti Çalıştırın

IPhone’unuzu duvara takarak, bir araba şarj cihazı kullanarak, hoparlör yuvasında, dizüstünüzde yoksa başka bir yolla mı şarj ediyorsunuz? Bir iPhone şarj etmek için birçok farklı yol vardır.

IPhone’unuz bir aksesuara bağlandığında şarj etmek için ‘Evet’ veya ‘Hayır’ yazan iPhone yazılımınızın olduğunu unutmayın. Yazılım güç dalgalanmaları tespit ederse, iPhone’un koruyucu bir önlem olarak şarjını engelleyecektir.

Şarj cihazımın iPhone’mdan Şarj almamasının nedenini nasıl anlayabilirim?

USB kablonuzu incelediğimizde yaptığımız gibi, şarj cihazınızın kötü olup olmadığını öğrenmenin en basit yolu başka bir şarj cihazı denemektir.

Ancak şarj cihazları çok titiz olabileceğinden birden fazla şarj cihazını denediğinizden emin olun.

IPhone’unuz duvar adaptörü ile şarj olmuyorsa, bilgisayarınızdaki bir USB bağlantı noktasına takmayı deneyin.

Bilgisayarda şarj olmuyorsa, duvara takmayı deneyin – veya bilgisayarda farklı bir USB bağlantı noktası deneyin. iPhone’unuz bir adaptörle şarj edilmişse ve diğer adaptörle şarj edilmiyorsa, şarj cihazınız sorun olacaktır.

4. Şarj Gövdesini Fırça İle Temizlemeyi Deneyin!

iphone sarj olmuyor

Bir el feneri kullanın ve iPhone altındaki şarj bağlantı noktasına yakından bakın.

Orada herhangi bir pislik ya da tıkanıklık görüyorsanız, yıldırım kablosunun iPhone’unuzla sağlam bir bağlantı oluşturmasını engelleyebilir. Orada çok sayıda bağlayıcı var ve yanlış bir kişi engellendiyse, iPhone’unuz hiç şarj olmuyor.

IPhone’unuzun şarj yuvasında tüysüz, ufak veya başka pislikler bulursanız, şimdi fırçalamanın tam vaktidir. Elektrik şarjı yapmayacak veya iPhone’un altındaki elektronik cihazlara zarar vermeyecek bir şeye ihtiyacınız var. İşte ipucu:

Bir diş fırçası alın ve iPhone’unuzun şarj portunu yavaşça fırçalayın.

Sıvı Etkisi!

iphone sarj olmuyor

Bir iPhone’un şarj olmamasının en yaygın nedenlerinden biri de sıvı hasarıdır. Sıvı hasarı, iPhone’unuzun şarj bağlantı noktasındaki bağlantıları kısa süre içinde eritebilir ve temazsızlık sağlayabilir.

Sıvı alan kısmı kurutup içini temizlemiş olsanız bile, çoktan hasar görmüş olabilir ve artık dönüşü muhtemelen yoktur.

5. DFU Moduna iPhone’unuzu Alın ve Geri Yükleyin

IPhone’unuz şarj olmazsa bile, DFU geri yüklemesi yine de çalışabilir! Basit bir yazılım sorunu olasılığını ortadan kaldırdınız ve USB kablonuza, şarj cihazınıza ve iPhone’un kendisine baktınız.

Bu yüzden son darbenin zamanı geldi – DFU geri yüklemesi. DFU geri yüklemesi, ciddi yazılım sorunlarını çözebilecek özel bir geri yükleme türü (iPhone’unuzu geri yüklediğinizde, üzerinde bulunan her şeyi siler ve fabrika ayarlarına geri getirir)’dür.

6. iPhone Yeniden Başlatın

iphone sarj olmuyor

IPhone’unuzu onarmak için bir Apple Store’a giderseniz ve şarj istasyonunuzda sıvı hasar gördüyseniz, sunabileceği tek seçenek tüm iPhone’unuzu değiştirmektir.

IPhone’unuzda resimler, videolar veya diğer kişisel bilgileriniz olursa ve iPhone’nunuz şarj olmazsa, muhtemelen bilgileri geri alamayacaksınız.

IPhone’unuz Tekrar Şarj Ediliyor

Umarım iPhone’unuz birdenbire hayata dönmüş ve tam şarj durumuna geri dönmüştür. Özellikle herhangi bir uyarı yapılmazsa bir iPhone’un şarj olmaması çok sinir bozucu olabilir.

IPhone’unuzun tüm problemlerini çözme konusunda bu makalelere benzer makaleleri sisteme yükleyeceğim ve herhangi bir sorunu çözmeniz için web sitemizdeki diğer başlıklara göz atabilirsiniz.

Unutmayın ki bu yolların tümü bizzat tarafımızdan denenmiştir ve size önerilmiştir. Lütfen yorumlarınızı paylaşmayı ihmal etmeyin!

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER