iTunes Kredi Kartı Bilgileri Silme ve Kaldırma İşlemi

Ana Sayfa Haber Mobil iTunes Kredi Kartı Bilgileri Silme ve Kaldırma İşlemi
  Şarkı, film, telefon müzikleri ve çeşitli uygulamalar için Apple’s İTunes yada App Store’dan alışveriş edeceğiniz zaman kesinlikle kredi kartı veya bankamatik kartı gereklidir. Kartınız olmadan alışverişiniz sınırlı olacaktır. App store kredi kartı silme ve itunes kredi kartı bilgileri silme işlemlerini bu makalemizde bulabilirsiniz.

Son zamanlarda kredi kartınızla bu mağazalardan birinden alışveriş yaptığınızı farz edelim. Bütün kredi kartı bilgileriniz Apple hesabınıza yüklenir ve kaydedilir, böylece gelecekteki alışverişleriniz kolaylaştırılır. Bu çok faydalı bir uygulama  olsa da izinsiz satın alma olasılığının önünü açmaktadır. Eğer birisi sizin Apple ID ve şifrenizi ele geçirirse ya da çocuklarınızdan bir tanesi siz istemeden herhangi bir app alımına onay verirse ne olur?

Bu gibi istenmeyen ödemeleri önlemek için satın alma işleminiz tamamlandıktan sonra kredi kartınızı iTunes hesabınızdan çıkarmanız önerilmektedir. Bu işlem ile ilgileniyorsanız biz kredi kartınız iTunes ‘den nasıl çıkaracağınızı anlatmadan önce; kredi kartınızı hesabınızdan çıkartmak niçin gerekli ona bakalım:

Kredi Kartı Bilgilerinizi iTunes Uygulamasından Silmeniz Neden Gerekli ve iTunes Kredi Kartımdan Para Çekmiş Demeden Önce Ne Yapmanız Gerekli

Kredi kartınız bağlı olduğu Apple hesabından çıkartmak istemeniz için pek çok sebep vardır.
Öncelikle bunun için geçerli olan nedenlerin bazılarına göz atalım.

Kullanıcının Haberi Olmadan Yapılan Ödemeler

Pek çok kişi onay vermediği işlem ödemeleri ile karşılaşınca paniğe kapılmaktadır. İstenmeyen bir işlemin ödenmeme gibi bir ayrıcalığı yoktur. Bu durum kaza ile aile bireyleri ya da arkadaşlar arasında yaşanabilir. Bunu önlemek için en güvenli ve kolay yol kredi kartı bilgilerinizi, Apple ID hesabınızdan silmektir. Ek olarak eğer çocuğunuzun Apple hesabınıza erişimi için izin vermeyi planlıyorsanz o zamanda, sizin izniniz olmadan gereksiz alışveriş yapmasını önlemek için de kart bilgilerinizi sistemden uzaklaştırmanız yararınıza olur.

KAYIP YA DA ÇALINTI KART

Eğer kredi kartınız çalınır ya da kaybolursa ilk yapacağınız iş , bankayı arayıp birilerinin bu durumdan faydalanmalarını önlemek için kartınızı bloke ettirmek olacaktır. İşte bu durum da kartınızı Apple hesabınızdan uzaklaştırmak için geçerli bir neden ; çünkü kart bloke iken kullanılamaz. Öte yandan eğer kartınızı bir yenisi ile değiştirdiyseniz ,aynı şekilde kayıtlı Apple hesabınızdaki kart bilgilerinde de düzeltme yapmanız gerekecektir.

ABONELİK SEVİSLERİ

Eğer Apple Music servisi gibi servislere kredi kartınızla abone oldunuzsa yıllık ya da aylık olarak söz konusu karttan ödeme yapmanız gerekir. Fakat şanssızlık sonucu kartınız blokeli veya değiştirilmiş ise bu durumda da kart bilgilerinizi Apple hesabınızdan uzaklaştırıp yeni kart bilgilerini girmeniz zorunludur. Apple, sizin kart bilgileriniz otomatik olarak yenilenmedikçe aboneliğinizi sürdürmeyecektir. Dilerseniz şimdi itunes kredi kartı bilgileri silme işlemine bir bakalım.

iTunes Kredi Kartı Bilgileri Silme

itunes kredi kartı bilgileri silme

Bu işlem çok basittir, siz bunu birkaç dakikada yapabilirsiniz. Aşağıdaki basamakları herhangi bir yanlışlık olmadan dikkatlice uygulayın :

  1. Windows veya Mac bilgisayarınızda iTunes açın, yukarıdaki menüden (Account section) Hesap Ayarları bölümünden (View My Account ) Benim Hesabıma Bakış ‘a tıklayın.*Şimdi Apple ID ve şifreniz sorulacaktır. Bilgileri girdikten sonra (Sign in) GİRİŞ’e tıklayın
  2. Apple ID’nize bağlı hesap bilgileriniz ekranda görünecektir. Kredi kartı bilgilerinizi sistemden uzaklaştırmak için (Payment information) Ödeme bilgilerinin yanında bulunan (Edit) Düzenle ‘ ye tıklayın.
  3. Bir sonraki menüde ödeme bilgilerinizi değiştirebilirsiniz. Kredi kartı bilgilerinizi Apple hesabınızdan uzaklaştırmak için ödeme bilginiz sorulduğunda (NONE) HİÇBİRİ ‘ni seçin ve (DONE) TAMAM ‘a tıklayarak, yaptığınız ayarları kaydedin.

iTunes Kredi Kartı Bilgileri Silme iPhone

Eğer ulaşabileceğiniz bir bilgisayar yoksa , yukarıdaki basamakları izleyerek kredi kartı bilgilerini silme işlemini yapamazsınız, ama sevindirici olan şu ki ; aynı işlemi iPhone’nuzdan da yapabilirsiniz.

itunes kredi kartı bilgileri silme

  1. İlk önce iPhone’nuzdan (App Store’u) Apple mağazası’nı açın ve üst sağ köşede ( Profile icon ‘u)
    Profil’i seçin ve bir sonraki profil isminize tıklayın.
  2. Sonraki bölümde hesap menüsüne geleceksiniz. Burada (Payment Information) Ödeme Bilgileri’ni seçin ; şimdi karşınıza ödeme için iki seçenek çıkacak ,sadece (None) Hiçbiri ‘ni seçin ve (DONE) TAMAM ‘a basarak yaptığınız ayarlama işlemini kaydedin.

Apple ID Kredi Kartı Bilgilerini Değiştirmek iPhone

Kredi kartınızı bir yenisi ile değiştirdiğinizi ya da Apple ID ‘nizdeki ödeme bilgisini değiştirerek yeni edindiğiniz bir kartı kullanmak istediğinizi düşünelim. Bunun için aşağıdaki basamakları takip ederek birkaç dakika içinde kredi kartı bilgilerinizi değiştirebilirsiniz.

  1. iPhone’da ( SETTİNGS) AYARLAR ‘a gidin ve (profile name) Profil İsmi’ni seçin ; şimdi de hesabınızın Ödeme ve Gönderme kısmına girin.
  2. Bir sonraki menüde (credit card) kredi kartı’nı seçerek onu takip eden menüye sürükleyin, böylece kredi kartı son kullanma tarihi, CVV kodu ve hatta fatura adresinizi tercihinize göre değiştirebilirsiniz. Bu verileri bir kez girdikten sonra (Save) Kaydet’e basarak bilgilerinizi saklayın.

Kredi Kartı Bilgilerinizi iTunes’den Silemediniz mi ?

Bazen kredi kartı bilgilerinizi Apple hesabınızdan uzaklaştırmak için sıkıntı yaşarsınız , gerçekte sebep yukarıdaki basamaklardan birini, çok çeşitli olabilecek nedenlerden biri yüzünden atladığınızdır. Şimdi çalışmanızda gerçekten ne sebeple başarısız olabileceğinize bakalım :

ÖDEMESİ YAPILMAMIŞ İŞLEMLER

Eğer Apple Mağazası veya iTunes’dan uygulama, müzik veya filmler için bir kayıt yaptınız ve kartınız boş ise bu olabilir. O zaman Apple böyle bir kartı hesabınızdan çıkarmanıza izin vermez. Bunun nedeni borçlu olduğunuz para ödenmemiş olduğu için ; kredi kartınızın değişim yada uzaklaştırma işlemlerine blokelenmiş olmasıdır.

OTOMATİK YENİLENEN ÜYELİKLER

Apple music gibi otomatik yenilenen servislere üye oldunuz mu ? Cevabınız evet ise, Apple kredi kartı bilgilerinizi hesabınızdan uzaklaştırmanızı engeller. Eğer sorun bu ise basitçe üyeliklerinizi sonlandırdıktan sonra , Apple hesapları ödeme menüsünden ‘’Hiçbiri’’ seçeneği seçerek çözersiniz.

AİLE PAYLAŞIMI

Eğer Apple hesabınızı, iTunes, kitaplar ve Apple Mağaza alımlarınızı aynı kart üzerinden , ailenizden 6 kişiye kadar bireylerle paylaşıyorsanız, o zaman da kredi kartı bilgilerinizde değiştirme yada uzaklaştırma yapamazsınız. Öncelikle aile paylaşımı ‘nı iptal edip ondan sonra Apple hesabınızdaki kredi kartı bilgilerinizi değiştirebilir ya da uzaklaştırabilirsiniz.

Bu işlemlerden faydalanamayan arkadaşlar için Apple’ın hazırlamış olduğu itunes kredi kartı bilgileri silme makalesine bakmalarını öneriyoruz. Siteye gitmek için Apple‘a tıklayın.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir