Kodi nedir? günümüzde oldukça popüler olan medya oynatıcısıdır. Aynı anda müzik çalabilir, film izleyebilir ve televizyonda da izleyebildiğiniz çok amaçlı medya aracı olmuştur. XBMC’nin geliştirdiği Kodi gittikçe de yaygınlaşmaktadır.

Kodi 18 en son güncellemesi olmuştur. Video akışlarını çok daha hızlı ve kolay yapabilmek için kullanıcı deneyimlerini de göz önüne alarak farklı özellikler getirdi. Kodi içerik akışına ulaşmak için kodi eklentilerini yüklemeniz gerekmektedir.

Kodi nasıl kullanılır, çok fazla fonksiyona sahip olmasada hemen hemen bütün işletim sistemlerinde kullanılmaktadır. Linux, windows, android, mac olmak üzere kodi hepsinde çalışmaktadır.

kodi nedir

Kodi Nedir?

Kodi çok yönlü medya oynatıcısıdır. 2002 yılında kurulan Xbox media player olarak bilinen Kodi, XBMC tarafından alınarak ismi Kodi olarak değiştirildi. App Store ve Google Play’den kolaylıkla indirebilirsiniz. Macbook kullanıcıları eğer bilgisayarına programı indirmek isterlerse, kodi.tv websitesine gitmeleri gerekiyor.

Kodi Nasıl Çalışır?

İçerikleri tek bir ortamda saklamanıza imkan sağlayan kodi depoları bulunmaktadır. Kodi medya sağlamaz, kullanıcılar içeriklerini kendileri yönlendirmek zorundadır. İnternet ortamı kullanıcılar için birebirdir. Özellikle Netflix severler için çok idealdir. Kodi bütün video ve ses ortamını desteklemektedir. Eklenti yardımı ile vimeo ve youtube gibi yerlerde video yayınlanabilmektedir. Tüm Platformlarda indirmek için resmi Kodi.tv websitesine gitmeniz gerekiyor.

Android İşletim Sisteminde Kodi Nasıl Kullanılır?

Kodi çok yönlü medya oynatıcısı sebebiyle bütün işletim sistemlerinde çalışmaktadır. Bunlardan biride android de çalışmasıdır. Android de kodi nasıl çalışır hadi birlikte bakalım.

 • İlk olarak Google Play’i açalım.
 • Arama kutusuna Kodi yazalım ve yükleyelim.
 • İndirdikten sonra Kodi’yi açalım artık Tv, film ve medya çalar olarak Android’de kullanabilirsiniz.

Windows İşletim Sisteminde Kodi Nasıl Kullanılır?

Windows uygulamasında kurulumu oldukça basittir. Bilgisayarınıza indirdikten sonra filmler ve Tv canlı yayınlarını aynı anda izleyebilirsiniz, yalnız kurulumu için bir iki adımı var gelin birlikte bakalım.

 • İlk olarak buraya  https://kodi.tv/  tıklayalım daha sonra sağ üstte bulunan DOWLOAD tıklayalım.
 • Sayfayı aşağı indirdiğimizde farklı platformları göreceksiniz, buradan Windows’u seçelim.
 • Son sürüm olan  Kodi 18’i indirelim. Kendi sisteminize göre 32 yada 64 bit seçelim.
 • Kodi for windows seçelim ve indirelim. Dosyayı çalıştıralım ve kuralım.
 • Son olarak Kodi kurulum sihirbazı sizi yönlendirecektir. Adım adım takip edin ve işlem tamam.

iPhone İşletim Sisteminde Kodi Nasıl Kullanılır?

Burada sistem biraz daha farklıdır. Kod iOS işletim sistemlerinde kullanılmamaktadır. Kodi açıklamasında iPhone’da Kodi’nin çalışması için iOS 6.0 yada bir üst sürümleri olmak zorunda. Birde Jailbreak entegreli iPhone cihazına sahipseniz, https://kodi.tv/  buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Mac İşletim Sisteminde Kodi Nasıl Kullanılır?

Aslında burada Kodi’nin ekstra geliştirdiği uygulamalar mevcuttur. MacOs işletim sisteminde bilgisayarınız varsa Kodi’yi indirmek ve kullanmak için, bir iki adımı var birlikte bakalım.

 • İlk olarak burayı tıklayalım. https://kodi.tv/ sitesinin sağ üst de bulunan DOWNLOAD kısmına dokunalım.
 • Sayfanın alt kısmında bulunan işletim sistemlerinden MacOS’u seçelim.
 • MacOS’da 64 bit yükleyiciyi indirelim. Çünkü Kodi 18 Leia bu sayede çalışacaktır.
 • İndirme tamamlandıktan sonra, Uygulamalar klasörüne sürükleyip bırakalım. Kodi aç diyelim artık hazır.

Kodi Yasal Mı?

Bazı kullanıcılar Kodi’nin güvenli mi, Kodi yasal mı? diye sorular sormaktadır. Kodi yasaldır ve güvenlidir. Kodi hiçbir medyayı kendi yayınlamaz. Kullanmak isteyenler kendi içeriklerini kendi yüklemek zorundadır.

Kodi Kullanıcılarından Kodi Hakkındaki Yorumları

Kodi kullananlar ve bunlarla ilgili deneyime sahip olan kodi kullanıcı yorumlarını sizler için derledik. Her kullanıcının edindiği deneyimler farklı  ve ilginç.

 • Xbox için geliştirilmiş olan en iyi media player olan kodi, ayrıca dosya yöneticisi programlarından en iyisi bence
 • Özelliklerine bakın şampiyonlar ligi gibi asf, dvd, divx, wmv gibi bir sürü video formatını kusursuz desteklemektedir. m3u formatında play list özelliği Xbox’tan dinleyenler için mükemmeldir.
 • Şu ana kadar hiç sevmediğim hatta ayar olduğumu uygulama idi, fakat VLC’nin açamadığı rmvb dosyalarını açarak takdirimi kazandı diyebilirim.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER