Standart bir telefon görüşmesi iki kişi arasında yapılır. Ancak akıllı telefonların arama özelliklerini bir üst noktaya taşıması sonucu artık günümüzde telefon görüşmeleri birkaç kişi arasında yapılabiliyor.

Örneğin bir arkadaşınızı aradığınızda ikinizin arasındaki görüşmeye üçüncü bir arkadaşınızı da ekleyebiliyorsunuz. Özellikle iş ve okul hayatının gereksinimleri düşünüldüğünde telefon üzerinden yapılan konferans görüşmeleri oldukça gerekli bir özellik.

Peki, konferans nasıl yapılır? Hangi cihazlar konferans özelliğini destekliyor? Konferans ile görüşme yapmanın dezavantajı nelerdir?

Konferans Nasıl Yapılır:

 1. Öncelikle ilk telefon görüşmesine başlayın.
 2. İlk aradığınız kişi telefonu açtıktan sonra arama ekranına gelin ve Kişi Ekle/Çağrı Ekle butonuna dokunun.
 3. Konferansa eklemek istediğiniz kişiyi arayın veya rehberden seçin arama butonuna dokunun.
 4. Aradığınız kişi telefonu açtıktan sonra konferans konuşmasına eklemek için Birleştir (konferansa ekle) butonuna tıklayın.
 5. Konferansa davet etmek istediğiniz diğer kişileri de yine aynı şekilde kişi ekle diyerek konferansa ekleyin.

konferans nasıl yapılır

Konferans Görüşme Nedir?

Konferans görüşme ile hem iş ve okul amaçlı görüşmeler yapabiliyoruz hem de arkadaşlar ve aile ortamında eğlenceli sohbetler yapmak için çoklu telefon görüşmesi gerçekleştirebiliyoruz. Ancak konferans görüşmesi yapmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı noktalar, farklı sürprizler ile karşılaşmanızın önüne geçebilir.

Bu noktada en fazla dikkate alınması gereken şey, konferans görüşmesinde hattınıza yansıtılacak dakikalardır. Diyelim ki 5 kişinin birlikte katıldığı bir konferans görüşmesini başlattınız.

Bu görüşmede kullandığınız her bir dakika, hattınıza 5 dakika olarak yansır. Yani 5 kişinin katıldığı ve 30 dakika süren bir konferans görüşmesi, hattınıza 150 dakika olarak yansır.

Bunun ana nedeni ise aslında telefonunuzun arka planda 5 farklı telefon görüşmesi başlatması ve bu görüşmeleri yazılımsal olarak birleştirmesidir.

Konferans görüşme hakkında bilinmesi gereken bir diğer konu da görüşmeye ekleyebileceğiniz kişi sayısının sınırlı olmasıdır.

Telefonlar 10’a kadar görüşmeyi desteklese de ülkemizde hizmet veren operatörlerden Turkcell 6, Vodafone ve Türk Telekom ise 5 kişiye kadar konferans görüşmeleri yapılabilmesine olanak sunuyor.

Konferans Görüşme Nasıl Yapılır? Vodafone, Turkcell, Türk Telekom

Konferans görüşme yapma özelliği ülkemizdeki tüm operatörler tarafından desteklendiği için bu durum hattını kullandığınız operatörden bağımsızdır. Kullandığınız telefon Android veya iOS işletim sistemine sahipse hangi operatörü kullandığınız fark etmeksizin konferans görüşmesi yapabilirsiniz.

Ayrıca konferans görüşmeleri için hat kısıtlaması da yoktur. Örneğin aynı konferans görüşmesine hem Turkcell hem de Vodafone hat kullanıcıları eşzamanlı olarak katılabilirler.

Konferans görüşmenin yapılabilmesi için hat üzerinde yapılması gereken tek konu çağrı bekletme özelliğinin aktif olmasıdır. Çağrı bekletme özelliğini nasıl aktif hale getireceğinizi bilmiyorsanız Telefon Meşgulken Arayanı Görme başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Konferans Nasıl Yapılır iPhone

iOS işletim sistemine sahip olan telefonlarda konferans görüşmesi başlatmak son derece kolaydır. Telefonunuzda çağrı bekletme özelliğinin aktif olduğundan eminseniz aşağıdaki adımları uygulayarak konferans görüşmesi başlatabilirsiniz;

 • Öncelikle telefonunuzdan konferans görüşmesinde olmasını istediğiniz birini arayın ve görüşmeye başlayın.
 • Ardından arama ekranında yer alan arama ekle yazısına dokunun. Bu işlem sonrasında rehberiniz açılacaktır. Konferansa ekleyeceğiniz kişileri bu işlemi tekrarlayarak seçebilirsiniz.

konferans nasıl yapılır

 • iPhone cihazlarda konferansa eklenecek kişi sayısı sınırlandırılmıyor ancak operatör kuralları nedeniyle en fazla 6 kişi ekleyebilirsiniz.

Konferans Nasıl Yapılır Android

Aslında iOS ve Android cihazlarda konferans görüşmesi başlatma ve bu görüşmeye arkadaşlarınızı ekleme işlemi hemen hemen aynıdır. Şu işlemleri yaparak Samsung, LG, Huawei, Xiaomi gibi Android telefonlarınızda konferans görüşmesi yapabilirsiniz;

 • Öncelikle rehber uygulamasını açarak konferans görüşmesi yapmak istediğiniz ilk kişiyi arayın ve çağrıyı yanıtlamasını bekleyin.

konferans nasıl yapılır

 • İlk kişi ile görüşme açıkken çağrı ekranında yer alan Arama ekle butonuna dokunun. Bu işlem sonrasında rehber uygulaması açılacaktır. Dilerseniz konferans görüşmesin için elle numara girin dilerseniz de rehber sekmesinden görüşme için kişi seçebilirsiniz.

konferans nasıl yapılır

WhatsApp’tan Konferans Nasıl Yapılır?

Yukarıda telefon üzerinden konferans görüşmesi yapmanın en büyük dezavantajının konferans süresinin kişi sayısı ile çarpılarak hattımıza yansıtılması olduğunu söylemiştik. Elbette bu durum konferans görüşmesini oldukça maliyetli bir hale getiriyor. WhatsApp ise tıpkı sesli aramalarda ve mesajlarda olduğu gibi görüntülü konferans görüşmelerini de ücretsiz olarak bize sunuyor. WhatsApp ile konferans nasıl yapılır sorusunun cevabını merak ediyorsanız şu işlemleri yapın;

 • Öncelikle WhatsApp üzerinden konferansa dahil edeceğiniz ilk kişiyi görüntülü arayın ve aramayı yanıtlamasını bekleyin. İlk kişi ile görüntülü konuşma başlattığınızda ekranın sağ üst köşesinde kişi ekleme simgesi belirecektir.

konferans nasıl yapılır

 • Bu kişi ekleme simgesine basın. WhatsApp kişi listeniz açılacaktır. Listeden konferansa ekleyeceğiniz diğer kişiyi seçin. Bu işlemi tekrarlayarak 4 kişiye kadar tamamen ücretsiz olan WhatsApp konferans görüşmesini başlatabilirsiniz.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER