Premier Lig’in Karlılık ve Sürdürülebilirlik Kuralları’nın (PSR) 2021-22 sezonu için Everton’a uyguladığı 10 puanlık ceza, kulübü lig tablosunda 14. sıradan düşürerek küme düşme hattına geriletti. Everton, bu kararı haksız bulduğunu belirterek itiraz edeceğini açıkladı. Kulüp, bağımsız bir komisyonun, PSR’lerine uymadığı gerekçesiyle ceza verdiği belirtilen süreci reddetti.

Premier Lig’in açıklamasına göre, kulüp, 2021-22 sezonu için PSR’lere uymadığını kabul etmiş ancak ihlalin boyutu hala tartışmalıydı. Komisyon, Everton’un ilgili dönem için PSR hesaplamasının, Premier Lig’in iddia ettiği gibi 124.5 milyon sterlin (154.7 milyon dolar) zarar gösterdiğine ve PSR’lerin izin verilen 105 milyon sterlin eşiğini aştığına karar verdi.

Mali Kural İhlalleri Sonucu Lig'de 10 Puanı Silindi! Küme Düşebilirler!

Everton’un son rakamları, beş yıldır üst üste zarar ettiğini gösteriyor ve bu dönemdeki toplam zararı 430 milyon sterlinin üzerine çıkıyor. Kulüp, bu yılın 2021-22 sezonunda 44.7 milyon sterlin zarar açıkladı.

Üst üste üç yıldır 100 milyon sterlinin üzerinde zarar ettikten sonra, Everton, zararlarında önemli azalmalar yaptıklarını, geçen yılki 121 milyon sterlinlik zararın 76 milyon sterline düştüğünü belirtti.

Everton, cezanın ‘tamamen orantısız ve haksız’ olduğunu ve Premier Lig’in kararına itiraz etme niyetini duyurdu.

“Everton, Premier Lig’e sağladığı bilgilerde her zaman açık ve şeffaf olduğunu ve sürecin bütünlüğüne her zaman saygı gösterdiğini savunuyor,” açıklamasında bulundu.

Everton, Premier Lig tarafından süreçte “en üst düzeyde iyi niyetle hareket etmediği” şeklinde bir iddianın olmadığını ve bunun iddia edilmediğini belirtti.

Geçtiğimiz yılın başlarında, Manchester City de Abu Dabi merkezli City Football Group tarafından satın alındığından bu yana finans kurallarının 100’den fazla ihlali iddiasıyla bağımsız bir komisyona sevk edilmişti.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER