Ttnet modem şifre değiştirme veya wifi şifresini değiştirmek için 192.168.1.1 adresine gidin. Oradan kullanıcı adı: admin, parola: Turk telekom olarak girin ve devam edin. Çıkan panelde her modem markası farklı olur ancak Ayarlar kısmından Wifi şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Wifi’niz açıksa ve bunun başkaları tarafından da kullanıldığını düşünüyorsanız; bu durumda modem şifrenizi değiştirmekten başka şansınız yok.

Özellikle sınırlı internet kullanıyorsanız ttnet markası gibi, bu sizin için daha önemli bir durum. Aksi durumda sınırsız internet kullanıyor olsanız da, internet hızınızın düşmesinden dolayı her halükarda yine şifrenizi değiştirmeniz gerekir.

Bu yazımızda Türk telekom modem şifre değiştirme yollarını sizlere anlatacağız.

Bu yöntemler basit yöntemler olup, herkesin uygulayabileceği kolaylıktadır. Eğer hazırsanız hemen geçelim. Aynı zamanda windows 11’de wifi şifresini öğrenmek için windows 11 wifi şifresi öğrenme makalemize gidebilirsiniz.

Şifre Değiştirme Neden Önemli?

türk telekom modem sifre değistirme nasil yapilir

Yönlendiriciler, internete açılan kapınızdır. Bu nedenle, oldukça güvenilir gibi görünmesine rağmen yönlendiricinizin nasıl daha iyi korunması gerektiğini bilmek, her zaman işinize yarar. Kablosuz yönlendirici şifrenizi değiştirmek iyi bir ilk adım olacaktır.

Bağlantınızı daha güvenli hale getirmekle kalmayıp, aynı zamanda rastgele bir harf ve rakam dizisinden ziyade daha kolay hatırlayabileceğiniz bir şey yapmak için de daha uygun olur. Bu şekilde, yönlendiricinin arkasına bakmak için zeminde karıştırılmadan konuklara kolayca verebilirsiniz!

Çoğumuz İSS’imiz (İnternet Servis Sağlayıcısı) tarafından sağlanan varsayılan yönlendiriciyi kullanıyoruz. Eğer siz de bununla devam ediyorsanız, makul ölçüde güncel olduğundan ve iyi bir şifre barındırdığından emin olun.

TTNET Şifre Değiştirme

TTNET Sifre Degistirme 2020

Adım 1: Yapılacak ilk şey yönlendiricinizin yapılandırma sayfasını açmaktır. Burada, web tarayıcınız aracılığıyla hem yönlendiricinizin hem de yönlendiricinizin ağınıza sorunsuz bir şekilde bağlanmasını sağlayacaksınız.

Adres muhtemelen 192.168.1.1 gibi bir adres olacak veya girmez ise 192.168.2.1 olabilir, aynı zamanda http://routerlogin.net (Netgear tarafından kullanılan) gibi kullanıcı dostu bir adres de olabilir, bu bilgiyi bulmak için yönlendiricinizin belgelerine bakın.

ttnet şifresi değiştirme

Panel şifreniz admin: ttnet veya admin: turktelekom olabilir. Zaten kullanıcı adı: admin olması gerekiyor.

Eğer, yönlendirici belgeniz elinizde değil ve bahsettiğimiz şekilde giremiyorsanız; bu durumda, Yönlendiricideki düğmeyi kullanarak fabrika ayarlarına sıfırlamanız gerekir (bir süre basılı tutmanız gerekebilir). Bu, özellikle daha önce başkası tarafından kullanılıyorsa bu durumda artık varsayılan ayarlara sahip olmayabilir.

Adım 2: Yönlendiricinize erişemiyorsanız, Windows Komut İstemine, Windows tuşu + R işaretlerine basarak, cmd yazarak ve return tuşuna basarak gidin. Sonra Komut İstemi açıldığında, ipconfig yazın ve enter tuşuna basın. ‘Varsayılan ağ geçidi’ adresini bulun. Bu, yönlendiricinizin IP adresidir. Bunu tarayıcınıza yazın – 192.168.2.1 biçiminde olacak Mac’te mi? Sistem Tercihleri> Ağ’a gidin. Aktif olan internet bağlantısına tıklayın (yeşil renkli olan). Daha sonra sağdaki yönlendirici adresini görürsünüz.

ttnet şifresi değiştirme

Adım 3: Ardından, istendiğinde yönlendiricinizin kullanıcı adını ve şifresini girin. Yine, bu yönetici ve şifre kadar basit bir şey olabilir. Bu yüzden onu değiştirmeniz gerekiyor. Şifreniz zaten size özelse, şifreyi değiştirmeniz gerekmez.

Adım 4: Şifrenizi nasıl değiştireceğinizi bulmanız gerekecektir. Genelde bu, arayüzün basit bir web sitesi gibi olan bir çeşit “ayar” veya “yönetim” alanı altında olacaktır.

ttnet şifresi değiştirme

Adım 5: Genellikle kablosuz ağ şifreleri daha güvenlidir, çünkü bunlar genellikle ağınıza özgüdür, ancak bunu da her zaman değiştirebilirsiniz. Gerçekten yapmanız gerekmedikçe, bunu yapmaktan kaçının. Yapılandırma arayüzünün “Kablosuz” bölümünü arayın ve “Şifre” veya “Parola” kısmını arayın. Eğer kablosuz ağ şifrenizi değiştirirseniz, tüm kablosuz cihazlarınızda ERİŞİM KAYBOLACAK ve onları ağa yeniden bağlamanız gerekecektir.

Adım 6: Son olarak, güçlü bir şifrenin en az sekiz karakter uzunluğunda olduğunu ve ayrıca harflerin, rakamların ve ideal sembollerin bir kombinasyonunu kullandığını unutmayın.

Hangi Şifreyi Değiştirmeliyim?

telefondan turk telekom modem wifi sifre degistirme

Bir yönlendiricide (modem) en önemli şeylerden biri güvenliktir. Üçüncü taraf üreticilerin bazı yönlendiricileri, genellikle ‘admin’ gibi bir şey olmak üzere varsayılan şifreleri açık olarak gönderir. Bunun, ağa erişmek için Wi-Fi şifresi olmadığını unutmayın.

Hayır, bunun yerine yönlendiricinin ayarlarını ve yapılandırmasını koruyan şifre olarak bilinmesi gerekir ve bunun bir süre sonra değiştirilmesi gerektiğini unutmayınız. Bunu gerçekten değiştirmeniz gerekiyor, çünkü, sizinle birlikte bu şifreyi kullanan milyonlar var.

Bu da doğal olarak sizin modem şifrenize ulaşmak isteyeceklerin deneyecekleri ilk kullanıcı şifresi olacaktır. Birinin oturum açmak için ağınıza şifre ile bağlanması gerekir, ancak bu şifreyi varsayılan ayarlardan değiştirmek gerekir.

Birçok yeni yönlendirici yalnızca benzersiz Wi-Fi parolalarıyla değil, aynı zamanda benzersiz yapılandırma parolalarıyla da gelir, bu sebeple bu bir sorun olmayabilir. Ancak, bu modemlerden birini kullanıp kullanmadığınızı servis sağlayıcılarına ve tedarikçi firmaya sormanız gerekir.

Wifi Şifre Değiştirme

1- İlk olarak WİFİ şifrenizi değiştirmek için modeminizin arayüzüne girin.

2- Arama çubuğuna 92.168.1.1 yazıp Enter tuşuna basarak ulaşın.

3- Son olarak Kullanıcı adı ve ve şifre olarak admin yazın ve giriş yapın. Eğer şifre değişimi yapmadıysanız internet sağlayıcınızın adını deneyin.

Yorumlar (1)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER

Anonim 3 yıl önce

İyi süper teşekürler