Modemde internet ışığı yanmıyor hatası da kullanıcıların en sık aldığı bağlantı hatalarından biridir. Peki, bu hata nasıl düzeltilir? Hangi adımlar uygulanmalıdır?

Standart bir modem üzerinde bağlantı durumunu gösteren bazı ışıklar bulunur.

Bu ışıkların bazıları sabit şekilde yanarken bazıları da yanıp sönerler ve modemin o anda internete bağlı olup olmadığını gösterirler. Modem üzerinde bağlantı hakkında ipucu veren iki farklı ışık vardır.

Eğer modemde internet ışığı yanmıyorsa, bu sorunun farklı nedenleri olabilir ve çözümü değişkenlik gösterebilir. İşte bu tür bir durumu çözmek için adımlar:

Modemde İnternet Işığı Yanmıyor TTNET

modemde internet ışığı yanmıyor

Modemde internet ışığının yanmaması sorunu iki farklı şekilde karşımıza çıkar. Bu nedenle öncelikle kontrol etmeniz gereken ufak bir nokta var.

İnternet Işığı ile Birlikte DSL Işığı da Yanmıyor

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi modem üzerinde yer alan DSL ışığı ile internet ışığı aslında birbirleri ile bağlantılı çalışır.

Modem ilk açıldığı zaman DSL ışığı yanıp sönmeye başlar ve bir süre sonra DSL ışığı sabitlenir. İnternet ışığı da DSL ışığı sabitlendikten 2 3 saniye sonra yanmaya başlar.

DSL ışığının sabitlenmesi artık modeminiz ile Türk Telekom sunucularının haberleşmeye başladığını gösterir. İnternet ışığı da modemin veri alıp göndermeye hazır olduğunu gösteren ışıktır.

Modemde internet ışığı yanmıyorken aynı anda DSL ışığı da yanmıyorsa teknik bir sorun var demektir.

Bu durumda yapılması gereken ilk şey telefon hattından gelen kablonun modeme düzgün bir şekilde bağlanıp bağlanmadığını kontrol etmektir.

Ayrıca telefon bağlantısı için Splitter kullanıyorsanız kabloyu splitter’dan çıkartıp direkt modeme bağlayın. Splitter’lar da zaman zaman teknik sorunlara neden olabilir.

Bağlantılarınızda bir sorun yoksa artık iş sizin çözümünüzden çıkar ve 444 0 375 nolu Türk Telekom müşteri hizmetlerinden veya kendi servis sağlayıcınızdan arıza talebi oluşturmanız gerekir.

DSL Işığı Yanıyor Ama İnternet Işığı Yanmıyor

Bazı kullanıcıların yaşadığı durum ise biraz daha farklıdır. İkinci senaryoda ise modem açıldıktan sonra DSL ışığı sabitlenir ancak İnternet ışığı yanmaz.

Bu durumda da internet bağlantısı sağlanmaz ancak problem sizin sisteminizden kaynaklandığı için çözümü basittir.

DSL ışığının yanmasına rağmen internet ışığının yanmaması sağlayıcı tarafından size adanan DSN sunucusunun doğru çalışmadığı anlamına gelir.

Bu aşamada yapılacak olan şey bilgisayarınıza el ile DSN girme işlemidir.

Tüm işletim sistemleri için DNS adresinin nasıl değiştirileceğini görmek için DNS Ayarları başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. Ayrıca En Hızlı DNS Adresleri başlıklı yazımızdan da faydalanabilirsiniz.

Modemi Yeniden Başlatma:

Modemi kapatın, güç kaynağını çıkarın ve birkaç dakika bekledikten sonra tekrar açın. Modemi yeniden başlattıktan sonra internet ışığının yanıp yanmadığını kontrol edin.

Modemde İnternet Işığı Yanmıyor Vodafone

Modemde Internet Isigi Yanmiyor Vodafone

Modemde hiç ışık yanmıyor neler yapabilirim? diyorsanız detaylarına bakalım.

Modeminizde Wİ-Fİ ışığı yanmıyorsa modeminizin kablosuz özelliği devre dışı demektir. Modeminizin yan veya arka tarafında bulunan WLAN tuşuna 2-3 saniye basılı tutarak kablosuz özelliğini aktif edebilirsiniz.

DSL ışığı modemin internete bağlanıp bağlanmadığı konusundaki en önemli bilgiyi verir. Bu nedenle modemde internet ışığı yanmıyor hatası ile karşılaştığınız zaman yapmanız gereken işlemleri aslında DSL ışığının durumu belirler.

Yukarıdaki adımlara rağmen sorun devam ediyorsa aşağıdaki yorum sekmesini kullanarak bizlerden yardım alabilirsiniz.

SONUÇ

Eğer yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra sorun devam ediyorsa, internet servis sağlayıcınızın teknik destek ekibiyle iletişim kurmanız gerekebilir. Onlar daha fazla yardımcı olabilir ve gerekirse bir teknik ekibin gelmesini sağlayabilirler.

Yorumlar (3)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER

Anonim 4 yıl önce

Modemde sadece power ışığı yanıyor internet dLs falan hiç birşey yanmıyor

Anonim 4 yıl önce

Hiçbir değişiklik olmadı modemde. DNS sabit ama internet ışığı yok

Anonim 4 yıl önce

Bilgisayardan DSL adresini dediğiniz gibi yaptım ancak hala DSL ışığı sabit ve internet ışığı yanmıyor