Artık tüm modern bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve tabletler web sayfalarını ve diğer belgeleri ek bir yazılım olmadan kolayca PDF dosyalarına yazdırabilir. Microsoft bunu Windows 10’a ekledi ve Apple iOS 9’a ekledi. Bilgisayarınızdan, telefonunuzdan veya tabletinizden pdf nasıl yazılır? yazımızı okuyarak, dilediğiniz pdf dosyasını yazdırabilirsiniz.

PDF Nasıl Yazılır?

PDF, tüm aygıtlarda çalışan standart, taşınabilir bir belge biçimidir. Web sayfalarını ve diğer belgeleri arşivlemek ve paylaşmak için idealdir. Microsoft’un XPS belge biçimi gibi diğer belge türlerinden daha uyumludur.

Windows 10

Windows 10 nihayet Windows’a dahili bir PDF yazıcı ekledi. Herhangi bir uygulamada – Windows masaüstü uygulamalardan yeni Windows Mağaza uygulamalarına – menüde “Yazdır” seçeneğini seçin.

pdf nasıl yazılır

Yüklü yazıcılar listesinde “Microsoft Print to PDF” yazısı görünecektir. Bu yazıcıyı seçin ve “Yazdır” düğmesini tıklayın. Ardından, yeni PDF dosyanız için bir ad ve yer belirtmeniz istenecektir.

Windows 7, 8 ve 8.1

Windows’un önceki sürümlerinde bu biraz sıkıntılı olabilir. İşletim sistemine entegre değildir, bu nedenle bir üçüncü taraf PDF yazıcı uygulaması yüklemeniz gerekebilir. Ne yazık ki, bunların çoğunda yükleyici crapware ile doludur.

pdf nasıl yazılır

Bununla birlikte, bazı uygulamalarda PDF yazdırma desteğinin tamamı vardır. Örneğin, Chrome’da “Baskı” seçeneğini belirleyip PDF’e yazdırmak için “PDF’e Kaydet” i seçebilirsiniz. LibreOffice belgeleri PDF’e de verebilir. Bunu, ek bir yazılım olmadan yapıp gerektirmediğini görmek için kullandığınız uygulamayı kontrol edin.

Mac OS X

Bu da Mac OS X’e entegre edilmiştir. PDF’e yazdırmak için, herhangi bir uygulamadaki “Yazdır” seçeneğini seçin. Görüntülenen yazdırma iletişim kutusunun üstündeki yazıcıların listesini yok sayın.

pdf nasıl yazılır

Bunun yerine, iletişim kutusunun altındaki “PDF” menüsünü tıklayın ve “PDF olarak kaydet” i seçin. Mac OS X, belgeyi gerçek bir yazıcıya yazdırmak yerine bir PDF dosyasına kaydetmenizi sağlayacak ve bir dosya adı ve konumu için sizi uyaracaktır.

iPhone ve iPad (iOS)

IOS 9 ile Apple bu özelliği her iPhone ve iPad’e yerleştirdi. Bir web sayfasını veya başka bir belgeyi bir PDF dosyasına basmak için önce bir uygulamada açın. “Paylaş” düğmesine hafif dokunun – yukarı çıkan bir okla gelen bir kareye benziyor.

Üst satırdaki simgeler listesinde ilerleyin ve “PDF’yi iBooks’a Kaydet” seçeneğine hafifçe vurun.

Uygulamayı indirmek için tıklayın.

Artık bu PDF dosyasına erişmek için iBooks’ı açabilirsiniz. IBooks’dan PDF dosyasına e-posta gönderebilir veya başka bir yere paylaşabilirsiniz. Bu PDF dosyaları aynı zamanda iTunes ile senkronize edilebilir. 

Böylece iPhone’unuzu veya iPad’inizi iTunes’la düzenli olarak eşzamanlı olarak senkronize etmenizin olası olduğu durumlarda bunları bilgisayarınıza alabilirsiniz. Senkronize olduktan sonra iTunes Kitap Kütüphanenizde olurlar.

Android

Bu da Android’in bir parçası. Android’in dahili olarak yazıcılara desteği – hem fiziksel yazıcılar hem de PDF yazıcılar – olarak entegre edilmiştir.

Yazdırmayı destekleyen bir Android uygulamasında – örneğin Chrome’da – menüyü açın ve “Yazdır” seçeneğine hafifçe vurun.

Bir PDF dosyasını Android telefonunuza veya tabletinizin yerel saklama alanına kaydetmek için “Kaydet” menüsüne hafifçe vurun ve “PDF olarak kaydet” seçeneğini seçin veya bir PDF dosyasını doğrudan Google Drive hesabınıza kaydetmek için “Google Drive’a kaydet” düğmesine hafifçe dokunun.

Dahili yazdırma desteğine sahip olmayan bir uygulamayı kullanıyorsanız, her zaman Android’in Paylaşım menüsünü kullanabilirsiniz. Dokümanları PDF’e dönüştürebilen bir uygulama yükleyin ve ardından Android’de herhangi bir yere paylaş ögesine dokunun ve bir PDF oluşturmak için bu uygulamayı seçin.

Android İşletim Sistemi için:

PDF belgesini açın. Üst veya alt çubuktaki ‘Daha Fazla’ veya ‘Paylaş’ simgesine dokunun.

‘Yazdır’ seçeneğine dokunun.

Yazdırma ayarlarınızı düzenleyin (yazıcı seçimi, kağıt boyutu, renk vs.).

‘Yazdır’ seçeneğine dokunun ve yazdırma işlemini başlatın.

Chrome OS

Chrome, dosyaları her zaman doğrudan PDF’ye yazdırabilir ve bir Chromebook’ta aynı şekilde çalışır. Chrome’da menü düğmesini tıklamanız ve Yazdırmanız’ı seçmeniz yeterlidir.

Geçerli web sayfasının bir önizlemesini görürsünüz. “Hedef” in altındaki “Değiştir” düğmesini tıklayın ve “Yerel Hedefler” in altındaki “PDF’e Yazdır”ı seçin. Burada değiştirmek istediğiniz seçenekleri seçin ve ardından dosyayı PDF’e kaydetmek için “Kaydet” düğmesine tıklayın. Bir dosya adı ve konumu sorulacaktır. Ctrl + P tuş kombinasyonlarınıda kullanarak yazdırabilirsiniz.

Diğer işletim sistemleri de bunu sunabilir. Çoğu masaüstü Linux sisteminde varsayılan olarak dahil edilmelidir, ancak farklı masaüstlerinde farklı arabirimler olacaktır. “Baskı” iletişim kutusuna bakın ve PDF’e yazdırmak için bir seçenek bulup bulamayacağınıza bakın.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER