PDF şifre koyma işleminde aşağıdaki talimatlar Microsoft Word, PowerPoint, Excel ve Access 2016 için geçerlidir, ancak işlemin diğer son Office sürümlerinde de benzer olması gerekir.

PDF’lere şifre koymak, belge güvenliğini sağlamanın etkili bir yoludur. Bir PDF dosyasına şifre eklemek için genellikle Adobe Acrobat gibi PDF düzenleme yazılımları kullanılır. İşte Adobe Acrobat’ta bir PDF dosyasına şifre eklemek için adımlar:

  • PDF’yi Acrobat DC uygulamasında açın.
  • Dosya sonra Parola Kullanarak Korumaya Al seçeneğini belirleyin.
  • PDF’yi Görüntüleme veya Düzenleme için parola ayarlamak istiyorsanız seçin.
  • Parolanızı yazın ve doğrulamak için yeniden yazın. Uygula’yı tıklatın.

Microsoft Office’in Parola Koruması ne kadar güvenli?

Microsoft Office’in şifre koruma özellikleri geçmişte kötüydü. Office 95’den Office 2003’e, şifreleme şeması çok zayıftı.

Office 2003 veya önceki bir sürümle şifrelenmiş bir belgeye sahipseniz, parola, yaygın olarak bulunan parola kırma yazılımıyla kolayca ve hızlı bir şekilde atlanabilir.

Office 2007 ile Microsoft, güvenlik konusunda daha ciddileşti. Office 2007, 128 bit anahtarlı Gelişmiş Şifreleme Standardı’na (AES) geçti. Bu, yaygın olarak güvenli kabul edilir.

Office’in bir parola ayarladığınızda belgelerinizi korumak için güçlü bir şifreleme kullandığı anlamına gelir.

Dikkat etmeniz gereken iki büyük şey var. İlk olarak, belgeyi tam şifreleyen yalnızca şifreler güvenlidir. Office ayrıca, bir dosyanın teorik olarak “Düzenlemeyi Kısıtla” şifresini ayarlamanıza izin verir.

Böylece insanlar bir dosyayı görüntüleyebilir, ancak bir şifre olmadan düzenlemesine izin vermez. Bu türden bir parola, dosyaların düzenlenmesine izin verilerek kolayca kırılabilir ve kaldırılabilir.

Ayrıca, Office’in şifrelemesi yalnızca .docx gibi modern belge biçimlerini kullanıyorsanız tasarruf sağlar. Office 2003 ve önceki sürümleri ile uyumlu olan .doc gibi eski belge biçimlerine kaydederseniz, Office, şifrelemenin daha eski, güvenli olmayan sürümünü kullanacaktır.

Ancak, dosyalarınızı modern Office biçimlerinde sakladığınız sürece ve “Düzenlemeyi Kısıtla” seçeneği yerine “Parola ile Şifrele” seçeneğini kullanırsanız, belgeleriniz güvenli olmalıdır.

En Hızlı Şifreleme Yöntemi

Programlar ile şifreleme yapmak istemeyen, kolay ve hızlı bir yöntem isteyen kullanıcılar için bu linkten pdf dosyalarını şifreleyebilirler.

pdf dosyasına şifre koyma

PDF Şifre Koyma

1- İlk olarak My Computer seçeneğinden dosyamızı seçiyoruz.

pdf şifre koyma

2- PDF dosyanızı Masaüstünden veya bulunduğu Klasörden seçip, aç diyoruz.
pdf şifre koyma

3- Password kısmına dilediğiniz gibi zor ve uzun bir şifre koyabilirsiniz.

pdf şifre koyma

4- Daha sonra biraz bekledikten sonra otomatik olarak dosya iniyor. PDF dosyamızı açıp şifremizi girebiliriz. Dilerseniz farklı bir şifre ile de kontrol yapabilirsiniz.pdf şifre koyma

Office Belgesini Şifreleme

1- Bir Office belgesini parola korumak için önce Word, Excel, PowerPoint veya Access’de açın.

2- Ekranın sol üst köşesindeki “Dosya” menüsünü tıklayın. Bilgi bölmesinde, “Belgeyi Koru” düğmesini tıklayın ve “Şifre ile koruma” yı seçin.

3- Düğme yalnızca Microsoft Word’de “Belge Koruma” olarak adlandırılır, ancak diğer uygulamalarda benzer bir şey olarak adlandırılmıştır.

4- Microsoft Excel’de “Çalışma Kitabını Koru” ve Microsoft PowerPoint’te “Sunuyu Koru” olarak arayın. Microsoft Access’te, yalnızca Bilgi sekmesinde bir “Parola ile Şifrele” seçeneğini görürsünüz.

NOT: Belgenin düzenlenmesini yalnızca kısıtlamak istiyorsanız, burada “Düzenlemeyi Kısıtla” seçeneğini seçebilirsiniz, ancak dediğimiz gibi bu çok güvenli değildir ve kolayca atlanabilir. Mümkünse, belgenin tamamını şifrelemek daha iyi bir tercih olacaktır.

Belgeyi şifrelemek istediğiniz şifreyi girin. Burada iyi bir şifre seçmek istersiniz. Zayıf şifreler, birisi dokümana erişirse, yazılım tarafından kolayca tahmin edilebilir.

Uyarı: Parolanızı unuttuysanız belgeye erişiminizi kaybedersiniz, bu nedenle parolanızı güvende tutun! Microsoft, belgenin adını ve parolasını not etmenizi ve güvenli bir yerde tutmanızı önerir.

Bir belge şifrelendiğinde, Bilgi ekranında “Bu belgeyi açmak için bir şifre gerekir” mesajını görürsünüz.

Belgeyi bir sonraki açışınızda, “Dosyayı açmak için şifre girin” kutusu görürsünüz. Doğru parolayı girmezseniz belgeyi hiç görüntüleyemezsiniz.

Bir belgeden şifre korumasını kaldırmak için “Belgeyi Koru” düğmesini tıklayın ve “Parola ile Şifrele” seçeneğini tekrar seçin. Boş bir parola girin ve “Tamam” ı tıklayın. Office belgeden parolayı kaldıracaktır.

PDF Şifre Koyma

Bir Office belgesini PDF dosyasına da dışa aktarabilir ve bu PDF dosyasını parola ile koruyabilirsiniz. PDF belgesi, sağladığınız şifre ile şifrelenecektir. Bu, Microsoft Word, Excel ve PowerPoint’te çalışır.

Bunu yapmak için belgeyi açın, “Dosya” menü düğmesini tıklatın ve “Dışa Aktar” ı seçin. Belgeyi bir PDF dosyası olarak dışa aktarmak için “PDF / XPS Oluştur” düğmesini tıklayın.

Görüntülenen kaydetme penceresinin altındaki “Seçenekler” düğmesini tıklayın. Seçenekler penceresinin altındaki “Belgeyi bir parola ile şifrele” seçeneğini etkinleştirin ve “Tamam” ı tıklayın.

PDF dosyasını şifrelemek istediğiniz şifreyi girin ve ardından “Tamam” ı tıklayın.

İşiniz bittiğinde, PDF dosyası için bir ad girin ve “Yayınla” düğmesini tıklayın. Office belgeyi parola korumalı bir PDF dosyasına aktaracaktır.

Uyarı: Parolayı unuttuğunuzda PDF dosyasını görüntüleyemezsiniz. Onu takip ettiğinizden emin olun veya PDF dosyanıza erişiminizi kaybedersiniz.

Açtığınızda PDF dosyasının şifresini girmeniz gerekir. Örneğin PDF dosyasını Microsoft Edge-Windows 10’un varsayılan PDF görüntüleyicisinde açarsanız, parolayı görüntülemeden önce girmeniz istenir. Bu, diğer PDF okuyucularında da çalışır.

Bu özellik,hassas bir belgeyi özellikle bir USB sürücüsünde veya Microsoft OneDrive gibi bir çevrimiçi saklama hizmetinde depoladığınızda korumaya yardımcı olabilir.

Aygıt Şifrelemesi ve BitLocker, Mac’te FileVault gibi tam disk şifrelemesi, bilgisayarınızdaki tüm belgeleri korumak için daha güvenlidir.

SONUÇ

Bu adımları takip ederek, belgeyi istenmeyen kişilerden korumak için bir şifre eklemiş olursunuz. Ancak, unutmayın ki bu şifreleme yöntemleri tam güvenlik sağlamaz; yüksek düzeyde hassas bilgiler içeren belgeler için ek güvenlik önlemleri almanız önemlidir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER