Dünya genelinde bir anda oyun sıralamasına damgasına vuran PUBG, PlayerUnknown’s Battlegrounds ismi ile tüm oyuncuların gündemine girdi.

Rekabetçi, çıldırtıcı ve keyifli oynanış tecrübesine sahip olan PUBG rekabetçi oyununda amansız aşırı zorlu hayatta kalma mücadelesi sizleri bekliyor.

Diğer yandan ise bu oyuna bir şekilde kendinizi verdiyseniz veya oyunu denemeyi düşünüyorsanız bu yazımız tam size göre. PUBG nasıl oynanır? Bu fantastik ortamda nasıl hayatta kalınır?” diyorsanız hepsini taktikleri ile birlikte derledik.

PUBG Nedir?

pubg nedir

PUBG genel olarak bakıldığında, oyun gerçek hayat ile birebir özdeşleştirilmiş ve kullanıcıları için inanılmaz şekilde tasarlanmış oyun olarak karşımıza çıkıyor. Solo yada takım şeklinde oynanabilen PUBG, Rekabetçi FPS oyun kategorisindedir.

Oyunda uçağın içinde birikmiş olan oyuncular belirledikleri noktalara paraşütle atlayarak adadaki ekipmanlar ile hayatta kalma çabasına giriyorlar.

Oyunda genel olarak 100 kişi olmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda özellikle gençler başta olmak üzere her yaştan insan çevrim içi bilgisayar oyunlarını seri şekilde oynamaktadır.

Genel olarak ”Counter Strike’‘ ile başlayan çevrim içi oyun çılgınlığı ”Metin2, Dota, World of Warcraft, Counter Strike, League of Legends” gibi bir çok çevrim içi oyun ile kullanıcılarını üst seviyelere taşıyarak büyük turnuvaların oluşturulmasına neden olmuştur.

Son tahlilde ise herkesin büyük ilgisini çeken ve dikkatleri üstüne toplamayı başaran PUBG olmuştur.

PUBG Steam platformundan ücreti karşılığında satın alınabilmektedir.

Bilindiği üzere Steam, bilgisayar oyununun orijinal versiyonlarının satın alınabildiği oyuncu platformudur.

Ayrıca PUBG’de kullanıcı kitlesinin artmasıyla birlikte Steam üzerinde çok yüksek satış rakamlarına ulaşmayı başaran oyunlar kategorisne girmiştir.

PUBG HİLELERİ için tıklayın..

PUBG Nasıl Oynanır?

pubg nasil oynanir

Oyunun başlangıç menüsüne girildiğinde önce cinsiyet belirlenir. Sağ bölümden kendinize birkaç adet başlangıç seviyesinde kıyafetler alabilir ve üzerinize giyebilirsiniz.

Oyun içerisinde puan topladıkça sandıklar kazanacaksınız ve bu sandıklar içerisinden kıyafet saç tip değişiklikleri v.b şeylere sahip olabileceksiniz.

İşlemleri tamamladığınızda sol üstten oyunu başlatın. İlk doğuşta bir bekleme süresi olacak ve oyundaki herkes etrafınızda belirecek.

Bekleme süresinin tamamlanmasının ardından gördüğünüz tüm oyuncular bir uçağın içerisinde olacaklar. Bu uçak bir adanın başlangıç noktasından bitiş noktasına kadar ilerliyor olacaktır. Her oyuncu haritada kendine göre belirlemiş olduğu bir noktaya paraşüt yardımıyla iniş yapmalıdır.

1- PUBG Sabır Gerektiren Bir Oyun

pubg taktik

PUBG oyununda çılgın sanal dünyasında hiç kimseden bir şey beklemeyin. PUBG’de birini gördüğünüzde ilk yapmanız gereken eğer LUT yaptıysanız hemen silaha sarılıp düşmana ateş etmek olacaktır.

Battle Royale oyunlarının oynanış karakteri çerçevesinde bu oyunda çok inanılmaz bir durum vardır. Diğer oyuncularda empati beklemeden, bir saldırgana dönüşerek PUBG’yi oynamalısınız.

PUBG PC olarak inanılmaz zordur. Eğer birde ranklı maça girerseniz usta oyuncular gelebilir yada  hile ile karşılaşabilir daha havada iken ölebilirsiniz.

2- PUBG Oyununu İstediğiniz Cihazlarda Oynayabilirsiniz ( Telefon, Tablet, PC)

İnanılmaz platform seçeneklerine sahip olan PUBG, TENCENT yapımcısı o kadar geliştirdi kiakıllı telefonlarda bile oynanabiliyor. Oyunun PS4, PC, Android, Xbox One ve iOS sürümleri; PC için Steam, diğer platformlar için ilgili oyun mağazalarından indirilebiliyor.

Oyunun iOS ve Android sürümleri ücretsiz olduğu için mobil PUBG oyununa da ilgi oldukça büyük.

3- PUBG Strateji Oyunudur (CS gibi düşünmeyin)

Şimdiye kadar pek çok FPS rekabetçi oyununu multiplayer olarak oynamaktaydık. Quake, Counter-Strike, Unreal Tournament ve benzeri pek çok oyun bizlere çevrim içi rekabetçi FPS deneyiminin ne kadar keyifli olduğunu göstermiştir.

PUBG ile ilk kez FPS yada rekabetçi oyununa adım atıyorsanız, önceki deneyimlerinizi aklınızdan silmeniz gerekiyor. PUBG’de girdiğiniz anda etrafınız sizi çılgınca avlamak için bekleyen düşmanlarla dolu. PUBG diğer oyunlardan farklı olarak özellikle ne Counter-Strike oyununda rush atma ne de Quake oyununda alayına gider modeli agresif oynanış stilini hayata geçirebilirsiniz.

PUBG’de sürekli dikkatli, agresif ve defansif bir oyun tarzı izlemeniz yararınıza olacaktır. PUBG arenasında Sote yapmak yok veya Oraya da yatılır mı be! deme şansınız olmayacak. Bu oyunda en dip köşelerde pusuya yatmış keskin nişancılar, onları asla göremeyeceğiniz kadar uzaktan ateş eder ve soluğu bekleme alanında alırsınız yada lobiye dönersiniz.

4- PUBG Oyununda Ses Kasma Çok Önemlidir

100 birbirini tanımayan kişinin tek amacı, önüne geleni öldürmek, siz bulunduğunuz bu alanda tek başınıza ne yapabilirsiniz? Tabii ki en ufak ses verme ile yerinizden zıplarsınız. Hayatta kalma mücadelesinin esas alındığı PUBG rekabetçi müsabakalarında sesleri kasmanız çok büyük önem taşıyor.

Ses deneyimi yaşatabilen bir kulaklığa sahipseniz bu oyunda birinci olmak içten bile değildir. Oyunun yapımcıları ses programlama konusunda çok iyi iş çıkarmışlar. PUBG oynarken profesyonel olursanız, rakibinizin size yaklaşık olarak hangi mesafeden yada hangi silahla ateş ettiğini sadece sesleri dinleyerek bulabilirsiniz.

5- Silah ve Ekipmanları Entegre Etmeyi Öğrenin

pubg silah taktikleri

PUBG rekabetçi oyununda en zor yönlerinden biri, değişik ve karmaşık bir yapıya sahip olan envanter sistemi. Oyunda arenaya paraşütle iniş yaptıktan sonra etrafta koştura koştura zırh, silah, sağlık malzemesi eşyaları bulmanız gerekecek.

Etrafta bulduğunuz zırhları ve silahları envantere eklerken kendinizi kuytu köşelerde tutmaya gayret edin. Oyunun envanter sistemi tamamen sizin kontrolünüzde olduğu için eşyaları düzenlerken bir anda ölebilirsiniz. Bazen ise  elinizdeki silahı daha iyisiyle değiştirmeye çalışırken hazırlıksız yakalanarak ölebilirsiniz.

6- PUBG’de Yakın veya Uzak Çatışmada Silah Tercihlerini Doğru Yapmalısınız

PUBG oynarken geniş bir alanda olacağınız için genel itibarıyla makineli tüfekleri yakında olsa uzakta olsa avantajlı duruyor.

Oyunda işinize yarayacak eşyaları toplayın gerisi önemsizdir. Bu malzemeler da oldukça dar koridorlara sahip binaların içerisinde bulunuyor.

Örneğin, pompalı tüfek gibi yakın mesafeden etkili silah kategorisi içinde bulunurken, binaların içerisinde dürbünlü tüfeklerden çok daha etkili olacaktır.

Yakın mesafede ise uzun namlulu tüfeği bırakıp takıp pompalı tüfeğinizi veya tabancanızı elinize alın. Diğer yandan bombalar ise oyunu kazanmanızda en büyük etkendir. Binaların içinde veya dışında yakaladığınız rakiplere bir bomba sallayarak lobiye dönmesini sağlayabilirsiniz.

7- PUBG’de Araçların Kullanımı Çok Önemlidir

pubg car

PUBG oyununda taşıtlar hayati öneme sahiptir. Oyunda rakipleri yakalamak, alandan kaçmak ve çok daha hızlı hareket etme açısından kesinlikle araçları kullanın.

Diğer yandan ise Bu araçları gördüğünüz anda koşarak sürücü koltuğuna oturmaya çalışmayın yerine önce etrafınızda nelerin olduğunu bir kolaçan edin.

Bazı seri oyuncular bu araçları diğer oyunculara pusu kurma amacıyla kullanabiliyor. Sessizliğin önem taşıdığı PUBG alanında, araçla yolculuk yapmanın büyük gürültü oluşturduğunu da unutmamak gerek.

8- PUBG’de Sakin Oynamalısınız, Rakibinizi Sonuna Kadar Bekleyin

PUBG oyununda sabır her şeydir. Oyunda beklemeyi öğrenmelisiniz. Yoksa ölürsünüz bu kadar basit. PUBG’de daralan bir gaz çemberinin haritayı çevrelediğini ve sabrın en önemli etken olduğunu unutmayın.

Oyunu oynarken ekranın sağ üst kısmında bulunan sayaç sayesinde kaç kişinin ölü olduğunu ve kaç kişinin hayatta, rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Etrafınızda kimse yoksa, tehdit altında olduğunuzu düşünmüyorsanız ve gaz çemberinden uzaktaysanız beklemenizde bir sıkıntı yoktur.

9- Gereksiz Çatışmalardan Kaçının, Fazla Ses Yapmayın

PUBG oyununda apartmanın içerisinde olduğunuzu düşünün. Elinizde tabanca var ve henüz zırhınızı bulamadınız. Pencereden baktığınızda elinde otomatik silahı, üzerinde zırhı olan bir rakip gördüğünüzde ne yaparsınız? Sakın direk rakibi vurmaya çalışmayın yoksa size dönüp tek atabilir. Bu yüzden otomatik bir silah bulana  kadar bekleyin. Ses etmeyin.

Uzaktaki hedefleri vuracak silah yoksa, sizi fark etmemiş bir rakibin çekip gitmesine müsaade etmeniz en iyi iş olacaktır.

10- Kendini Kanıtlamış PUBG Oyuncuların Videolarını İzleyin ( Shroud, Mitrain, Yargıç Tony gibi)

PUBG nasıl oynanır? sorusunun cevabını kısaca anlatmaya çalıştık. En madde ise biraz daha değişik. Dünyadaki en iyi PUBG oynayan oyuncuları izlemek ve neler yapıyor, hangi silahları kullanıyor bunları gözlemleyip ona göre daha donanımlı hale gelmektir.

Tavsiye olarak her şeyden önce PUBG taktiklerinde ustalaşarak oynamak istiyorsanız Shroud gibi oyuncuların videolarını izlemenizde fayda var. Hem Youtube hem de Twitch yayıncılardan bu oyunu izleyip ona göre hamleler yapabilirsiniz. Son olarak buradan da en temel şeylerine bakabilirsiniz. https://tr.wikipedia.org/wiki/PlayerUnknown%27s_Battlegrounds

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER