Oyun içi performans (FPS) için ekran kartı ayarları son derece önemlidir. Bu, ekran kartları için hemen hemen aynı ayarları gerektirse de ufak ayrıntılar ve farklılıklar olabilmektedir. AMD Radeon ayarları için bazı alt başlıkları sizlere sunmak istedik.

Amd oyun ayarları en üst düzeyde performans almak için ayarlanmalıdır. Bu yüzden dikkatli olunmaz ise performansta düşüşü görünebilir. O yüzden alt başlıklarda bu konuları inceleyeceğiz. Yüzey biçim optimizasyonu nedir ve radeon ayarları konularını detaylı inceleyeceğiz. Amd radeon ayarları sorununa da liste halinde ve tekniklerle açıklamaya çalışacağız.

AMD Radeon Oyun Ayarları

amd radeon ayarları

AMD Radeon ayarları genellikle oyun ve videolar için yapılır ve kasılma ya da donma gibi durumların ortadan kaldırılmasını amaçlar. Bu bağlamda AMD Radeon FPS arttırma önemlidir. Biz de lafı çok da uzatmadan yapmanız gerekenlere geçelim:

Ekran Kartını Güncelleyin

Öncelikle ayarların yapılmasından önce mevcut ekran kartı sayfasından son güncel yüklemeyi yaparak son sürüme güncellemeyi unutmayın. Bunun için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

https://support.amd.com/en-us/download

https://support.riotgames.com

Yeni çıkan lost ark oyununda fps arttırma makalemize ulaşmak için lost ark fps arttırma alanına gidebilirsiniz.

Yeni Hem Genel Oyunların Performans Ayarları ve Amd’nin Yeni Panelinin Ayarları Valorant Fps Videomuzda Aşağıdan İzleyebilirsiniz

AMD Radeon Ayarlarını En İyi Duruma Getirelim

amd radeon ayarları

amd radeon ayarları

 1. Masaüstüne sağ tıklayarak Radeon Ayarları sekmesini tıklayınız.
 2. Daha sonra Gaming sekmesine tıklayarak ilerleyelim.
 3. Burada sıralanan bazı oyunları ve applikasyonları göreceksiniz.
 4. Arzu ettiğiniz ve AMD Radeon FPS arttırma istediğiniz oyunu tıklayarak seçiniz.
 5. Bir sonraki adımda karşınızda işaretlediğiniz oyunun simgesi gelecek ve burada üç nokta işaretine tıklayarak başlat sekmesine tıklayınız.
 6. Sağ kısımda “Global Ayarlar” kısmına gelin ve orada oyun FPS arttırma seçeneklerinin hepsini sıralı şekilde göreceksiniz.
 7. Burada “Yüzey Biçim Optimizasyonu” sekmesini “Açık” yapınız. Shader Cashe düğmesini de aktif hale getirin.
 8. Bu ayarları yaptıktan sonra sol alt kısımda yer alan Home kısmına tekrar tıklayınız.
 9. Ardından yine alt kısımda yer alan Tercihler sekmesine tıklayarak devam ediniz.
 10. Radeon Ek Ayarlarına tıklayın. Sol kısımda yer alan Güç kısmını genişletin ve Geçişli Grafikler Genel Ayarlarında Pil kısmının hemen yanındaki Takılı kısmın altında yer alan “Performansı En İyi Duruma Getir” sekmesini tıklayınız.
 11. Yine solda yer alan “Geçişli Grafikler Uygulama Ayarları” kısmına tıklayınız. Bu kısma uygulama ekle diyerek dilediğiniz oyunu ekleyiniz. Klasör kendisi açılacak ve siz o dizine giderek otomatik olarak seçin. Ardından oyunun hemen yanında belirecek olan kısımda “YÜKSEK PERFORMANS” kısmına tıklayınız. Uygula diyerek bu kısmı tamamlıyoruz ve son adıma gidiyoruz.
 12. Son adımda ise; Denetim masasına giriniz / donananım ve ses / kısmından sonra güç seçenekleri ve hemen ardından dengeli kısmına tıklayınız. Plan ayarlarını değiştir kısmına tıklayınız.

Gelişmiş güç ayarlarını değiştir kısmından AMD Power play ayarları kısmına gelerek; “Maksimum Performans” kısmına tıklayınız. Bu sayede artık siz de FPS arttırarak AMD Radeon performansını arttırmış olacaksınız.

amd radeon ayarları

Bonus: Güç Seçeneklerini Yüksek Performans’a Getirin

Amd fps arttırma işlemini bir de denetim masasından yapalım. Aşağıdaki görseli Denetim Masası > Donanım ve Ses > Güç Seçenekleri kısmından bulup, Yüksek Performans seçeneğini seçin.

amd fps arttırma

AMD Radeon Oyun Ayarları Yapma  (https://www.amd.com/en/support/kb/faq/dh-012)

Bilgisayarları cazip kılan en önemli olgulardan biri de oyundur. Ama kasılmayan ve donmadan mükemmel bir oyun deneyimi her zaman daha fazla zevk vereceğinden ekran kartlarında oyun ayarları yapmak kimi zaman büyük fayda sağlayabilir. AMD Radeon oyun ayarları yapma, bu konuda oldukça faydalı olacağından aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. Aynı zamanda bu alt başlıkta diğer sorulara da detaylı cevap vermiş olacağız.

Oyun Ayarları Yapma

Genelde Varsayılan Ayarlar, AMD Radeon için kullanıcılarına sunduğu en iyi ve en ideal seçimken; kimi zaman özellikle oyun tutkunları bunun daha da geliştirilmesinin yollarını arar. Elbette bunun için Varsayılan ayarları değiştirmek gerekir. Bunun için:

Masaüstüne sağ tıklayarak Radeon Ayarları’na gelin tekrar.

AMD Radeon ayarlarını tıklayarak Game (Oyun) kısmına tıklayınız. Buradan Global Ayarlara tıklayınız.

Anti-Aliasing Modu (Örtüşme Önleme Modu)

# Anti-Aliasing veya Kenar Yumuşatma, daha mükemmel bir FPS deneyimi için tercih edebileceğiniz bir metod.

Burada 3 farklı metottan birini seçebilirsiniz.

# Sparse Grid Supersampling Anti-Aliasing (SSAA) kısmını seçiniz.

Bu daha fazla parlaklık sunarken aynı zamanda görüntü kalitesinin etkilenmemesini de sağlayacaktır.

Morfolojik Filtreleme

AMD Radeon ayarları için kullanılabilecek noktalardan biri de Morfolojik Filtreleme. Bu yüzden çoğu kimse Morfolojik Filtreleme nedir sorusunun cevabını ve ayarlarını merak eder. Bu filtreleme tekniği, yukarıda bahsi geçen üç AA modu ile birlikte kullanılacak Shader bazlı, işlem sonrası Anti-Aliasing tekniği olarak bilinir.

Bu yöntem, FPS üzerinden Radeon ayarlarında bulunan diğer AA modlarından daha düşük bir etkiye sahiptir ama bazı durumlarda görüntüye ince bir bulanıklık getirir. En önemli etkisi, kenarlardaki kırılma ve bozulmaları teknik olarak düzeltmektir. Bu sayede kenarlara taşan veya alan içerisinde hapsolan kısmın daha düzgün ve daha kaliteli bir şekilde ayarlanmasını sağlayabilirsiniz.

Morfolojik Filtreleme adımlarını uygulayabilmeniz için, Tam ekran modunda açmanız gerekir ve Override ya da EnhanceApplication Settings ayarlarına göz atmanız gerekir. Buradaki ayarlar kısmından Morfolojik Filter kısmını ON yaparak daha iyi sonuç alacaksınız.

Opengl Üçlü Belleğe Alma Nedir?

Oyunların çoğu, günümüzdeki şekli ile üçlü arabellek ile oluşturuluyor. Bununla birlikte, OpenGL üçlü arabellek kullanımı ile mücadelede işinize yarar ve ekran kartınızın bu alanında yapacağınız ayarlamalar ile güçlü oyunları dahi oynayabilmenizi sağlar. Üçlü arabelleklemeyi açma ayarı yalnızca OpenGL oyunları için geçerlidir. Ayar v-sync olmadan kullanılabilir, ancak yalnızca v-sync açıkken size daha kullanışlı bir ortam sağlar. Bu yüzden aynı sekmede yer alan Open GL Tripple Buffering kısmının ON olmasına dikkat ediniz.

Sonuç

# Arkadaşlar amd ekran kartı ayarlarını performansa göre ayarlamayı anlattık. Fps artışı sağlayamazsanız bile daha akıcı bir oyun oynayabilirsiniz. Ancak fps sisteme yani donanıma bağlı olduğu için hangi ayarı hangi programı yaparsanız yapın, örneğin 10 fps’den 100’leri göremezsiniz. Fps arttırmak için program indirip, bilgisayarınıza zarar vermeyin.

Yorumlar (5)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER

Anonim 2 yıl önce

hocam lol oyununda anlamadığım bi fps düşüklüğü yaşıyorum yardım edebilir misiniz?

Anonim 2 yıl önce

FPS sabitleme açmışsındır monitörün yenileme hızına sabitlemistir onu kapat

Anonim 4 yıl önce

Radeon Ek Ayarlarına tıklayın. Sol kısımda yer alan Güç kısmı bende böyle bir şey yok yardım edermisiniz

Hakan 4 yıl önce

Hocam yeni bi sistem topladım mükemmel ötesi bişey akran kartım amd readon rx 5700xt gaming şöyle bi sorun yaşadım pubg de ultra grafik ayarlarında 200 fps nin altına hiç inmezsen güncellemeden sonra ayarları da kurcalarken biraz bozdum şu an en düşük grafik ayarlarında 144 fps alıyorum ki monitörüm 144 fps bunla alakası olduğunu düşünüyorum nasıl bir yol izlemem gerekiyor

  Mustafa İyitütüncü 4 yıl önce

  Merhaba Hakan hocam, ilk olarak pubg biliyorsun optimizasyon sorunları ile dolu, belki yeni güncellemede yine bozmuşlardır, ben de aynı sorunla karşılaşmıştım. Ancak sizden kaynaklı olacak sorunlara bakalım. İlk olarak panelden ayarları performansa getirin, pubg’yi yeniden yükleyin eğer bunlar olmazsa donanım anlamında veya yazılım anlamında bir değişiklik yaptınız mı daha fazla detay verin.