Ram modeli öğrenme için Bilgisayar açıldıktan sonra arama çubuğuna gelerek CMD yazıp, aratın. Daha sonra komut istemini “Yönetici olarak çalıştır” seçeneğine tıklayın.

Buradan RAM markasını öğrenmek için “wmic memorychip get devicelocator, manufacturer” komutunu yazarak Enter tuşuna basın.

Ancak bilgisayarınız için yeni bir RAM almak durumundaysanız bakmanız ve araştırmanız gereken tek faktör RAM kapasitesi değildir. RAM birimleri ayrıca bir veri aktarım hızına sahiptir ve bu da verimliliğini etkiler.

Bu aktarım hızının iki farklı modeli vardır: SDR ve DDR. DDR yani, Çift Veri Hızına sahip RAM’ler ise kendi arasında iki farklı standarda ayrılmaktadır. Bunlar DDR3 ve DDR4 RAM türleridir.

Bu yazımızda herhangi bir teknik bilgi sahibi olmadan RAM türünüzün DDR3 veya DDR4 türlerinden hangisi olduğunu öğrenmenizi sağlayacak ipuçları vereceğiz.

DDR3 ve DDR4 Farkları Nelerdir?

Ram Modeli Öğrenme

İki RAM türü hız konusunda birbirinden kesin çizgiler ile ayrılmıştır. DDR3, okuma ve yazma hızları bakımından saniyede 2133 milyon veri aktarabilmektedir. DDR4’de ise bu değer yaklaşık olarak %30 artarak saniyede 3200 milyon veriye kadar yaklaşmaktadır..

DDR3 ve DDR4 birbirinden farklı teknolojiler içermektedir. Bazı anakart modelleri hem DDR3 hem de DDR4 slotu içerir. Ancak buna rağmen bir anakarta aynı anda hem DDR3 hem de DDR4 RAM takılamaz.

Slot girişleri birbirinden farklıdır ve uyumlu olarak çalışamazlar. Yapıları gereği birbiriyle senkron çalışan rastgele erişimli belleklerin hızların eşit olması gerekir. DDR3 ve DDR4 RAM türleri arasında ise ciddi bir hız farklı vardır.

Ram Modeli Öğrenme

Ram Modeli Öğrenme

RAM türleri hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra gelelim RAM türünü nasıl öğrenirim sorusunun cevabına.

Windows üzerinde RAM türünü öğrenmek oldukça kolaydır:

1. Görev Yöneticisi‘ni açın ve Performans sekmesine gidin.

2. Soldaki sütundan belleği seçin ve sağ üst köşeye göz atın.

3. Bu alan size kaç GB belleğe sahip olduğunuzu ve belleğinizin türünü gösterecektir.

4. Aşağıdaki ekran görüntüsünde sistemin DDR3 türünde olduğunu ve 8 GB kapasiteye sahip olduğunu görebilirsiniz.

Ram Modeli Öğrenme

Ayrıca Görev Yöneticisi ekranı, performans ve işlemler ekranları üzerinde RAM’inize dair diğer önemli bilgileri de görebilirsiniz. Bu bilgiler, kullanılan ram miktarı, hangi uygulamanın RAM belleğinde ne kadar alan kapladığı gibi bilgileri içerir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER