RAR dosyaları, özellikle de dosya yedeklemede ve paylaşmada sıkça kullanılan bir sıkıştırma yöntemidir.

İnternetten indirilen birçok RAR dosyası, dosyayı paylaşan kaynak sitenin belli olması amacıyla bir şifre ile korunur. Bu gibi durumlarda da akıllara ilk olarak rar şifresi kırma işlemi nasıl yapılır sorusu gelir.

Ayrıca biz kullanıcılar da gizli dosyalarımızı korumak amacıyla çoğu zaman RAR dosyalarımızı şifreleriz.

Ancak zaman zaman bu şifreler unutulabilir veya indirilen bir RAR dosyasının şifresi unutulabilir. Biz de bu yazımızda birçok farklı yöntem ile rar şifresi kırma işlemi için bilgi veriyor olacağız.

cRARk ile RAR Şifresi Kırma

RAR şifresi kırma işlemi için şuan bilinen doğrudan bir yöntem yoktur.

Yani şu işlem ile RAR dosyasına ait şifreyi hemen bulabiliyoruz demek maalesef mümkün değil. RAR dosyalarını kırmak için kullanılan en etkin yöntem, kriptoloji biliminde Brute-Force denilen saldırı yöntemini kullanmaktır.

rar sifresi kirma

Brute-Force, şifreli dosya üzerinde mümkün olabilecek bütün şifre alternatiflerini teker teker dener. Tahmin edebileceğiniz üzere bilgisayarınız ne kadar güçlü ise saniyede denenebilecek şifre sayısı da doğru orantılı olarak artar.

Bu nedenle süper hızlı bilgisayar ile RAR şifresi çözme işlemi birkaç dakika sürebilirken bizim kullandığımız bilgisayarlarda şifre uzunluğuna göre bu süre saatler veya günler sürebilir.

Hatta şifrenin aşırı uzun ve karmaşık olduğu durumlarda işlem süresi maalesef yıllar alabilecek düzeydedir 🙂 Ancak yine de denemekte fayda var.

Çünkü günümüzde kullanılan şifrelerin çok büyük bölümü 6 ile 12 karakter arasındadır. Bu da bizim için şifrenin kırılabilecek bir aralıkta olduğu anlamına gelir.

Gelelim cRARk programına. Elbette WinRAR şifresini kırabildiğini iddia eden birçok program var. Ancak cRARk diğer tüm programlardan çok farklı. Çünkü bu program, şifreyi denerken Brute Force esnasında hem işlemciyi hem de ekran kartını kullanıyor.

Bu da saniyede yüze yakın şifrenin denenebileceği anlamına geliyor. Kısacası cRARk, rar şifresi kırma konusunda diğer programlara göre çok daha hızlı ve gerçekçi bir program. cRARk programını kullanmak için şu adımları takip edin;

 • Öncelikle bu link üzerinden cRARk programını indirin. RAR dosyasını masaüstüne çıkartın. (RAR Şifresi: webhakim.com)
 • Klasör içinde yer alan cRARk GUI adlı exe dosyasını açın.
 • Password definition file kısmına tıklayarak “english” seçeneğini seçin. (Yabancı kaynaklı dosyalar için english seçeneğini seçmelisiniz. RAR şifresinin Türkçe karakter içerdiğini düşünüyorsanız da turkish dosyasını seçmelisiniz.)

RAR Şifresi Kırma

 • Ardından Search butonuna basarak şifresini kırmak istediğiniz RAR dosyasını seçin.
 • Start butonuna basın. Bir komut ekranı açılacak ve işlem hakkında size bilgi verilecek. Bu aşamada öncelikle 1 karakterli tüm alternatifler daha sonra 2, 3, 4 ve 5…. Karakterli tüm alternatifler sırayla denenecektir.

RAR Şifresi Kırma

 • Şifre kırma işlemi bittiğinde ise yukarıdaki resimde sarı renk ile işaretlenmiş alanda yazan kelime, RAR dosyanıza ait şifreyi gösterir. (Görüldüğü üzere “web” şifresini bulana kadar toplamda 15686 adet şifre denenmiş)

Not: Şifre uzunluğu hakkında bir fikriniz varsa cRARk GUI ekranında gösterilen Min ve Max Lenght alanlarını kullanabilirsiniz.

Örneğin şifrenin en az 5 karakterli olduğunu düşünüyorsanız Min Lenght alanını aktifleştirin ve 5 değerini verin. Bu işlem şifrenin kırılma hızını artıracaktır. Ayrıca şifre kırma esnasında bilgisayarı kullanmamanız da hız açısından önemlidir.

RAR Şifresi Kırma Programı 

Komut satırı üzerinden çalışan cRARk programına ek olarak iyi bir RAR Şifresi Kırma Programı olan Free RAR Password Recovery programı da rar şifresi kırma işleminde son derece iyidir.

 • Öncelikle bu adrese http://dl.krylack.com/free-rar-password-recovery.exe tıklayarak Setup exe dosyasını indirin ve programı normal şekilde kurun ve başlatın. (Tamamen ücretsizdir)
 • Türkçe arayüze sahip olan programın kullanımı son derece basittir. Araştır butonuna basarak şifresini kırmak istediğiniz RAR dosyasını seçin. Karakter kümesi alanında ise şifre için tahminlerinizi belirtin ve Başlat butonuna basın.

RAR Şifresi Kırma

 • Program çalışmaya başlayacak ve tüm şifre kombinasyonlarını sırasıyla deneyecektir. (Şifre deneme hızı bilgisayar hızınıza göre değişiklik gösterir.)
 • İşlem tamamlandığında ise RAR şifrenize ait şifre şu şekilde görüntülenir;

RAR Şifresi Kırma

(Bizim örnek olarak aldığımız RAR dosyasına ait şifre “web” olarak belirlenmişti)

Bu yazımızda birçok bilgisayar kullanıcısının zaman zaman merak ettiği RAR şifresi nasıl kırılır, RAR şifresi kırma işlemi nasıl yapılır gibi sorulara yanıt verdik.

Unutulmamalıdır ki RAR dosyalarında AES, SHA gibi ileri düzey şifreleme teknikleri kullanılır. Bu teknikler için en geçerli yöntem ise Brute Force saldırısıdır.

Anlattığımız yöntemleri uygularken sorun yaşamanız durumunda aşağıda yer alan yorum sekmesini kullanarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (2)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER

Anonim 3 yıl önce

Merhaba. Ben dediğiniz cRARk uygulamasını indirdim, yükledim. Fakat rar dosyasına ulaşılamıyor hatası veriyor. Yardımcı olabilir misiniz?

  Anonim 5 ay önce

  dostum ben de indirdim o program çalışmıyor, şu anda diğerini indirdim onunla uğraşıyorum. çalışıyor gibi görünüyor bakalım çözebilecek mi?