Zaman zaman birçoğumuz herhangi bir resim üzerine yazı yazma ve programı, online olmak üzere hepsini derledik.

Örneğin bu web sitesi üzerinde yer alan bilgilendirici resimlerin oluşturulabilmesi için biz de çoğu zaman farklı yöntemler kullanarak resimlerin üzerine notlar ve yönlendirici yazılar ekliyoruz.

Elbette bu işlemi yapabilmek için tercih edilebilecek birçok yöntem ve program olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

Ancak son trendlere göz atarsak günümüzde bu işlem için en çok resim düzenleme amacıyla oluşturulmuş web sitelerinin tercih edildiğini görüyoruz.

Tabi ki söz konusu daha küçük boyuta sahip cep telefonlarımız olunca işin rengi de biraz değişiyor. Hadi isterseniz şimdi en kolay yoldan resim üzerine nasıl yazı yazılır? sorusunun cevabına bakalım.

resim üzerine yazı yazma

Resim Üzerine Yazı Yazma Online

Resim üzerine yazı yazma online bilgisayar ile yapılan işlemler her geçen gün biraz daha web tarafına kayıyor diyebiliriz.

Elbette bunda bulut teknolojisinin ilerlemesi ve web sitelerinin de belirli programları arka planda çalıştırabilmesinin büyük bir etkisi var.

Hal böyle olunca resim üzerine yazı yazma işlemi için de web siteleri oldukça yaygın kullanılıyor.

Üstelik şunu belirtmem gerekiyor ki web sitelerinin sunmuş olduğu öyle fontlar ve temalar var ki biz standart kullanıcıların bu tasarımları yapması hiç de mümkün değil. Biz de yazımızın bu bölümünde en iyi sitelerden bahsediyor olacağız.

1- Canva

Canva öyle özelliklere sahip ki birçok reklam firması bile el broşürleri ve reklam çalışmaları için bu siteyi kullanıyor.

Birçok özelliği ücretsiz olarak sunan Canva, bazı çok özel tasarımlar için ise para ödemeyi gerektiriyor.

Biz standart kullanıcıların ihtiyaç duyduğu fotoğrafa yazı ekleme işleminin ise site üzerinden tamamen ücretsiz şekilde yapılabileceğini hatırlatalım. Canva’nın kullanımı ise şu şekilde;

 • İlk olarak Canva’nın web sitesine ilerleyin ve Facebook veya Google hesabınızı kullanarak kaydolun. Yaptığınız çalışmalar sisteme kaydedildiği için Canva’yı kullanabilmek için üye olmak gerekiyor.
 • Siteye giriş yaptıktan sonra sol üst kısımda yer alan Tasarım Oluşturun butonuna tıklayın ve açılan seçenekler arasından Afiş seçeneğini seçin.
 • Afiş açıldıktan sonra sol tarafta yer alan menüden Yüklemeler seçeneğine tıklayın.
 • Açılan dosya penceresinden üzerine yazı yazmak istediğiniz resmi seçin ve siteye yüklenmesini bekleyin.
 • Yükleme tamamlandıktan sonra resminiz ekrana gelecektir.
 • Sol tarafta yer alan Metin yazısına tıklayın.
 • Açılan pencereden yazınızın nasıl görüneceğini seçebilirsiniz. (Bazı yazı temaları ücretlidir.)

Resim Üzerine Yazı Yazma

 • Sol tarafta örnek metin yazınıza eklenecektir. Örnek metnin üzerine tıklayarak kendinize göre düzenleyebilirsiniz.
 • Kaydetme işlemi için ise sol üst kısımda yer alan indirme butonuna basarak PNG dosya biçimini seçmeniz gerekiyor. Bu işlemden sonra resim dosyası bilgisayarınıza inecektir.

Not: Canva’nın hem Android hem de iOS işletim sistemleri için sunulan mobil uygulamaları da mevcut.

2- PicFont

Canva kadar profesyonel olmasa da resim üzerine yaz ekleme için tercih edilebilecek bir diğer web sitesi de PicFont.com’dur.

Birçok farklı renkte oldukça şık ve estetik yazı şekillerine sahip olan site, yazı ekleme işleminin çok kısa bir sürede yapılabilmesine olanak sağlıyor.

Bununla birlikte farklı tasarım fikirleri için kendi resimleriniz yerine sitenin sunmuş olduğu resimler arasından da seçim yapabilirsiniz. Siteyi kullanmak için şu adımları takip edin;

 • Öncelikle buraya tıklayarak fotoğraf düzenleme sitesini açın ve ana ekranda yer alan Upload a Picture butonuna basarak üzerine yazı yazacağınız resmi seçin.

Resim Üzerine Yazı Yazma

 • Yazı ekleme ekranı açılacaktır. Sol menüde yer alan T simgesine basarak ekleyeceğiniz yazının fontunu ve biçimini seçebilirsiniz.
 • Yazı yazma işlemi bittikten resmi bilgisayara indirmek için sonra üst kısımda yer alan SAVE yazısının üzerine gelin ve PNG dosya biçimini seçin. Resim bilgisayarınıza inecektir.

Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, GIMP gibi profesyonel düzenleme yazılımları bu tür işlemleri gerçekleştirebilecek yeteneklere sahiptir. Ayrıca daha basit arayüzlere sahip olan ve temel fotoğraf düzenleme işlevlerini sunan çeşitli mobil uygulamalar da mevcuttur.

Resim Üzerine Yazı Yazma Programı (Android ve iPhone)

Artık hepimiz resim çekmek için cep telefonlarımızı kullanıyoruz ve haliyle hızlı bir çözüm olması adına resme yazı ekleme işlemini de telefonumuzdan yapmak isteyebiliyoruz.

Hem Android hem de iOS ortamında kullanabileceğimiz birçok uygulama bulunuyor. Bu uygulamalar arasında benim uzun zamandır kullandığım iki uygulama mevcut.

1- GaboApps Add Text (Android)

Add Text adlı uygulama adından da anlaşılacağı üzere tamamen resme yazı ekleme işlemi için tasarlanmış bir uygulama.

Yazı eklemeye ek olarak resmi kırpma, oran değiştirme gibi özellikler de sunan uygulamanın en önemli avantajı ise resme 3D yazı ekleme özelliği sunuyor olması.

Oldukça basit bir kullanıma sahip olan uygulama Türkçe dil desteğine de sahip. Uygulamanın sadece Android versiyonunun olduğunu da belirtelim.

Resim Üzerine Yazı Yazma

2- Phonto (Android ve iOS)

Resim ile ilgilenen birçok kişinin yakından tanıdığı Phonto, resim düzenleme ve yazı ekleme konusunda en sık tercih edilen programlardan biridir.

Oldukça fazla font biçimine sahip olan bu uygulama ile birçok yazı tasarımını ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Ayrıca programın en sevdiğim bir diğer özelliği ise kendi font dosyalarımızı kullanabiliyor olmamız.

Uygulama tamamen ücretsiz (reklam içeriyor) ve hem iOS hem de Android işletim sistemlerinde kullanılabiliyor.

Resim Üzerine Yazı Yazma

3- Snapseed (Android ve iOS)

Bir resmi nasıl daha güzel hale getirebileceğinizi daha önceden araştırdıysanız Snapseed uygulamasına rastlamamış olmanız imkânsızdır.

Google tarafından sunulan bu uygulama öyle özelliklere sahip ki birçok profesyonel fotoğrafçı bile bu uygulamanın nimetlerinden faydalanıyor.

Resim Üzerine Yazı Yazma

Snapseed filtre ekleme, renk ayarlama, pozlama, kontrast gibi ileri düzey işlemler ile birlikte biz standart kullanıcıların ihtiyaç duyduğu boyutlandırma, yazı ekleme gibi temel işlevleri de yerine getirebiliyor.

Snapseed tamamen ücretsiz bir uygulama ve hem Android hem de iOS işletim sistemlerinde kullanılabiliyor.

Resim Üzerine Yazı Yazma

Genellikle bu araçlar, metin boyutu, rengi, yazı tipi ve konumu gibi ayarlamaları yapmanıza olanak tanır. Metni istediğiniz gibi düzenleyebilir ve istediğiniz yere yerleştirebilirsiniz.

Resim Üzerine Yazı Yazma Programı PC

Windows uygulamaları birçoğumuzun vazgeçilmezleri arasında yer alır. Elbette resim üzerine yazı yazma işlemi için de tercih edebileceğimiz bazı programlar mevcut.

Bilindiği gibi günümüzde resim düzenleme işlemi için profesyonel manada kullanılan en yaygın program Adobe Photoshop’dur. Ancak resme yazı ekleme işlemi için Photoshop kullanmak tahmin edebileceğiniz gibi et doğramak için testere kullanmaya benzer 🙂

Resim Üzerine Yazı Yazma

Bu nedenle size önerim resme yazı ekleme, boyutlandırma, resimlere logo ekleme, resim birleştirme gibi işleriniz için kullanabileceğiniz ve oldukça küçük boyutlara sahip olan FastStone Image Viewer adlı programı kullanmanız yönünde.

Bu programın en büyük avantajı ise resimler üzerinde topluca işlem yapabilmesi. Örneğin aynı yazıyı 40 farklı resim için yazmanız gerekiyorsa bu program hepsini tek bir seferde yapabiliyor. Programın kullanımı ise şu şekilde;

 • Öncelikle bu link üzerinde yer alan zip dosyasını indirin ve içerisinde yer alan setup dosyası ile programı bilgisayarınıza kurun.
 • Masaüstünde yer alan FastStone Image Viewer adlı exeyi çalıştırın. Program açıldıktan sonra sol tarafta yer alan dosya dizininden üzerine resim ekleyeceğiniz dosyanın olduğu klasörü seçin. Klasör içerisinde yer alan resimler listelenecektir.

Resim Üzerine Yazı Yazma

 • Yazı yazacağınız resmi seçin ve üst kısımda yer alan ve üzerinde ABC yazan butona tıklayın. Yeni bir pencerece açılacaktır ve bu pencere üzerinde yer alan Text butonu ile resim üzerine yazı ekleyebilirsiniz.

Bu yazımızda resme nasıl yazı eklenir sorusuna dair detaylıca cevap verdik ve işlemin yapılabilmesi için en iyi program önerilerimizi sunduk.

İşlemler hakkında merak ettiğiniz tüm soruları aşağıdaki yorum sekmesini kullanarak bizlere iletebilirsiniz.

SONUÇ

Metin eklemek istediğiniz resme göre, tercih ettiğiniz yöntemi seçebilirsiniz. Her yöntemin kendine göre avantajları ve dezavantajları olabilir, bu yüzden hangi yöntemin sizin için en uygun olduğunu belirlemek için denemeler yapabilirsiniz.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER