Salep faydaları vücudumuz için birçok faydaları vardır gelin bunlar nelerdir öğrenelim. Salep Nedir? Salep’in Faydaları Nelerdir? Salep Nasıl Yapılır?

Salep, soğuk havaların başlamasıyla özellikle kış aylarında daha çok tüketilen ve ister tarçınla birlikte ister tarçın olmadan çoğu insanın tadını sevdiği faydalı bir içecektir.

Salep Nedir, Salep Hangi Bitkiden Elde Edilir?

Çiçekleri salkım şeklinde olan salep bitkisi ülkemizde Batı Akdeniz, Ege, Marmara ve Karadeniz bölgesinde yetiştirilmektedir.

Mor salkımlı yumrulu bir bitkidir. Salep ismi sahlep veya salep olarak karıştırılmaktadır. Türk Dil Kurumu “salep” olarak belirlemiştir.

Salep Nasıl Yapılır?

Salep’i dışarda bir mekâna gittiğinizde her yerde tadı güzel olmaz. Marketlerde paket halinde satılan saleplerin tadı istediğimiz lezzette değildir.

Çünkü pakette toz halinde satılan salepler kimyasal içermektedir. Marketteki toz saleplerin içerisinde bol miktarda şeker, koruyucu maddeler vs bulunmaktadır.

Sağlıklı bir içecek olmaktan çıkıp, tam tersine kalori içeceğine dönüşebilir. Salebi aktarlardan alabilirsiniz. Aktarlarda veya baharatçılarda satılan salepler daha lezzetli ve sağlıklıdır. Kıvamı mutlaka daha güzel, sağlıklı ve yoğun olacaktır.

Yapılışı:

Yapacağınız miktarda salebin ölçüsünü ayarlayabilirsiniz. 1-2 kaşık toz salep ve 4-5 bardak sütü ve 1 çay bardağına yakın toz şekeri bir tencereye koyun.

Kıvamını alıncaya kadar mutlaka orta ateşte karıştırmaya devam edin. Süt ve salebi aynı anda ekleyin ve mutlaka topaklanma olmasına izin vermeden karıştırın.

Salep Faydaları

Salebin Faydaları Nelerdir?

Salebin içerisinde kalsiyum ve protein bulunmaktadır. Salep insan vücuduna kuvvet vermektedir. Bağışıklık kazandırıcı özelliği vardır. Salep genellikle tarçınla birlikte içilmektedir, tarçın ekstra fayda sağlamaktadır.

Yağ Yakma Özelliğine Sahiptir

Sağlıklı şekilde kilo vermek isteyenler için salep içeriğinde bulunan kalsiyum ve protein sayesinde yağ yakımını hızlandırmaya yardımcı olur.

Tarçınla birlikte içildiğinde tarçının da yağ yakıcı bir özelliği olduğu için metabolizmayı hızlandırır. Ayrıca doğal yoldan şeker isteği bastırılmış olur.

Mide Dostudur

Salep mide için yararlı içeceklerden birisidir. Midede oluşan hazımsızlıklara iyi gelir. Sindirimi kolaylaştırmaya yardımcı olur.

Öksürük ve Gribe Savaş Açar.

Salebin bağışıklık kazandırma özelliği olduğu için öksürük ve grip olduğunuzda salep tüketebilirsiniz. Bronşit tedavisinde içmeniz tavsiye edilir.

Kabızlık Sorununda Sizi Rahatlatır

Salep bağırsaklarınızın rahatlaması için etkili bir içecektir. Gaz sorununuz var ise tarçınla birlikte tüketerek bağırsaklarınızı rahatlatabilirsiniz. Kabızlığa iyi gelir, bağırsakları temizler. Ayrıca bağırsak kurtlarının vücuttan temizlenmesine yardımcı olur.

Cinsel Gücü Arttırma Özelliği Vardır.

Salebin afrodizyak etkisi olduğu bilinmektedir. Bu sayede vücudunuzda cinsel isteği arttırır. Ayrıca tarçının da cinsel isteği artırıcı etkisi vardır.

Adet Düzensizliklerini Önlemeye Yardımcı Olur

Salep kadınların regl dönemlerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Düzensizliğe iyi geldiği bilinmektedir.

Salebin diğer faydaları da şunlardır:

-Kalbi güçlendirme ve kuvvetlendirme özelliği vardır.

-Basur memesi tedavisinde kullanılır.

-Zihni kuvvetlendirmeye yardımcı olur.

-Vücut sıcaklığını dengeler.

-Şeker ihtiyacını dengeler.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER