En İyi Sanal Makine Yazılımları

Ana Sayfa Haber Yazılım En İyi Sanal Makine Yazılımları
  Çoğu modern bilgisayar, tüm işletim sistemlerini ana işletim sistemlerinizde çalıştırmaya yetecek kadar güçlüdür. Bu da sanal makinelerin bugün her zamankinden daha yaygın olması anlamına gelmektedir. Sanal işletim sistemi kurma makalemizde birbirinden güvenilir ve piyasada en çok kullanılan sanal işletim sistemi kurma programlarını görebilirsiniz.

Bu yazımızda bilgisayarınız için en iyi sanal işletim sistemi kurma programlarına bakacağız.

Sanal bilgisayar kurma, bir işletim sistemi üzerinde başka bir işletim sistemini canlı olarak çalıştırmanıza izin verir. Örneğin, birincil işletim sisteminiz Windows 10 olabilir, ancak yeterli bellek ve işlemci gücüyle Ubuntu ve OS X’i de yan yana çalıştırabilirsiniz.

VirtualBox (Windows / Mac / Linux, Ücretsiz)

sanal makine kurma

Oracle tarafından piyasaya sunulan VirtualBox, bütün ihtiyaçlara ücretsiz cevap veriyor. Sanal bilgisayar kurma ve parametreleri kolay taşınabilirlik ve kolay klasör paylaşımı için XML dosyaları halinde saklanır. Windows, Linux ve Solaris sanal makineleri için mevcut olan “Konuk Ekleme” özelliği, VirtualBox’ı kullanıcı dostu yapar. Böylece dosyaları paylaşma, sürücüleri ve çevre birimlerini paylaşma gibi görevler için ana makineye fazladan ayrıcalıklar kazandıran sanal makineye yazılım yüklemenizi sağlar. Sanal makine indir butonuna basarak programa ulaşabilirsiniz.

İndir

Parallels Desktop (Windows / Mac / Linux, 79.99 ABD Doları)

sanal bilgisayar kurma

Mac için bilinen en iyi sanal makine yazılımıdır. Ancak Windows ve Linux üzerinde de başarılı şekilde çalışmaktadır. Parallels yazılımı, Intel ve AMD yongaları ile doğrudan etkileşime geçerek, bilgisayarınızın kendi işletim sistemini aracı olarak kullanmadan sisteminize erişir. Bu da yazılımın daha stabil ve verimli çalışmasına olanak sağlar. Ayrıca bu yazılım ile bilgisayarınızın yazıcısına da ulaşma imkânınız var. Listemizde ilk sırayı VirtualBox’ı kaptırmasının sebebi ise 80 Dolar kadar bir ücrete sahip olmasıdır. Sanal makine indir butonuna basarak indirebilirsiniz.

İndir

VMware (Windows / Linux, Temel: Ücretsiz, Premium: 189 $)

sanal makine indir

Masaüstü kullanıcıları için VMware iki ana tercihle geliyor: VMware Player ve VMware Workstation. VMware Player, sanal makineleri yaratmaya ve çalıştırmaya ihtiyaç duyan, ancak gelişmiş kurumsal düzeyde çözümlere gereksinim duymayan gündelik kullanıcıları hedef alan ücretsiz bir çözümdür. VMware Workstation, VMware Player’ın tüm özelliklerini içerir – kolay sanal makine yaratma, donanım optimizasyonu ve makineleri kopyalama, sanal makinenin ekran görüntüsünü alma gibi özellikler sunuyor. Sanal makine indir işemi için aşağıya bakabilirsiniz.

İndir

QEMU (Linux, Ücretsiz)

sanal işletim sistemi kurma

QEMU, KVM sisteminin (Çekirdek Tabanlı Sanal Makine) arkasında inşa edilmiş Linux makineleri için güçlü bir sanallaştırma aracıdır. QEMU sanal makine kurma kodlarını doğrudan ana makine donanımında yürütür. Hemen hemen her emülatörün aksine, QEMU’yu çalıştırmak için yönetici erişimi gerektirmez. En büyük handikapı ise sadece kullanıcı sayısı toplam bilgisayar kullanıcılarının %10’u kadarını oluşturan Linux işletim üzerinde çalışabilmesidir. Sanal makine indir butonuna basarak programı indirin.

İndir

Windows Virtual PC (Windows, Ücretsiz)

sanal pc kurma

Windows Virtual PC, sadece Windows işletim üzerinde çalışır ve Windows tabanlı olmayan hiçbir sanal makineyi çalıştıramaz. Diyelim ki hâlihazırda bilgisayarınızda Windows 10 kurulu ve sizin XP için oluşturulmuş bir uygulamayı çalıştırmanız gerekiyor. Tam bu noktada Windows Virtual PC sanal makine kurma harika bir çözüm olacaktır. Sınırlı bir yapıya sahip olduğundan şüphe yok ancak Windows kullanım oranını düşünürsek listemizde yer alması kaçınılmaz oluyor. Sanal makine indir butonuna basarak programa resmi sitesinden ulaşabilirsiniz.

İndir

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir