Şap Nedir, Ne İşe Yarar, Ne İçin Kullanılır?

Ana Sayfa Nedir Şap Nedir, Ne İşe Yarar, Ne İçin Kullanılır?
  Bugün de üzerinde durmaya değer gördüğümüz başka bir konuya temas etmek istedik. Bilinenin aksine Şap’ın tam olarak ne olduğuna ve ne işe yaradığına değindik. Yazımızın devamında Şap’ın ne için kullanıldığına ve nasıl kullanıldığına dair de ufak ipuçları bulacaksınız. Eğer hazırsanız şap nedir, şap nerelerde kullanılır, şap zararları nelerdir ve şap faydaları nelerdir bunlardan bahsedeceğiz.

Şap Nedir?

Belki de bir çoğumuzun hafızasına Alumina olarak kazınmış olan Şap, Latince kökenli bir kelimedir. İçeriği Potasyum, Alüminyum ve Fosfat olan Şap, 2000 yıllık bir geçmişe sahiptir. 2000 yıldır farklı amaçlar ile kullanılan bu bileşen, günümüzde halen en çok kullanılan bileşenlerden biri olarak kabul edilir.

şap nedir

Şap, çoğunlukla beyaz renkli ve kristalimsi yapıda bir üründür. Bu ürün bazen sofra tuzu kıvamında olabileceği gibi kimi zaman 3-5 cm boyutlarında kristal yapıda da olabilmektedir. Bu, kullanım amaç ve alanına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Şap kavramı çoğunlukla yurt ve askeriyede ki insanlar tarafından kullanılmaktadır. Ve çoğu insan bunun bir çeşit kısırlık yapan bir ürün olduğuna inanmaktadır. Peki, Şap ne için kullanılır, dilerseniz biraz da bu konuya değinelim!

Şap Ne İşe Yarar?

Kaya tuzu, ya da bilinen adı ile Şap, yemeklere tat vermek ve diğer muhtelif amaçlar için kullanılmaktadır. Çünkü Şap’ın en çok bilinen karakteristik özelliği büzüştürme özelliğidir. Ve herhangi bir yerde kullanılması, o bölgenin kısa sürede büzüşmesine neden olur. İşte Şap’ın kısırlaştırıcı özelliğine inanılmasının yegane sebebi budur.

Şap, aynı zamanda damar büzüştürücü özelliği olduğu için kanamalarda ve yırtılmalarda da kullanılmaktadır. Her hangi bir yaranın kanamasında, biyolojik ve fizyolojik rahatsızlıklara neden olmasını engellemek üzere, Şap kullanılır. Ve 2000 yıldır bu yüzden kullanıldığı bilinmektedir.

şap nedir

Organik dokuları daraltıcı özelliği olan bu bileşen, kimi zaman Tıp dünyasının da en çok başvurduğu madde olmasını sağlamıştır. Deri enfeksiyonlarının azaltılması için de kontrollü! Olarak şap kullanıldığı bilinmektedir.

Veterinerler de bu ürünü hayvanlar üzerinde kontrollü olarak kullanılmaktadır. Deri enfeksiyonları ve tırnak kesiminden kaynaklanan problemleri azaltıcı etkisinden dolayı, veterinerler tarafından kullanılmaktadır.

Şap Ne İçin Kullanılır?

Esasında Şap’ın Tıbbi durumlar dışında kullanımı pek de tavsiye edilmemektedir. Ve kalıcı hasarlara da neden olduğu düşünülmektedir. Bu yüzden Şap kullanımı sadece bilir kişiler tarafından tercih edilmelidir. Aksi durumda bazı istenmeyen problemlere neden olabilir. Dilerseniz biraz da bu konuya temas edelim.

Şapın Zararları Nelerdir?

Şap nedir konumuzun devamında, bilinenin aksine ve duyulanın aksine Şap’ın kesinlikle kısırlığa neden olduğuna dair bilimsel bir açıklaması bulunmamaktadır. Aksine, Şap’ın bazı özel durumlar için tedavi edici özelliği üzerinde de durulmuştur. Bu yüzden asker ya da yurtta kalmış kişilerin bu uydurmasına! Pek de itibar etmemek gerekir.

Fakat burada şunu da eklemek gerekir; Şap testesteron hormonu üzerinde azaltıcı etkiye sahiptir. Ve bazı kadın hormonları üzerinde de anti-managing yani istenmeyen yönetim durumlarına neden olduğu bilinmemektedir. Fakat bu her iki durum için de kısırlığa neden olabildiğini ispatlayabilecek bilimsel bir veriye sahip olmadığımız da hatırlatmak isteriz.

Ayrıca Şap’ın yerinde kullanılmaması durumunda, göğüste büyüme ve bu bölgelerde istenmeyen ölçüde ve şekilde kıllanma da meydana gelmektedir.

Şap ile ilgili eklemek istediğiniz bir anınız varsa ya da ekstra bir bilginiz varsa lütfen bizimle paylaşınız!

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir