Kişisel bilgisayarlarımızın klavyesi üzerinde birçok tuş yer alıyor. Standart harf ve rakamların yanında genel bilgisayar kullanımı için zaman zaman kullanılan Scroll Lock, Tab, Caps Lock, Back Space, Insert, Page Up, Page Down gibi tuşların birçoğunun ne işe yaradığı ise kullanıcılar tarafından bilinmiyor. Scroll Lock ne işe yarar sorusu da internette bir hayli fazla aratılan içeriklerden biri.

Scroll Lock tuşu ilk defa IBM’in eski model bilgisayarlarında kullanılmaya başlandı. Bilgisayarın yaygınlaşmaya başladığı ilk zamanlarda şuanda olmazsa olmazımız olsan mouse’lar henüz üretilmemişti.

Bu da tahmin edeceğiniz üzere bilgisayar kullanımını bir hayli zorlaştırıyordu. Scroll Lock tuşu ise klavyenin yön tuşlarının bilgisayar fonksiyonlarını yönetmek için kullanılmasını sağlar.

Ayrıca Scroll Lock tuşuna ait bir ışık da eski nesil klavyelerin hemen hemen hepsinde yer alır. Bu ışık, Scroll Lock (kaydırma kilitleme) özelliğinin aktif olup olmadığını gösterir. Günümüzde Scroll Lock tuşu SrcLk, Srcl, Slck gibi kısaltmalar ile sunulur.

Scroll Lock Tuşu Ne İşe Yarar?

Scroll Lock ne işe yarar

Eski zamanlarda bilgisayarlar sadece veri işleme ve dokümantasyon gibi işlerde kullanılıyordu.

Bu da bilgisayarlar için en önemli giriş donanımının klavye olmasına neden oluyordu. Günümüzde ise bilgisayar menüleri arasında gezinmek için Mouse’lar kullanılıyor.

Scroll Lock tuşunun en temel görevi yazı yazma esnasında imlecin olduğu yeri kilitlemesidir.

Yani Word veya Excel üzerinde yazı yazarken Scroll Lock özelliğini aktif hale getirirseniz yazı yazdığınız son konumdaki imleç sürekli orada kalır ve Mouse tıklamaları veya klavyenin yön tuşları imlecin konumunu değiştirmez.

Bu özellik şuan bizler için pek bir anlam ifade etmese de grafiksel işletim sistemlerinin yaygın olmadığı zamanlarda Scroll Lock tuşu hayati önem taşıyordu.

Çünkü eski sistem bilgisayarlarda yazının başka bir bölümüne gidip gelmek yüzlerce defa ok tuşuna basmayı gerektiriyordu. Ancak Scroll Lock tuşu imleci kilitleyerek kullanıcıları bu yükten kurtarıyordu.

Yorumlar (2)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER

Anonim 4 yıl önce

SHERLOCK DİYE OKUDUM AMİNYUM

    Mustafa İyitütüncü 4 yıl önce

    hahaha 😀