Yeni bir cep telefonu satın alındığı zaman veya operatör değişikliği yapıldığında numaraların silinmesi birçok kullanıcının başına gelebilecek bir durumdur. Silinen numaraları geri getirme Android ve iPhone işletim sistemlerinde ise bu tür durumlarda hayat kurtarabilir.

Çünkü onlarca hatta bazen yüzlerce kişiye ait numaraların kaybedilmesi ciddi sorunlara yol açabilir. Telefondan silinen numaraları geri getirmek için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Ancak, silinen numaraları kurtarmak için kesin bir yöntem yoktur ve başarı oranı değişebilir. İşte bazı yaygın yöntemler:

Silinen Numaraları Geri Getirme

silinen numaraları geri getirme

Özellikle akıllı telefonların sunucular ile senkronize olarak cep telefonda yer alan numaraları zaman zaman yedeklemesi, silinen telefon numaralarını geri getirme işlemi için son derece kolaylık sağlıyor.

Biz de bu yazımızda Android cihazlar için Google hesabını, iPhone cihazlar için de iCloud hesabını kullanarak numaralarınızı nasıl kurtarabileceğinizi göstereceğiz.

Silinen Numaraları Geri Getirme Android

silinen numaralari geri getirme android

Google hesabı, Android cihazlar için olmazsa olmaz bir gereksinimdir. Cihazın tüm Google servisleri ile etkileşimde kalmasını sağlayan Google hesabı, cep telefonu üzerinde belirli verilerin yedeklenmesi için de son derece kullanışlıdır.

Elbette yedeklenecek bu verilere cep telefonunuza kaydettiğiniz kişiler de dâhildir.

Samsung da dâhil olmak üzere Huawei, Xiaomi, LG gibi diğer tüm Android işletim sistemine sahip tüm telefonlarda rehberdeki kişiler Google hesabında yedeklenir.

Android bir cihaza sahipseniz, silinen numaraları geri getirme işlemi için telefonunuzda Google hesabınız ile oturum açmanız yeterlidir.

Oturum açma işlemi sonrasında yedeklenen tüm kişiler tekrardan telefonunuza yüklenecektir.

Ancak elinizde bir Android telefon yoksa ve silinen kişileri bilgisayarda görmek istiyorsanız şu işlemleri takip edin;

 • Öncelikle Google Contacts adresine ilerleyin ve Google hesabınız ve şifreniz ile giriş yaparak oturum açın.
 • Oturum açılır açılmaz, telefonunuzda daha önceden otomatik olarak yedeklenmiş tüm kişileri göreceksiniz.
 • Silinen kişileri indirmek ve yeni telefonunuza yüklemek için sol menüde yer alan “Dışa Aktar” seçeneğini kullanabilirsiniz.

Silinen Numaraları Geri Getirme

ÖNEMLİ:  Google Contacts adresinde kişilerinizi göremiyorsanız, senkronizasyon esnasında kişileriniz silinmiş demektir.

Ancak Google bu noktada da bizlere bir çözüm sunuyor ve kişilerimizi kurtarmak için geçmişte alınan yedekleri yükleyebilmemize olanak sağlıyor. Google Contacts adresinde kişilerinizi göremiyorsanız şu işlemleri yapın;

 • Daha önceden oturum açtığınız Google Contacts web sitesinin üst kısmında yer alan Ayarlar simgesine tıklayın ve “Değişiklikleri geri al” seçeneğini seçin.

Silinen Numaraları Geri Getirme

 • Bu işlemin ardından bir pencere açılacak ve sizden yedekleme tarihinde ne kadar geriye gidileceği sorulacak. Bu pencerede yer alan “Özel” alanını seçin ve Gün, Saat ve Dakika bilgilerini girerek yedekler arasında geriye gidin.

Silinen Numaraları Geri Getirme

 • Bu işlem ile son 30 güne ait belirttiğiniz tarihte Google sunucularında yedeklenmiş olan numaralarına erişebilirsiniz.

Silinen Numaraları Geri Getirme iPhone

Android cihazlarda olduğu gibi iOS işletim sistemine sahip telefonlarda da iCloud hesabını kullanarak silinen numaraları kurtarmak mümkün.

Telefonunuzu kullanırken yedeklemeyi kapatmayı tercih etmediyseniz, belirli aralıklarla, rehberinizdeki kişiler iCloud hesabınızda yedeklenir.

Numaraları kaybetme durumunda ise bu hesabı kullanarak çok rahat bir şekilde verilerinize tekrardan erişebilirsiniz.

Silinen Numaraları Geri Getirme

Silinen numaraları geri getirme iOS için şu adımları takip edin;

 • İlk olarak iCloud web sitesine ilerleyin ve Apple kimliğinizi kullanarak sisteme giriş yapın.
 • Giriş yaptıktan sonra ana ekranda yer alan Kişiler butonuna tıklayın.
 • Açılan yeni sayfada, iCloud hesabınıza yedeklenmiş tüm kişilerin listesini göreceksiniz. Arama alanını kullanarak istediğinizin kişiye ait numaraya hızlıca erişebilirsiniz.

Silinen Numaraları Geri Getirme Telefondan

Bir kişi yedeğiniz yoksa, iPhone’unuzdaki kayıp kişileri geri yüklemek için Tenorshare UltData’yı deneyebilirsiniz. UltData, kaybolan kişiler, mesajlar, fotoğraflar vb. gibi silinen verileri kurtarabilen güçlü bir iOS veri kurtarma aracıdır. Bu yazılımın kullanımı kolaydır ve kaybolan kişileri hızla geri yüklemenizi sağlar.

 • Tenorshare UltData yazılımını resmi web sitesinden indirin. Kurun, başlatın ve “iOS Aygıtlarından Verileri Kurtar” seçeneğini tıklayın.
 • iPhone’unuzu bir USB kablosuyla bilgisayara bağlayın. Ardından, “Kişiler” i seçin ve ardından “Tara” yı tıklayın.
 • Tarama tamamlandığında, program o cihazdaki tüm kişileri (hem silinmiş hem de mevcut kişiler) görüntüler. Geri yüklemek istediklerinizi seçin ve “Cihaza Kurtar” seçeneğine tıklayın. Ardından, kayıp kişileriniz iPhone’unuza geri dönecektir.

Silinen numaraları geri getirme makalemiz burada son buluyor. Konu ile ilgili sormak istediklerinizi yorumlarda bekliyoruz. Takıldığınız veya çözemediğiniz bir sorun olursa yorumlar bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

SONUÇ

Unutmayın ki, veri kurtarma işlemleri, numaranın ne kadar süre önce silindiğine, cihazın kullanımına ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir. Bu yöntemlerin hiçbiri %100 başarı garantisi sağlamaz, bu yüzden düzenli olarak yedeklemeler yapmak önemlidir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER