Sıcak havalarda dışarıda bizimle iç içe yaşayan sivrisinekler, evde de temiz hava almak için pencereyi açtığımızda bir anda  evin içine adeta hücum ediyorlar. Pencereyi açmamızı beklermiş gibi bir anda bakıyoruz ki sivrisinekler evin içinde dolaşmaya başlıyor.

Peki sivrisineklere karşı ısırmaması için nasıl bir önlem alabiliriz. Sivrisinek sokmaması için ne yapmalı. Sivrisineklerin ısırmasını önlemenin 5 yolu detaylarına bakalım.

sivrisinekten korunma webhakim

Sivrisinekleri evimizden uzaklaştırmak için geldiği gitmesi için ve bizi ısırmaması için pratik olarak nasıl bir çözüm bulabiliriz. Sivrisinek neye gelmez, birlikte bakalım.

Sivrisineklerin Isırmasını Önlemenin 5 Yolu

Sivrisineklerin ısırmasını önlemenin elbette farklı yolları mevcuttur, biz sizlere en pratik olan 5 yolu göstermeye çalışacağız. Sivrisineklerden kurtulmanın yolları bu şekilde olabilir.

1- Şeffaf Giysiler

Sivrisinekler genelde ya sabah güneş doğarken yada akşam güneş batarken ısırırlar. Bunun nedeni ise siyah koyu renkli renklere yönelmesi yada kontrast oluşturan renkli şeylere bakmasıdır. Açık renkli giysiler giyerseniz daha az dikkat çekersiniz.

2- Pervane

Sivrisinekler rüzgara karşı uçamazlar. Çok hafif bir meltem esintisi olsa bile dengelerini şaşırırlar. Onların zayıf noktalarını kullanabilirsiniz. Pervaneyi onların üstüne doğru tuttuğunuzda oradan derhal uzaklaşmak isteyeceklerdir.

3- Sarımsak ve Soğan

Sarımsak ve soğan sivrisineklerden uzak tutar. Siz onlara karşı çok az cazip hale gelirsiniz. Sivrisinekler bundan nefret ettiği için sizden bir an önce uzaklaşacaklardır. Hatta ABD’ de yapılan araştırmaya göre de bu doğrulanmış ve sivrisinekler olay yerini derhal terk etmiş.

4- Lavanta Kokusu

Lavanta kokusundan deyim yerindeyse iğrelti olurlar yani nefret ederler, aslında bütün böcekler lavanta kokusundan nefret eder. Bu sebeple bahçenizde bitki çiçek varsa bunların yanını da dökebilirsiniz.

Lavanta sivrisineği uzaklaştırmak için etkili yöntemlerden biridir. Gece sivrisinek ısırmaması için lavanta kokusunu yatağımızın yanına koyabiliriz.

5- Karanfil

Karanfil de yine sivrisineklerin en nefret ettiği kokuların başında gelir. Bir çanağa su ile doldurup bunun içine biraz karanfil atabilirsiniz. Yanınıza veya oturduğunuz yere çanağı koyun ve sizden uzaklaşsınlar.

Sivrisinekleri Nereye Yumurtlar? Önlemenin Yolu

sivrisineklerden kurtulmanin yollari webhakim

Sivrisinekleri evinizden bir türlü çıkaramadınız ve gözden kaybettiyseniz en azından yumurtlamasını önlemek için etrafta su kabı yada birikinti olan su bırakmayın.

Sivrisinekler yumurtlamayı su birikintilerinde gerçekleştirir. Bu yüzden evinizde evcil hayvan varsa suyunu sürekli değiştirmenizde fayda vardır. Özellikle kuş besleyenler kuşların su kabını değiştirsinler.

Sivrisinekler nemi çok severler bu yüzden nem oluşmamasına dikkat ediniz. Bir diğer yolda sivrisinek kovar deneyebilirsiniz. Sivrisinekten korunma yollarını bu şekilde derledik.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER