Android işletim sisteminin belki de en büyük dezavantajı olan işletim sisteminin zamanla yavaşlama problemi, Samsung tablete format atma işlemini zorunlu bir hale getiriyor.

Android tabletler, büyük ekrana sahip olmaları, mobil cihazlara oranla çok daha büyük bir batarya kapasitesi sunmaları ve geniş uygulama destekleri ile birçok kullanıcı tarafından tercih ediliyor.

Siz de Android tabletinizde yavaşlama, donma veya açılmama gibi sorunlarla karşılaşıyorsanız bu rehberimizde faydalanarak en kısa yoldan tabletinizi sıfırlayabilirsiniz.

Android Tablete Format Atma

Android Tablet Format Atma

Android işletim sistemine sahip olan tablet serisi, ülkemizde en çok tercih edilen tablet modelleri arasında yer alıyor. Bu nedenle Android tablet format atma işlemi her zaman için merak edilen bir konudur. Yazımızın bu kısmını takip ederek Android cihazınızı fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz.

Tabletiniz Açılmıyor İse Bu İşlemi Yapın

Şayet tabletiniz açılmıyorsa veya açılışta Android logosunda takılıyorsa hard reset olarak adlandırılan format atma işlemini uygulamanız gerekir. Bu işlemi şu aşamalarla gerçekleştirebilirsiniz.

1- İlk olarak telefonun recovery menüsüne girmeniz gerekiyor.

2- Samsung marka cihazlarda recovery menüsüne girmek için cihaz kapalıyken Power, ses açma ve menü tuşuna basılı tutun ve bekleyin.

3- Ekranda Samsung yazısı çıkınca Power tuşundan elinizi çekin ve ses açma ile menü tuşuna basmaya devam edin.

4- Ekranda ünlem işareti belirince artık tüm tuşlardan elinizi çekebilirsiniz.

5- Açılan menüden öncelikle “wipe data/factory reset” seçeneğine gelin. (Alt ve üst seçeneklere geçmek için ses azaltma ve artırma tuşlarını, üzerinde bulunduğunuz seçeneği seçmek için ise Power tuşunu kullanmalısınız.)

Tablet Format Atma

6- Wipe data/factory reset komutunu seçtiğinizde açılan ekranda ses kısma tuşu ile YES seçeneğine gelin ve Power tuşuna basarak format işlemini başlatın. Bu işlem sonrasında otomatik olarak bir önceki ekran tekrardan gelecektir.

7- Yine aynı şekilde “wipe cache partition” seçeneğini Power tuşu ile seçin ve gelen ekranda “YES” komutunu seçin. Bu işlem sonrasında “Reboot system now” komutunu seçerek cihazı yeniden başlatın. Böylece tabletiniz tüm ayarları sıfırlanmış olarak açılacaktır.

Tablet Format Atma

Not: Format atma işlemi sonrasındaki ilk açılış uzun sürebilir. Bu aşamada cihaza müdahale etmeyin. Şarj durumu %30’un altındaysa cihazı şarja takmanızı öneririz.

Not: Yukarıda bahsedilen işlem genellikle Samsung marka tabletler için geçerlidir. Ancak diğer tablet modellerine format atmak için de aynı yöntemler kullanılır.

Değişen tek nokta ise ilk aşamada belirtilen Recovery ekranının açılma biçimidir. Recovery ekranı ise tüm Android işletim sistemine sahip tabletlerde aynıdır. İşte markalara göre recovery ekranını açma tuşları;

# Samsung marka tabletler için;

Samsung marka tabletinizde Menü tuşu varsa recovery böyle açılır: Power Tuşu + Ses Açma + Menü Tuşu

Menü tuşu yoksa Ses açma ve Power tuşun basarak recovery moda girebilirsiniz.

# Lenovo marka tabletler için;

Ses açma + Ses kısma ve Power tuşuna 10 saniye boyunca basılı tutun.

# Sony Marka Tabletler İçin;

Ses açma ve Power Tuşu

# Casper Marka Tabletler İçin;

Ses kısma ve Power Tuşu

# Vestel Marka Tabletler için;

Ses açma ve Power tuşu

Tabletiniz Açılıyor İse Bu İşlemi Yapın

Samsung marka tabletiniz açılıyor ise yukarıdaki gibi recovery ekranına girmenize gerek yok.

Tablet Format Atma

Ayarlar > Yedekle ve Sıfırla > Fabrika Ayarlarına Sıfırla menülerini takip ederek “Cihazı sıfırla” butonuna basın. Cihazınız yeniden başlatılacak ve sıfırlanacaktır.

DİĞER YÖNTEM

Öncelikle tabletinizi kapatın.

Ses Açma tuşu ile Güç düğmesine aynı anda basılı tutun.

Samsung logosu göründüğünde, tuşları bırakın ve Android sistem kurtarma menüsü ekranı görüntülenene kadar bekleyin.

Ses kısma tuşuyla “Verileri sil/fabrika ayarlarına sıfırla” seçeneğini vurgulayın ve Güç düğmesine basın.

Seçimi onaylamak için “Evet – Tüm kullanıcı verilerini sil” seçeneğini seçin ve Güç düğmesine basın.

İşlem tamamlandığında “Sistemi şimdi yeniden başlat” seçeneğini vurgulayın ve Güç düğmesine basın.

iOS Tablet Sıfırlama – iPad Sıfırlama

iOS işletim sistemine sahip iPad tabletleri sıfırlamak, standart bir Android tableti sıfırlamaktan daha kolaydır. Çünkü iPad modellerinde format atma işlemi için kullanmanız gereken bir recovery mod ve benzeri bir yapı yoktur. iPad’inizi sıfırlamak için şu adımları takip etmeniz yeterlidir;

# Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil

Bu aşamaları takip ederek iPad’inizi sıfırlayabilirsiniz ancak iCloud hesabınızı ve şifrenizi girmeniz gerekiyor.

Bu yazımızda tablet format atma işlemine dair tüm detayları belirttik. Farklı bir marka tablete sahipseniz veya tablet format atma işlemi esnasında sorun yaşarsanız, yorum sekmesini kullanarak durumu bize bildirebilirsiniz.

Yorumlar (1)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER

Anonim 4 yıl önce

Bahçelievler