• Ana Sayfa
  • İnternet
  • Tek Bir Kaşık Tuzun Diyetten Çıkarılmasıyla Tansiyon Düşüşü Sağlandı! İlaçları Aratmayan Etki!

Araştırmacılar, üç üniversiteden bilim insanlarının yaptığı yeni bir çalışmada, zaten tansiyon ilacı kullanan hastaların besinlerine belirli bir sınırdan fazla tuz eklememeleri durumunda, kan basıncını daha da düşürebileceklerini buldu.

Günlük bir çay kaşığı tuz tüketiminin azaltılması, tıpkı ilaçların etkisiyle benzer bir sistolik kan basıncı düşüşüne yol açtı. Bu da önlemenin sıkça tedaviden daha etkili olduğunu kanıtlıyor.

Ayrıca, Amerikan katılımcılar üzerinde yapılan bu çalışma, zaten tansiyon ilacı kullanan insanların tuz tüketimini azaltarak kritik okumayı daha da düşürebileceğini gösteren ilk çalışma oldu.

Araştırma, Northwestern Medicine, Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi ve Alabama Üniversitesi tarafından yürütüldü.

Çalışmanın başyazarlarından Northwestern Üniversitesi’nden Profesör Norrina Allen, “Tansiyon ilacı kullanan veya kullanmayan her 10 kişiden 7 ila 8’inin, tuz tüketimini azaltırsa kan basıncında düşüş görebileceğini” belirtti. Allen ayrıca, insanların tansiyon ilacı kullanıyor olmalarının, tuz alımını azaltarak daha da düşürebileceklerini önceden bilmediklerini söyledi.

Çalışma, yüksek tansiyon veya hipertansiyon sorunu olan ve zaten ilaç kullanan kişileri de içeren, tuzun diyet üzerindeki etkisini araştıran en büyük çalışmalardan biridir. Rastgele kontrollü bir deney olan bu çalışma, araştırmanın altın standardıdır ve beslenme müdahalelerinde sıkça zor kullanılan bir yöntemdir.

Profesör Allen, Amerikan Kalp Derneği’nin önerdiği günlük toplam sodyum alımının 1,500 miligramdan az olduğunu belirtti ve çalışmanın bunu daha da azaltmaya odaklandığını söyledi.

Gupta, “Yüksek tansiyon, arterlerinize ekstra baskı yaparak kalp krizi, felç ve kalp yetmezliğine neden olabilir. Kalbin etkili bir şekilde çalışmasını ve kan pompalamasını etkiler” dedi.

Tuzun, özellikle egzersizle dengelemek zor bir şekilde yemeklere eklenmesi, yüksek sodyum alımının çoğu riskinin paketlenmiş ve işlenmiş gıdalardaki gizli tuz miktarından kaynaklandığını gösterdi.

Bir Hafta Boyunca Diyet Uygulandı ve Sonuç Saşırtıcı!

Bir Kaşık Tuz Azaltmanın Büyük Etkisini Uzmanlar Açıkladı!

Araştırmacılar, Birmingham, Alabama ve Chicago’daki katılımcıları bir hafta boyunca ya yüksek sodyumlu diyet (normal diyetlerine ek olarak günlük 2,200 mg tuz) ya da düşük sodyumlu diyet (toplamda günlük 500 mg tuz) uyguladılar ve ardından karşıt diyeti bir hafta boyunca uyguladılar.

213 katılımcı arasında, düşük sodyumlu diyetin uygulandığı zaman diliminde sistolik kan basıncı, yüksek sodyumlu diyetin uygulandığı zaman dilimine kıyasla “önemli ölçüde düşürüldü.”

Gupta, “Çoğu insan için herhangi bir fiziksel aktivite, çoğu insan için herhangi bir tuz azaltımından daha iyidir. Çünkü kan basıncı açısından, mevcut alışılagelen diyetten herhangi bir tuz azaltımı, çoğu insan için herhangi bir tuz azaltımından daha iyidir” dedi.

Sonuç Olarak

Araştırma ekibine göre, diyetle tuz alımının azaltılmasının kan basıncını hızlı ve güvenli bir şekilde bir hafta içinde azaltılmasını sağlamıştır. Bu, tansiyonlarını düşürmek isteyen kişilerin hemen harekete geçerek tüketici seçimlerini yapabilecekleri güçlü bir noktadır.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER