Akıllı telefon üzerinden bilgisayarı kapatma Android ve iPhone olmak üzere sizlere detaylarını anlatacağız. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte artık bu işlemler çok basit oldu. Hemen detaylarına bakalım.

Telefonunuzdan uzaktan bir bilgisayarı kapatmanız için doğrudan bir seçenek veya standart bir yöntem bulunmamaktadır. Ancak, bazı durumlarda ağ bağlantısını kullanarak veya özel uygulamalar aracılığıyla uzaktaki bir bilgisayarı kapatabilirsiniz.

Telefondan Bilgisayarı Kapatma

Eğer telefonunuzdan bilgisayarınızı kapatmak isterseniz, kesin olarak mümkün çünkü telefonunuz ve bilgisayarınız birbirleriyle kolaylıkla bağlanabilir.

Ancak bunun arkasında doğru uygulamaları yüklemenize ihtiyacınız var ve bu makalemizde telefondan bilgisayarı kapatma olayını anlatacağız.

iPhone üzerinden Bilgisayarı Kapatmak

Telefonunuzdan bilgisayarınızı kapatmanıza izin veren birçok uygulama var. Eğer telefonunuz bir iPhone ise Uzaktan Kumanda’yı kullanmanızı tavsiye ederiz. iOS için ücretsiz ve ücretli bir uygulamaya sahip.

Ücretsiz versiyonu, kapatmayı zamanlamaya, yeniden başlatma, kilitleme vb. izin vermez ve reklamları içerir.

Eğer ihtiyacınız olan sadece telefonunuzdan bilgisayarınızı kapatmak ise, bu uygulama yeterli olacaktır. Masaüstü istemcisi ücretsizdir. Bu iOS işletim sistemleri için kullanabileceğiniz bir yöntemdir.

Windows veya Mac istemcisi için Remote Off indirin ve kurun. Yapılandırmanız gerek hiçbir şey yok. Sadece bilgisayarınız ve telefonunuzun aynı ağda olduğundan emin olun.

iPhone’unuzda Off Remote kurun ve çalıştırın. Eğer masaüstü istemcisinde çalıştırdıysanız otomatik olarak bilgisayarınızı bulacak.

Kapatma, kilitleme, Uyku, Hazırda Bekletme veya Yeniden Başlatmayı seçin ve komutu gönderin. Komut gerçekleştirilmeden önce sisteminizin ekranında küçük bir geri sayım görüntülenir.  İsterseniz geri sayımı devre dışı bırakabilirsiniz.

Android Üzerinden Bilgisayarı Kapatmak

Eğer bilgisayarınız bir Windows işletim sistemine sahip ise, Mac değilse ( os işletim sistemli değilse) Android telefonunuzdan bilgisayarınızı kapatmak kolaydır.

Eğer Mac kullanıyorsanız ve Android telefona sahipseniz, daha az seçeneğiniz var. Bununla birlikte, Android telefonunuzdan bilgisayarınızı kapatmanıza izin veren uygulamalar yine de var.

Unified Remote kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Windows veya Mac istemcisine uygulamayı indirin ve Android uygulamayı kurun.

Eğer, önceki önerdiğimizi beğenmediyseniz kullanabileceğiniz bir iOS uygulaması daha var.

  1. Masaüstünüzde sunucu uygulamasını çalıştırın ve telefonunuzda uygulamayı başlatın. Sisteminizde seçin ve güç seçeneklerine tıklayın.
  2. Burada, bilgisayarınızı kapatabilir, bilgisayarı yeniden başlatabilir, uyutabilir veya bilgisayarınızı hazırda bekletebilirsiniz.

SONUÇ

Bunlar, genel olarak uzaktan bir bilgisayarı kapatmanın olası yöntemleridir. Ancak, uzaktan bir bilgisayarı kapatmak için erişiminiz olması ve bu işlemleri gerçekleştirebileceğiniz bir yolun bulunması gerekmektedir. Her durumda, bu tür işlemleri yaparken, bilgisayarın sahibi veya sistem yöneticisi ile iletişime geçmeniz ve izin almanız önemlidir. Uzaktan bir bilgisayarı kapatmak, izinsiz erişim gibi sorunlara yol açabilir ve bu yüzden dikkatli olunmalıdır.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER