Günümüzde cep telefonlarımızı bir iletişim aracı olarak kullanmaktan ziyade sosyal medya ortamında bulunmak, görüntülü konuşmalar yapmak ve internette gezinmek için kullanıyoruz. Telefonunuz bu özelliği destekliyor mu? Telefonu televizyona bağlamak android ve iOS işletim sistemlerinde nasıl yapılır? Detaylarına bakalım.

Peki, bu işlemlerin tamamını televizyonunuzdan yapmak nasıl olurdu?

Büyük ekran ile internette sörf yapmak, Youtube videoları izlemek, Skype görüşmeleri yapmak elbette mobil deneyimi çok daha güçlü bir hale getiriyor. Akıllı telefon televizyona nasıl bağlanır?

Telefonunuzu televizyona bağlamak için birkaç farklı yöntem bulunmaktadır. Aşağıda, yaygın olarak kullanılan bağlantı yöntemlerini bulabilirsiniz:

Telefonu Televizyona Bağlamak

Cep Telefonunu Televizyona Nasıl Bağlarım LG, Beko, Vestel ve Samsung?

Günümüzde cep telefonları ile televizyonlar birbirleri ile etkileşim kurabilecek şekilde tasarlanıyor.

Özellikle yazılım dünyasında yaşanan gelişmeler diğer tüm bağlantı protokollerini güçlendirdiği gibi, telefon ile televizyon arasındaki senkronizasyonu da artırıyor.

Telefonu televizyona bağlamak için farklı bağlantı şekilleri kullanılabiliyor. Örneğin telefon ile televizyon aynı Wi-Fi ağına bağlıysa bağlantı kablosuz olarak gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca Bluetooth teknolojisi de bağlantı için tercih edilebiliyor.

Telefonu Televizyona Bağlamak

Burada asıl önemli olan nokta televizyonunuzun sahip olduğu özelliklerdir. Günümüzde televizyonlar Smart TV ve Düz (herhangi bir akıllı teknoloji içermeyen – internete bağlanamayan) olarak sınıflandırılıyor.

Elbette telefon ile TV arasında bağlantı kurma işlemi de bu özellikler ile yakından ilişkilidir. İşte televizyon modelinize göre cep telefonunu televizyona bağlama işlemi;

Smart TV ile Telefon Bağlantısı Nasıl Yapılır?

Smart TV, genel olarak internete bağlanabilen, Youtube başta olmak üzere belirli uygulamaları çalıştırabilen ve Android, iOS veya WebTV gibi Linux tabanlı işletim sistemine sahip olan TV’lerdir denebilir.

Günümüzde birçok televizyon Smart TV konsepti ile üretilir. Bu televizyonlarda bulunan Miracast ve DLNA adlı özellikler, telefon ekranının anlık olarak televizyona yansıtılmasını sağlar.

Miracast ve DLNA özelliğinin sadece Android işletim sistemine sahip telefonlar tarafından desteklendiğini de belirtmek gerekiyor. Smart TV özellikli televizyonunuz ile Android telefonunuzu birbirine bağlamak için şu adımları uygulayın;

  • Öncelikle telefonunuz ile televizyonunuzun aynı modeme bağlı olduğundan emin olun.
  • Telefonunuzun kumandasından HDMI girişlerini seçtiğiniz ve üzerinde ok simgesi olan tuşa basın. Çıkan menüden Wireless Display – DLNA – Miracast seçeneklerinden biri olacaktır. Bu seçeneklerden televizyonunuzda olanı seçin.

Telefonu Televizyona Bağlamak

  • Bu işlemden sonra televizyonunuz kablosuz bağlantı moduna geçecektir. Bu aşamadan sonraki işlemleri telefonunuzdan halletmeniz gerekiyor.
  • Miracast özelliği Android telefonlarda farklı isimler ile anılıyor. Örneğin benim kullandığım Samsung marka telefonda Miracast özelliği Smart View olarak adlandırılıyor. Siz de Samsung marka cihaz kullanıyorsanız, bildirim çubuğunu aşağı çekin ve açılan menüden Smart View seçeneğini bulun.

Telefonu Televizyona Bağlamak

  • Smart View butonuna dokunun ve açılan programın televizyonunuzu bulmasını bekleyin. Televizyon bulunduktan sonra üzerine dokunun ve bağlantının sağlanmasını bekleyin. Artık telefon ekranında yaptığınız her şey TV ekranına da aktarılacaktır.

Telefonu Televizyona Bağlamak

Smart TV Olmayan TV ye Telefon Bağlamak

Özellikle alt ve orta sınıf televizyonların birçoğu Smart TV özelliklerine sahip değillerdir ve internete bağlanmayı desteklemezler. Bu tip televizyonlar ise sadece uydu yayını alabilirler ve en iyi ihtimalle HDMI kablosu üzerinden bir PC’ye bağlanabilirler. Günümüzde Netflix, Youtube gibi gelişmiş platformların kullanılamadığı bir TV’ye sahip olma fikri elbette son derece sıkıcı. Peki, akıllı özelliklere sahip olmayan bir televizyona internet bağlanamaz mı? Günümüz teknolojik imkânları düşünülünce bu durum elbette mümkün.

Telefonu Televizyona Bağlamak

Geçtiğimiz sene evimizin mutfağı için düşük özelliklere sahip 32 inç bir TV satın aldık. Elbette bu TV’de Smart TV özelliği yoktu. Sadece uydu yayınlarını takip etmek son derece sıkıcı bir durumdu.

Ben de kısa bir Google araştırması ile televizyona HDMI ile bağlanan ve Android işletim sistemine sahip Android TV Box cihazını keşfettim ve satın aldım.

Elbette bu cihaz sayesinde hem TV akıllı özelliklere sahip oldu hem de cihaz üzerinde yer alan Miracast ve DLNA özellikleri sayesinde telefon ile bağlayabildim.

Telefonu Televizyona Bağlamak

Android TV Box cihazları televizyona HDMI girişi üzerinden bağlanıyor ve üzerinde bulunan dâhili Wi-Fi alıcısı sayesinde internete bağlanabiliyor.

Google Play Store üzerinde yer alan tüm uygulamaları (Netflix de dâhil) kullanabilmemizi sağlayan bu cihazların biraz daha güçlü donanım özelliği sunanları oyun oynamayı da destekliyor.

Ayrıca Android TV Box cihazına bluetooth özellikli klavye ve Mouse bağlayarak kullanımı çok daha zevkli bir hale getirmek de mümkün. Xiaomi Mi Box, Android Box konusunda en yetenekli olan cihazlardan biri.

Not: Ben sadece telefonum ile televizyonumu bağlamak istiyorum, internete bağlanmaya ihtiyacım yok diyorsanız HDMI ile TV’ye bağlanan ve Chromecast adı verilen (yaklaşık 100 TL) cihazı satın alabilirsiniz.

Telefonu Televizyona Bağlamak

iPhone Televizyona Nasıl Bağlanır?

Yukarıda belirttiğim gibi kullandığınız telefon Android işletim sistemine sahipse telefon – televizyon bağlantısını sağlamak son derece kolay. Ancak söz konusu iOS işletim sistemine sahip cihazlar olunca işin rengi değişiyor.

Diğer bağlantı şekillerinde olduğu gibi iPhone telefonlar televizyon – telefon bağlantısı yaparken de bazı sorunlar çıkarıyor. iPhone cihazınızı televizyona bağlamak istiyorsanız Apple sizi kendi TV platformu olan Apple TV cihazınızı almaya zorunlu kılıyor.

Android TV Box cihazına göre çok daha kısıtlı özellikler sunmasına rağmen hemen hemen bir televizyon fiyatına satılan Apple TV’ler ülkemizde pek rağbet görmedi. Ancak yine de iPhone ile televizyonunuzu bağlamak istiyorsanız

Telefonu Televizyona Bağlamak

Bu yazımızda Android ve iOS işletim sistemine sahip telefonların farklı televizyon modelleri ile nasıl bağlanabileceğini anlattık. Telefonu televizyona bağlamak nispeten kolay bir iş olsa da modem kaynaklı sorunlar nedeniyle problemler yaşanabilir.

Siz de televizyonunuz ile telefonunuzun nasıl bağlanacağını detaylıca öğrenmek istiyorsanız, televizyonunuzun marka ve modeli ile kullandığınız telefonu aşağıdaki yorum sekmesinde belirterek yardım alabilirsiniz.

TV Cast Uygulaması İle Android ve iPhone Cihazlarınızı TV’ye Yansıtın (Kendi Kullandığımız Yöntem)

2011 yıllarında almış olduğumuz Samsung Smart TV, Youtube ve tarayıcı desteğini kesti. Biz de televizyonu internete bağlayıp açıkcası hiçbir şey yapamıyorduk.

Daha sonra TV Cast adında bir uygulamayı keşfettik. Uygulamayı hem telefona hem de televizyona kurduk. Şimdi telefondan açtığım bir video’yu rahat bir şekilde televizyondan izleyebiliyoruz. Buna filmler de dahil. Yeter ki açtığınız bir video sayfası olsun. Kurulumu da ayrıca resimlerle anlatacağım.

Kendi televizyonumuzu baz alarak anlattım. Fotoğraflar da Webhakim.com‘a aittir.

İlk olarak televizyonunuzun Smart bölümüne girin. Bu sekmeden Samsung Apps uygulamasını açın.

Telefonu Televizyona Bağlamak

Çıkan Uygulamalar bölümünden TV Cast uygulamasını bulun ve indirin. Bu uygulamayı aynı zamanda telefonunuza da indirmeniz gerekiyor.

Uygulamanın Android ve iOS versiyonlarını indirebilirsiniz.

Telefonu Televizyona Bağlamak

Karşınıza şu şekilde bir ekran gelecektir.

Telefonu Televizyona Bağlamak

Yukarıda yazan sayıları, uygulamadaki 1. kırmızı ok işareti ile gösterilen yere tıklayarak aynı yapın. Sayılar orada da aynı olmalı.

Telefonu Televizyona Bağlamak

Burada olan sayılar gibi.

Telefonu Televizyona Bağlamak

Eğer sayılar aynı olursa, televizyonunuz Bağlandı ibaresini gösterecektir. İngilizce olarak “Connect” olarak geçiyor.

Telefonu Televizyona Bağlamak

Bağlandıktan sonra “Web Browser” alanından istediğiniz videoyu arama motoru kısmında aratarak açabilirsiniz.

Telefonu Televizyona Bağlamak

İşlemler bu sıraya göre olmalı. (1) olan kırmızı yerden bağlanıyorsunuz. (3). olan kırmızı kısımda videoyu açın ve videoyu açtıktan sonra “Tap here to cast” bölümüne tıklayın. Bir süre sonra video yüklenecek ve TV ekranına yansıyacaktır.

Telefonu Televizyona Bağlamak

SONUÇ

Bu yöntemlerin hangisinin kullanılacağı, telefonunuzun modeline, televizyonunuzun özelliklerine ve tercihlerinize bağlıdır. Her iki cihazın da kullandığı bağlantı teknolojilerini kontrol etmek ve uyumlu bir çözüm bulmak önemlidir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER