Günümüzde Android ve iOS tabanlı mobil cihazlar artık bir cep telefonundan ziyade birer bilgisayar gibi davranmaya başladılar. Wi-Fi bağlantısı da akıllı telefonların bilgisayarlara benzer özelliklerinden sadece bir tanesi.

Mobil kullanıcıların birçoğu zaman zaman telefonum wifiye bağlanmıyor hatası alabiliyor. Biz de bu yazımızda Wifiye bağlanamıyorum hatası için birkaç çözüm önerisi derlerdik.

Telefonlar için Wifi Sorununu Düzeltme

Yazımızın bu kısmında adım adım Android Wifi sorununun nasıl çözüleceğini anlatacağız.

  • Wifi Ayarlarını Kapatın ve Tekrar Açın

Hem iOS hem de Android telefonlarda ortaya çıkan Wifiye bağlanamıyorum hatası çoğu zaman geçicidir ve Wifi özelliğini kapatıp açınca ortadan kalkar. Bununla birlikte bağlanmaya çalıştığınız Wifi ağını telefonunuzdan silin ve güncel şifre ile ağa tekrardan bağlanmayı deneyin. Bu işlemler büyük ihtimalle sorununuzu çözecektir.

  • Uçak Modu

Mobil telefonların Wifi de dâhil olmak üzere tüm ağ özelliklerini kapatmaya yarayan uçak modu özelliği, bazen kapalı görünse bile alt tarafta açık kalabilmektedir. Bu sorun iOS telefonlardan çok Android’lerde karşımıza çıkar. Uçak modunu açıp kapatmak için hem iOS hem de Android telefonlarda bildirim çubuğunu aşağı çekin ve üzerinde uçak simgesi olan simgeye dokunun, 5 saniye bekleyin ve aynı simgeye tekrar dokunun.

Telefonum Wifiye Bağlanmıyor

Bu işlemlerden sonra Wifi ağına bağlanmayı tekrardan deneyin.

  • Güç Tasarruf Modu

Çoğu mobil cihazda pil tüketimini azaltmak için sunulan farklı güç modları vardır. Bu güç modları pil tükettiği için telefonun Wifi özelliğine de etki eder. Güç tasarrufu modu açık ise Wifi ayarları düzgün çalışmayabilir. Bu nedenle problemi çözmek adına güç tasarruf modunu kapatın.

Güç tasarrufu modu ayarları genellikle cihazdan cihaza değişiklik göstermekle birlikte ayarlar ekranındaki “Pil” sekmesi altında yer alır. Ayrıca bazı Android modellerinde güç modu bildirim çubuğundan da aktif veya deaktif edilebilmektedir.

  • Bluetooth’u Kapatın

Tıpkı dizüstü bilgisayarlarda olduğu gibi mobil cep telefonlarında da Wifi ve Bluetooth birbirine bağlı olarak çalışır. Bu nedenle bu iki özellik zaman zaman birbirlerini olumsuz etkileyebilirler. Telefonum Wifiye bağlanmıyor hatası çözümü için bluetooth özelliğini kapatın ve ağa bağlanmayı tekrar deneyin.

  • Tüm Ağ Ayarlarını Sıfırlayın

Yukarıda bahsedilen yöntemlerin hiçbiri sorunu düzeltmediyse ağ ayarlarını sıfırlamanız gerekir. Bu işlem cihaza daha önce bağladığınız tüm Wifi ağlarını sistemden siler, logları temizler. Ayrıca ağ ayarlarını sıfırlama işlemi bluetooth ve mobil veri ayarlarını da sıfırlayacaktır. Ağ ayarlarını sıfırlamak için şu adımları takip edin.

Adım 1: Öncelikle telefonununuz “Ayarlar” ekranına girin.

Adım 2: “Ayarlar” ekranının alt tarafında “Genel Yönetim” alanını göreceksiniz. Genel Yönetim menüsüne dokunun.

Telefonum Wifiye Bağlanmıyor

Adım 3: Genel Yönetim menüsünden “Sıfırla” sekmesine dokunun.

Telefonum Wifiye Bağlanmıyor

Adım 4: Bu menü altında yer alan “Ağ ayarlarını sıfırla” seçeneğini seçin.

Telefonum Wifiye Bağlanmıyor

Adım 5: Açılan ekranda “Fabrika ayarlarına dön” menüsünü seçin.

Telefonum Wifiye Bağlanmıyor

Bu işlemden sonra geçmiş tüm Wifi, Bluetooth ve Hücresel Veri ayarlarınız ve log kayıtları silinecektir. Android telefonlarda bu işlem kesin çözüm sunmakla birlikte kayıtlı bluetooth cihazlarının ve Wifi ağlarının silineceği unutulmamalıdır. Ağ sıfırlama işlemi hiçbir verinizi silmeyecektir.

Not: Bu anlatımda referans olarak Samsung marka bir cihaz referans alınmıştır. Bazı cihazlarda “Ağ ayarlarını sıfırla” seçeneği farklı bir menü altında olabilir. İlgili ayara ulaşmak için Ayarlar ekranında sağ üstte yer alan arama butonunu kullanabilirsiniz.

Not: Özellikle iOS sürümleri yeni yayınlandığında Wifi, Bluetooth gibi bağlantı modülleri yazılımsal hatalar nedeniyle doğru çalışmayabilir. Bu tür durumlarda maalesef yeni yazılım sürümünün yayınlanmasını beklemelisiniz. Telefonu daima güncel tutmak da bazen wifi bağlantı sorunu için çözüm olabilir.

Bu yazımızda mobil cihazlarda sıkça karşılaşılan android wifi bağlanmıyor ve iphone wifi bağlanmıyor sorunlarının en kısa yoldan nasıl çözülebileceğini gösterdik. Tüm bu çözüm adımları sonuçsuz kalırsa cihazınızı teknik servise göndermeniz gerekebilir. Konu ile ilgili aklınıza takılan tüm soruları yorum satırını kullanarak bizlere iletebilirsiniz.

Youtube Kanalımıza Abone olmayı lütfen unutmayın. :)


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!