• Ana Sayfa
  • Haber
  • Üniversite öğrencilerine cihaz desteği hakkındaki ayrıntılar açıklandı

Yüksek öğrenim öğrencilerine teknolojik cihazlar ve internet desteği sağlamak için temel ilkeler belirlendi. Öğrenciler, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın bilişim sistemine giriş yaparak uygulama kapsamına girebilirler.

26 yaşından gün almamış üniversite öğrencileri, satış fiyatı 9 bin 500 TL‘nin altında olmayan bilgisayar ve cep telefonlarını 5 bin 500 TL’ye kadar satın alabilir. Ayrıca, 12 ay boyunca aylık 10 GB ücretsiz internet erişimi ve yıllık 120 GB ücretsiz internet erişimi alabilirler. İnternet desteği için ilk başvurular, bugünden itibaren iki ay içinde yapılacaktır.

Teknolojik cihaz desteği kapsamında alınan mobil telefonlar, destekten yararlanan tarafından destekten yararlanma tarihinden itibaren en az iki yıl boyunca kullanılmalıdır. Aynı tür teknolojik cihaz için başvurular sadece bir kez yapılabilir. Bir kişi, çeşitli teknolojik cihazları satın alabilir. İptal veya iade edilmeyen cihazlar, fatura kesim tarihini takip eden ayın 20’si itibarıyla iade edilecektir.

Teknolojik cihaz desteği, açık öğretim programları hariç bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı, 26 yaşını aşmamış, TC vatandaşı olan ve ikinci el cihazlar kapsam dışında olan öğrencilere sağlanacaktır.

Bu kapsamda satın alınan teknolojik cihazın ikinci el olmaması, faturanın destek alacak öğrencinin adına düzenlenmesi, cihaz için bildirilen IBAN numarası ve cihaz için kullanılacak telefon hattının öğrenciye ait olması gerekir.

İnternet desteğinden yararlanmak isteyen öğrenciler, kimlik doğrulaması yapıldıktan sonra bakanlık bilişim sistemine 2 ay içinde başvurmalıdır. Diğer koşulların yanı sıra, öğrencilerin internet desteğinden yararlanmak için telefon hattının kendisine ait olması gerekir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER