Usb aygıtı tanınmadı windows 10 da bilgisayara bir flash bellek, yazıcı veya cep telefonu bağladığımız zaman karşımıza çıkabilecek hatalardan biridir.

Windows işletim sistemi günümüzde her ne kadar en çok kullanılan işletim sistemi olsa da hâlihazırda birçok hata Windows’un güncel sürümlerinde görünmeye devam ediyor.

usb aygıtı tanınmadı çözümü windows 10

Bilgisayara takılan cihazın kullanılabilmesini engelleyen bu hata, Windows’un kendi sunduğu araçlarla veya bazı diğer yöntemler ile kolayca çözülebilir.

USB Aygıtı Tanınmadı Çözümü Windows 10

Windows XP, Windows 7 ve Windows 8’de olduğu gibi Microsoft’un en yeni işletim sistemi olan Windows 10’da da USB tanımlama hataları devam ediyor.

Çünkü bu problem çoğu zaman bilgisayara bağlamak istediğiniz cihazın veya bağlantı için kullandığının kablonun doğru çalışmamasından kaynaklanır.

Ancak yine de Windows’un takılan cihazları tanımak için kullandığı kayıtlar ve donanım adresleri bozulabilir. Bu durumda da soruna yazılımsal olarak müdahale etmek gerekir.

Windows’un USB cihazlarında yaşanan sorunları gidermek için sahip olduğu küçük bir program bulunuyor. Windows USB Sorun Gidericisi olarak adlandırılan bu program, bilgisayarınıza bağladığınız tüm cihazları tarayarak olası bağlantı problemlerini giderebiliyor. Programı kullanmak için şu adımları takip edin;

  • Öncelikle bu linke tıklayarak Windows USB Sorun Gidericisi programını indirin ve açın.
  • Açılan ilk ekranda İleri butonuna basın. Bir sonraki ekranda bilgisayarınızda bağlı olan ve tanınmayan aygıtı seçin ve İleri butonuna tıklayın.

Usb Aygıtı Tanınmadı Hatası

  • Bu aşamada aygıta ait kayıt defteri değerleri sıfırlanacak ve olası problemler ortadan kaldırılacaktır. Cihazın bağlantısını kesin ve tekrar bağlayın.

İkinci işlem: Bilgisayardaki tüm seri port cihazlarını kaldırın.

  • Bilgisayara bağlanan her bir cihaza Windows tarafından bir bellek aralığı atanır. Bu bellek aralığı cihazlar için çakışma gösterirse takılan aygıtlar tanınmayabilir. Eklenen tüm aygıtların silinmesi ise bellek aralığını sıfırlamanın en etkili yoludur.

Usb Aygıtı Tanınmadı Hatası

  • Bellek aralığını sıfırlamak için Bilgisayarım’a sağ tıklayın, Özellikler seçeneğini seçin ve Aygıt Yöneticisi ekranına girin. Evrensel Seri Veri Yolu denetleyicileri altında yer alan tüm donanımları sağ tıklayarak kaldırın. Bu işlemden sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. İlk yeniden başlatma biraz uzun sürebilir.

USB Aygıtı Tanınmadı Çözümü

Yukarıda belirtilen Windows USB Sorun Gidericisi kullanarak hata giderme işlemi problemi çözmediyse sorun donanımsal kaynaklı olabilir. Bu noktada yapılacak bazı işlemler problem için çözüm olabilir.

1- Bilgisayarın Gücünü Kesin

İster USB bellek olsun ister yazıcı veya farklı bir donanım aygıtı, bilgisayarın USB belleğine bağlanan tüm cihazlar için 4 farklı kablonun yer aldığı bir hat mevcuttur. Bu hatlardan 2 tanesi 5 voltluk uçlardır. Diğer 2 tanesi ise data + ve data – uçlarıdır.

Aygıtın çalışması için gönderilen 5 voltluk akımın daha düşük veya yüksek olması ya da dalgalanması, usb aygıtı tanınmadı hatasına neden olabilir. Bu noktada yapılabilecek en basit işlem bilgisayarı kapatmak ve gücü sıfırlamaktır.

usb aygıtı tanınmadı çözümü windows 10

Masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız bilgisayarı kapatın, power kablosunu kasadan çıkartın. Daha sonra ise kasanın açma tuşuna basın.

Dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız bilgisayarın pilini çıkartın ve aynı şekilde açma tuşuna basın. Bu işlem sayesinde bilgisayarın tüm elektriksel yükü boşaltılacaktır.

2- Kabloyu Kontrol Edin

Özellikle cep telefonlarının bilgisayara bağlanması esnasında ortaya çıkan usb aygıtı tanınmadı hatası samsung hatası birçok kullanıcının rastlayabileceği bir durumdur.

Telefonu bilgisayara bağlarken kullandığınız kablo şarj için sorunsuz kullanılsa bile veri aktarımı için sorun teşkil edebilir.

Çünkü USB kabloda kullanılan data pinleri ile akımın geçtiği power pinleri birbirinden farklıdır. Böyle bir durumda farklı bir kablo kullanmanız gerekebilir.

Usb Aygıtı Tanınmadı Hatası

3- USB Portun Arızalı Olmadığından Emin Olun

Bir bilgisayarın en çok yıpranan parçalarından biri de sürekli bir cihazın takılıp çıkarıldığı USB portlardır.

Bu portlarda mekanik arızalar olabileceği gibi USB portu besleyen devre elemanlarından kaynaklanan elektriksel sorunlar da –sağlam olsa bile- aygıtların tanınmasını engelleyebilir. Bu gibi durumlarda kullandığınız USB portu değiştirin veya emin olmak için aygıtı farklı bir bilgisayara takmayı deneyin.

Sonuç

Bu yazımızda Windows 10 USB aygıtı tanınmadı hatasının nasıl çözülebileceğini gösterdik. İşlemler sonucunda yine de hata almaya devam ederseniz aşağıdaki yorum sekmesini kullanarak durumu bizlere bildirebilirsiniz.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER