Uygulamaları SD karta taşıma; İlk olarak Ayarlar > Cihaz > Uygulamalar bölümüne gidin. SD kartınıza taşımak istediğiniz uygulamayı seçin. depolama ‘ya dokunun. Kullanılan Depolama altında Değiştir ‘e dokunun. SD kartınızı seçin.

Android cihazların hemen hemen hepsinin SD kart desteği sunması ve Android 5.0’dan bu yana uygulamaların SD karta taşınabiliyor olması, cihaz depolama alanının boşaltılmasına ve telefonun daha sağlıklı çalışmasına olanak veriyor.

Uygulamaları SD Karta Taşıma

Samsung, gerek tasarımı gerekse akıcı arayüzü nedeniyle ülkemizde en çok tercih edilen Android üreticisidir.

Bu nedenle uygulamaları sd karta taşıma Samsung marka cihazlar için birçok kişi tarafından merak edilir. Samsung cihazınız için uygulama taşıma işlemini şu şekilde yapabilirsiniz.

  • Ayarlar Ekranına gidin ve “Uygulamalar” sekmesine tıklayın.

Uygulamaları SD Karta Taşıma

  • Bu ekranda cihazınızda yüklü olan uygulamaların listesini göreceksiniz. SD Karta taşımak istediğiniz uygulamayı seçin.
  • Bu işlem sizi uygulama detaylarına götürecektir. Açılan ekranda “Depolama” seçeneğine dokunun.

Uygulamaları SD Karta Taşıma

  • Açılan ekranda “Kullanılan Depolama” alanının karşısında mevcut olarak kullanılan alan gösterilir. (Varsayılan olarak cihaz depolama alanı tercih edilir)

Uygulamaları SD Karta Taşıma

  • “Değiştir” butonuna tıklayın ve açılan sekmeden SD kartınızı seçerek onaylayın. Uygulamanız SD Karta taşınacaktır.

Uygulamaları SD Karta Taşıma

Not: Bu ekran üzerinde “Değiştir” seçeneğini göremiyorsanız uygulama SD karta taşınma desteği sunmuyor olabilir veya telefonunuz uygulamaların SD karta taşınması için destek sunmuyor olabilir.

Uygulamaları SD Karta Taşıma Huawei marka telefonlar için de aynı şekilde yapılabilir.

SD Kartı Dâhili Depolama Alanı Olarak Kullanma

Android 5.0’dan bu yana desteklenen ve birçok Android kullanıcısının oldukça fazla işine yarayan bir diğer özellik ise SD kartı dâhili depolama alanı gibi kullanmaktır.

Bu işlem sayesinde SD kart, sonradan takılan bir hafıza birimi gibi algılanmaz ve telefonun kendi hafızasının bir uzantısı olarak kullanılabilir.

Bu işlem sayesinde de Play Store’dan indirilecek herhangi bir uygulamanın SD karta mı yoksa telefon hafızasına mı kurulacağı ile ilgilenmeniz gerekmez. Tüm işlemler en yüksek performans sağlanacak şekilde telefon tarafından yapılır. SD kartı dâhili depolama alanı olarak kullanma işlemi için;

  • SD kartı telefonunuzdan çıkarın ve tekrar takın.
  • Bildirim sekmesinde “Yeni MikroSD Kart Algılandı” ibaresi görünecektir. Bu bildirime dokunun ve “Ayarlar” seçeneğini seçin.
  • Açılan Ayarlar ekranında Dâhili Depolama Alanı Olarak Kullan seçeneğini seçin. (Bu seçenek bazı Android modellerinde “Telefon hafızası” olarak da gelebilir. Her ikisi de aynıdır.)

Bu aşamadan sonra artık SD Kartınız telefon hafızası olarak kullanılabilecektir. Bu işlemi yapmadan önce SD kartınızdaki dosyaları yedeklemenizi öneririz.

Uygulamaları SD Karta Taşıma Uygulaması

Uygulamaları SD karta taşıyabilirsiniz.

APPtoSD – Uygulamaları SD Karta Taşıma

Uygulamayı Taşı: Android cihazının dahili depolama alanını yönetmek için Uygulamayı dahili depodan harici depolamaya taşıyın.

Harici depolama yüklemesiyle düzgün çalışmayan bazı uygulamalar APPtoSD, uygulamaların kolay taşınabilme özelliğiyle dahili depolamaya taşınması özelliğini de sağlar ve kullanıcıların cihazın depolama alanını kullanıcılara ve uygulama gereksinimlerine göre yönetmelerine yardımcı olur.

APPtoSD – Uygulamaları SD Karta Taşıma İNDİR

Uygulamaları SD Karta Taşıma Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Uygulamaların SD karta taşınabilmesi için öncelikle Android sürümünüz 5.0 ve üzerinde olmalıdır.

Bu sürümden daha düşük bir Android’e sahipseniz uygulamaları SD karta taşımanız ancak cihazın root edilmesi ile gerçekleştirilebilir.

Ayrıca 5.0 üstü olsa bile bazı cihazlarda uygulamaların SD karta taşınması yine de mümkün değildir.

Örneğin 16 GB depolama alanına sahip olan bir cihazda uygulama taşımaya destek verilirken 128 GB depolama alanına sahip olan bir telefonda geniş bir alan sunulduğu için uygulama taşıma işlemi engellenmiş olabilir.

Bunlara ek olarak taşımak istediğiniz uygulamaların da sd karta taşıma işlemine destek sunması gerekir. Örneğin sistem uygulamaları ve başlatma önceliği olan uygulamalar SD karta taşınamaz. Ayrıca bir uygulamanın tamamen SD karta taşınması da mümkün değildir.

Uygulamaları sd karta taşıma işlemi esnasında yapılan işlem aslında uygulamanın kullandığı dosyaların SD karta taşınmasıdır.

Ayrıca bilinmesi gereken diğer bir önemli nokta da SD karta taşıma işleminin performans düşüklüklerine yol açmasıdır.

Çünkü SD kartlar, telefonun dahili hafızasına göre daha düşük aktarım hızına sahiptir. Bu nedenle SD kart tercih ederken Class 10 olmasına dikkat etmenizi öneririz.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER