Bazıları fareyi daha çok sevebilir ve bununla daha üretken olabileceğini hissedebilir. Ancak klavye, fare kullanmaktan çok daha fazla eğilim içinde olan ve dolayısıyla nasıl daha hızlı ve daha iyi bir şekilde kullanacağınızı bilerek zarar vermeyen bir şeydir.

VLC Media Player kısayol tuşları olarak, altyazı kısa yolları, fotoğraf çekme kısa yol, altyazı ileri geri alma, ekran büyütme, sürekli oynatma, görüntü ayarları, yön tuşları ve vlc player hızlandırma kısayol tuşları özelliklerini bir arada kullanabileceğiniz bir media playerdir.

VLC Media Player Kısayol Tuşları Hepsi

vlc player hızlandırma kısayol tuşları

Bugün, üretkenliğinizi artırmak için önde gelen medya oynatıcılarından VLC’de kullanabileceğiniz 15 VLC Media Player Kısayol Tuşları göreceğiz.

Bunlardan bazıları VLC’de video oynarken işlerinizi gerçekten kolaylaştırıyor.

1- Oynatmak veya Duraklatmak için Space Bar

Şimdi, bir videoda en çok kullanılan fonksiyonlardan ikisi oynatma ve duraklatma ve dolayısıyla VLC’nin klavyenizdeki Space Bar en büyük anahtara atanmış olmasıdır.

Ancak Windows Media Player’ın birçok sürümü buna sahip değil. Nerede çalıştığını ve nerede olmadığını bilmekte fayda var.

2- F tam ekran arasında geçiş yapmak için

Bir film seçtiniz, altyazı gömülü (varsa), ışıkları kapattınız ve nihayetinde filmi tam ekrana çevirip oynatmaya karar verdiniz. Fare ile uğraşmayın, sadece ‘F’ tuşuna basın. VLC’de tam ekran modu ve pencere modu arasında geçiş yapmanıza izin verir.

3- En-Boy Oranı Değiştirme

VLC Media Player Kısayol Tuşları

Basit bir deyişle en / boy oranı, videonun yükseklik oranının genişliğidir.

Bir video oynattığınızda, otomatik olarak pencerenize sığmaz ve bu nedenle, en iyi sonucu elde etmek için önceden tanımlanmış çeşitli en-boy oranlarını denemek zorunda kalacaksınız.  Bunu hızlı bir şekilde yapmak için klavyedeki A düğmesine basmanız yeterlidir.

VLC Media Player Kısayol Tuşları

4- Z, Yakınlaştırma Modunu Değiştirme

Z’yi kullanarak, penceredeki video modunda hızla yakınlaştırabilir veya uzaklaştırabilirsiniz. Bir çeyrek, yarım, orijinal ve çift arasında dolaşıyor.

5- Alt + Sol / Alt + Sağ İle Hızlı İleri Sarma yavaş

Videoda bir kaç saniye atlamak ister misiniz? Atlamak istediğiniz yön tuşu ile birlikte Alt düğmesine basmanız yeterlidir (sağa dönmek için ileri ve geri gitmek için sola). Her önemli etkinlik videonuzun 10 saniyesini atlar.

6- Orta ileri sarmak için Ctrl + Sol / Ctrl + Sağ

Videoda bir dakikayı atlamak için, yukarıdaki kısa yoldaki Alt tuşunu Ctrl tuşuyla değiştirin.

7- Ctrl + Alt + Sol / Ctrl + Alt + Sağ = hızlı ileri sar

Saniye ve dakika yeterince uzun değilse, videonun 5 dakikasını atlamak için hem Alt hem de Ctrl tuşunu yön tuşuyla birlikte kullanın. Kısacadan daha uzun süre kullanabileceğiniz en uzun süre budur ve arama çubuğunu kullanmak zorunda kalacaksınız.

Not: Intel HD Grafik Kartı kullanan kişiler, yukarıdaki kısayolu kullanmadan önce kartlarının genel kısayol tuşlarını devre dışı bırakmak isteyebilir.

8- Ses seviyesini artırmak veya azaltmak için Ctrl + Yukarı / Ctrl + Aşağı

Videonun ses seviyesini azaltmak veya artırmak için, Ctrl tuşuna basın ve yukarı ve aşağı yön tuşlarını kullanın. Dizüstü bilgisayarınıza bazı hızlı ses işlev düğmesi verilmişse, bunları Windows aygıt ses düzeyini kontrol etmek için doğrudan kullanabilirsiniz.

9- M ile Sessiz

Bununla ilgili söyleyecek çok şey yok. M düğmesine basarak videonuzu susturabilir veya sesini kapatabilirsiniz.

10- Ses / Video Efektlerini Ayarlamak İçin CTRL + E

Bir videoyu oynatırken veya bir şarkıyı dinlerken, eşitleme, renk kontrastları vb. Gibi ses veya video efektlerini ayarlamak isterseniz, E ile birlikte Ctrl düğmesine basarak Ses / Video Efektleri penceresini açın.

11- T Zaman Gösterir

Pencere modunda, geçen ve kalan video zamanıyla ilgili bilgi almak için arama çubuğuna bakabilirsiniz. Videonun kalan veya geçen süresini tam ekran modunda bilmek istiyorsanız, videonun sağ üst köşesinde üç saniyelik bir bilgi almak için T düğmesine basmanız yeterli olacaktır.

12- +/- Daha Hızlı veya Daha yavaş oynayın

Videolarınızı adrenalin modunda izlemek istiyorsanız, eksi (-) düğmesine basmak video oynatma hızınızı yavaşlatacaktır ve artı (+) işareti ise artıracaktır.

13- N / P = Listede bir sonraki oynat / listedeki önceki oyunu oynat

Çalma listenizde birden fazla parça varsa sırasıyla bir sonraki veya bir önceki medyayı oynatmak için yalnızca N veya P tuşlarına kullanabilirsiniz.

14- Oynatmayı durdurmak için S

VLC Media Player Kısayol Tuşları

Videoyu beğenmediyseniz veya bazı acil işler ortaya çıktınız, videonuzu durdurmak için S düğmesine basın. Tam ekran modundaysanız, videonuz duracak ve VLC pencere moduna dönecektir.

15- Ctrl + H ile Kontrolleri Gizle / Gösterme

Bir videoyu izlerken ekrandaki kontrollere ihtiyaç duyan kısa yoldur.  Bu kontrolleri gizlemek isterseniz, Ctrl + H düğmesine basabilirsiniz. Aynı şeyi kullanarak geri getirebilirsiniz.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER