Sohbet penceresindeki mesajları silmek için yalnızca kendiniz değil, aynı zamanda bu mesajların alıcısı için de bu özelliği kullanabilirsiniz. Dilerseniz şimdi, size ait olan verilerinizi nasıl kaydedebileceğinizi ve WhatsApp gönderilen mesajı silme özelliği nasıl kullanılıyor bakalım.

En yaygın kullanılan mesajlaşma platformu WhatsApp, konuşma deneyiminizin geliştirilmesine yönelik önemli bir adım daha atmıştır. Alıcının yanlış gönderilmiş mesajlarınızı okumasını önlemenizi kolaylaştırmak için “Herkes İçin Sil” “Delete For Everyone” adlı bir mesaj geri çağırma özelliği getirildi.

WhatsApp Gönderilen Mesajı Silme [Karşı Taraftan Silme] Hemen Silin

Not: Bu yöntemi tüm, WhatsApp v 2.17.400 Beta ve One Oxygen OS (Android 7.1) çalıştıran telefonlarda denenmiştir. Diğer yeni güncelleme alan telefonlarda ve yazılımlarda da çalışacağını düşünüyoruz.

Yanlışlıkla WhatsApp’taki kayıtlı/ kayıtsız birine bir kısa mesaj gönderdiğinizi ve bunların kendileri için anlamsız olduğunu fark ettiniz. Telaşa hiç gerek yok. Bir sohbet ortamındaki herkes için tüm mesajları veya dilediğiniz mesajı hemen silmek için izlemeniz gereken adımlar şunlardır: bireysel veya grup sohbeti olabilir her iki durum için de geçerli yönergeleri göreceksiniz.

WhatsApp Gönderilen Mesajı Silme Karşı Taraftan Silme!

1- Sohbet penceresini açın ve yanlış gönderilen mesajların üstüne uzun süre basarak seçin. Artık sohbet penceresinin üst kısmında tanıdık bir dizi düğme/işaret  göreceksiniz.

Gönderilen mesajlarınızı geri almak için “Herkes için Sil” seçeneğini belirleyeceğiniz açılır pencereyi açmak için “sil” düğmesine hafifçe dokunun.

WhatsApp Gönderilen Mesajı Silme

2- Bunu yaparken, WhatsApp üzerindeki mesaj balonu içindeki metin, alıcı için “Bu mesaj silindi” ile değiştirildiğini fark edeceksiniz. Ve ekranda “Bu mesajı sildin” etiketini göreceksiniz.

WhatsApp Gönderilen Mesajı Silme

3- Mesajları yalnızca kendiniz için silmek istiyorsanız, aynı açılır penceredeki “Benim için Sil” düğmesine dokunarak bunu yapabilirsiniz.

WhatsApp Gönderilen Mesajı Silme

4- Herkes için gönderilen mesajları silmekle birlikte, artık amaçlanmamış kişiye mesaj göndermekten endişelenmeden kendinizi kurtarabilirsiniz.

WhatsApp Gönderilen Mesajı Silme

WhatsApp Gönderilen Mesajı Silme İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

‘Herkes için Sil’ özelliğinin çalışması hakkında zaten bilgi sahibi oldunuz, ancak herhangi bir mesajı göndermeye ve geri çağırmaya başlamadan önce aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey vardır. Bunlardan bazıları:

  1. WhatsApp size istediğiniz zaman mesajları silmek için tam bir özgürlük vermiyor. Harekete geçmek için mesaj gönderdikten sonra yalnızca 7 dakikanız olacaktır ve Herkes için Sil seçeneğini bu süre içerisinde uygulamanız gerekecektir. Söz konusu zaman çerçevesi tamamlandıktan sonra, artık gönderilen mesajları geri çağıramazsınız.
  2. En önemli şey ‘Herkes için Sil’ yalnızca alıcı, sözü geçen özelliği destekleyen WhatsApp’ın en son sürümünü kullandığında işe yarayacaktır
  3. Mesaj geri çağırma özelliği yalnızca metin mesajları için çalışmaz aynı zamanda resimler, GIF’ler, sesli notlar, iletişim kartları, yer, belgeler, durum yanıtları ve daha fazlasıyla uyumlu olarak çalışır. Ayrıca, mesajlar hem grup sohbetlerinde hem de bireysel sohbetlerinde çalışır. Halen, alıntılanan mesajları geri çağırma konusunda destek bulunmamaktadır.
  4. Herkes için Sil eylemi, ileti bildirimlerini de kaybolacak hale getirecektir. Bildirimlerde bile metinlerinizi okuyan alıcılar hakkında endişelenmeniz gerekmez. Bunlar, ‘Bu mesaj silindi’ etiketi ile değiştirilecektir.
  5. Mesaj çağırma özelliği, yayın listelerinde gönderilen mesajlar için mevcut değildir.
  6. Mesaj çağıran özellik, iOS, Android ve Windows kullanıcılarına sunuluyor. Bu, Symbian telefonlarına ve BlackBerry telefonlarına gönderilen mesajlar için geri çağırma taleplerinizin işe yaramayacağı anlamına gelir, bu nedenle yanlışlıkla mesaj göndermemeye dikkat etmeniz gerekir.

WhatsApp’ın en büyük rakibi Telegram çok uzun zaman önce bu özelliği hayata geçirmişti, ancak uygulaması biraz farklıydı. Telegram’da gönderilen mesajlar, gönderildikten sonra, seçilen ve silinen tüm mesajlar sohbetten kaybolur. Yukarıda okuduğunuz gibi, WhatsApp’da da durum böyle değildir.

Şahsen hem gönderen hem de alıcı için, sohbet penceresinde gönderilmiş mesajların hiçbir izini bırakmadığından, Telegram’ın uygulanmasının büyük bir hayranı değilim. Gönderilen mesajların bir “silinmiş mesaj” etiketi ile değiştirilmesi, alıcıya en azından bazı mesaj gönderildiğini garanti ettiği için önemlidir. Bu, Telegram’da mümkün değildir, bu durum, kullanıcı gizliliğine odaklandığı için olabilir.

WhatsApp Mesajlarını 7 Dakikada Kolayca Silebiliyoruz!

Uzun zaman boyunca mesajları geri çağırma özelliğinin kullanımını bekliyorduk ve görünüşe göre WhatsApp nihayet bunu başarmış görünüyor. Mesaj içeriğinin yanlış kişi tarafından okunmasını önlerken yanıltılarınızı gizlemeyi kolaylaştıracaktır. Geri çağırma özelliği oldukça yavaş ilerliyor ve kullanıcıları seçebiliyor.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER