Windows defender kapatma işlemini yapmak için, ilk olarak Başlangıç > Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Windows Güvenliği > Virüs ve tehdit koruması > Ayarları yönet (veya Windows 10’un önceki sürümlerinde Virüs ve tehdit koruması ayarları) seçeneğini belirleyin. Gerçek zamanlı koruma’yı Kapalı konumuna getirin.

Belki bu işlem bilgisayar konusunda uzman olan biri için çok basit olabilir ama orta seviyede bir kullanıcı için güvenlik duvarı kapatma işlemi küçük bir araştırma yapmayı gerektirebilir.

Biz de Webhakim.com olarak Windows 10 güvelik duvarı nasıl kapatılır? Sorusunun cevabını detaylı ve görsel bir anlatım ile aktarmaya çalıştık.

Windows Defender Kapatma, Güvenlik Duvarı Nasıl Kapatılır?

Windows Defender Kapatma

İşte adım adım Windows 10 güvenlik duvarı kapatma işlemi:

Adım 1: Öncelikle Windows tuşuna basın ve çıkan pencerede hiçbir yere tıklamadan “Denetim Masası” yazın ve tıklayın.

Windows 10 güvenlik duvarı kapatma

Adım 2: Açılan menüde “Sistem ve Güvenlik” yazan menüyü seçin.

Windows 10 güvenlik duvarı kapatma

Adım 3:  Sistem ve Güvenlik ekranı içerisinde “Windows Defender Güvenlik Duvarı”  seçeneğine tıklayın.

Windows defender kapatma

Adım 4: Windows Defender Ayarları sol menüde yer alan “Windows Defender Güvenlik Duvarı’nı Etkinleştir veya Devre Dışı Bırak” menüsünü tıklayın.

Windows defender kapatma

Adım 5: Açılan özel ve ortak ağlar altında yer alan “Windows Defender Güvenlik Duvarını Kapat” seçeneklerini işaretleyin ve “Tamam” butonun tıklayarak işlemi tamamlayın.

Windows defender kapatma

Yukarıda belirtilen adımlar güvenlik duvarını kalıcı olarak kapatır. Ancak bazı durumlarda herhangi bir uygulamanın çalışabilmesi için güvenlik duvarının geçici olarak kapatılması gerekebilir. Güvenlik duvarını geçici olarak kapatmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Not: Windows Defender Güvenlik Duvarı, biz Windows kullanıcılarını zararlı yazılımlardan ve güvenlik açıklarından korumak için Microsoft tarafından sunulmuştur. Bilgisayarınızda farklı bir güvenlik yazılımı veya antivirüs programı bulunmuyorsa güvenlik duvarını kalıcı olarak kapatmanızı tavsiye etmiyoruz.

Adım 1: Windows tuşu ile birlikte R tuşuna basın. (Win +R) Bu tuş kombinasyonu “Çalıştır” ekranını açacaktır.

Windows defender kapatma

Adım 2: Açılan ekrana “services.msc” yazın ve Enter tuşuna basın. Servisler penceresi açılacaktır. (Windows güvenlik duvarı da varsayılan servisler arasında yer alır.)

Windows defender kapatma

Adım 3: Servisler arasında “Windows Güvenlik Duvarı” alanını bulun, üzerine sağ tıklayın ve “Durdur” seçeneğini seçin.

Windows Güvenlik Duvarı geçici olarak kapanacak ve bir sonraki yeni başlatmada tekrardan aktif edilecektir.

Güvenlik Duvarı Neden Kapatılır?

Her ne kadar gerekli bir servis olsa da bazen güvenlik duvarını kapatmamız gerekebilir. Bu gereksinimlere ise en çok port açma, bazı yazılımların internete veri alıp göndermesi gibi işlemler neden olur.

Ayrıca bazı antivirüs programları kendi güvenlik duvarları ile birlikte gelir. Sistemde iki adet güvenlik duvarının çalışması bazı problemlere neden olabileceği için Windows Defender Güvenlik Duvarı’nın kapatılması gerekebilir.

Bu yazımızda Windows 10 güvenlik duvarı kapatma işleminin nasıl yapılacağını gösterdik. İşlem esnasında herhangi bir problem yaşamanız durumunda yorum sekmesini kullanarak bizlere ulaşabilirsiniz.

SONUÇ

Windows Defender’ı devre dışı bırakmanın çeşitli nedenleri olabilir, ancak bunu yapmadan önce dikkatli olmalısınız.

Bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılımlara ve tehditlere karşı korumak önemlidir. Eğer bir sorun yaşıyorsanız veya belirli bir durumu ele almanız gerekiyorsa, sorunuzu daha spesifik bir şekilde sormaktan çekinmeyin. Ancak, kötü niyetli bir amaçla güvenlik yazılımını devre dışı bırakmak veya etkisizleştirmek kesinlikle önerilmez.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER