Windows 10 Ses Sorunu

Yeni güncelleme ile Windows 10 kullanıcıları birçok windows sorunları ile karşılaşmakta. Bunlar sesin kısık olması, hoparlörü tanımaması ve en önemlisi windows 10 ses sorunu bunlardan bazılarıdır.

Şimdi sizlere bu sorunların neden olabileceğini ve nasıl çözebileceğinizi anlatacağız.

Ses Aygıtları

Bilgisayarınızda takılı olan hoparlörleri veya kulaklıkları Windows 10 sadece birini varsayılan olarak seçer. Bu sizin daha önce taktığınız cihazın varsayılan olarak seçildiği anlamınada gelir. Şimdi bakalım;

windows 10 ses sorunu

  1. Windows görev çubuğunda sağ alt köşede hoparlör simgesini sağ tıklayın, ordan Kayıttanyürü tıklayın. Şimdi bir bakalım, takılı olan hoparlörünüzün veya kulaklığınızın yanında yeşil bir onay işaret simgesi varmı ? Eğer yok ise üstüne gelerek sağ tıklayın ve varsayılan aygıt olarak ayarlayın ve devre dışı işe Etkinleştir deyin. Bu arada burdan takılı cihazları görmek isterseniz, boş alana gelip, sağ tıklayın ve Devre dışı bırakılmış aygıtları göster deyip, ordanda cihazınızı aktif edebilirsiniz.

Ses Sürücülerinizi Güncelleyin

Buraya kadar cihazlarımızı aktifleştirdik ve gerekli çalışması için işlemlerin bir kısmını yaptık. Ancak tabiki başka bir sorunda olabilir. Ses sürücümüzün güncel olup olmamasıda, Windows 10 ses sorunu habercisi olabilir.

windows 10 ses sorunu

  1. Başlat menüsünden “aygıt yöneticisi” araması yapalım veya denetim masasından Aygıt yöneticisini açın.
  2. Ordan ses girişleri ve çıkışları sekmesini göreceksiniz.
  3. Ordan kendi aygıtınızı bulup, sağ tıklayıp, Sürücü yazılımını güncelleştir demeniz yeterlidir.

Realtek HD Ses Yöneticisi Sorunları

Ses yönetim araçlarının en popüleri olan Realtek HD birçok pc’de önceden kurulu bir şekilde bulunur. Burdanda bir deneme yapalım ve son olarak windows 10 ses sorunu çözümüne ulaşalım.

  1. Görev çubuğunun sağ altında ok işaretini tıklayın ve ordan Realtek HD Audio Yöneticisine iki kere tıklayın.
  2. Açılan pencerede Hoparlör yapılandırılması kısmında play işaretine basarak, takılı olan hoparlörünüzü test edin.
  3. Eğer play tuşuna bastığınızda hoparlörlerden bas için sağ ve sol olarak iki test sesi geliyorsa ilk seçeneklerden birisi kesin olarak çalıştıracaktır.

Ancak ses gelmiyorsa cihazın bağlantısını kontrol etmenizde fayda var.

Windows 10 Ses Sorunu Kesin Çözüm

windows 10 ses sorunu

Arkadaşlar bu çözümlerden hiçbiri işe yaramadıysa, size kendimde kullandığım Driver Booster programını öneririm.

Bu program bilgisayarınızdaki bütün sürücüleri tarar ve sizinde bilmediğiniz eksik veya güncel olmayan bütün sürücülerinizi tespit ederek onları güncelleştirir. Programda tek bir tuş ile bütün sürücülerinizi güncelleştirebiliyorsunuz. Bu linkten programa ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (1)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Mustafa Berat 7 ay önce

ses efektıne gırınce orda hiçbişey yok haporlerdir realtek orjınal ses aygıtı fln hıcbısey yok yazan şey “yüklü ses aygıtı yok” yazıyor ! sağ tıkla başlantısı kesilmiş devre dışı bırakılmış yazan şeylerede bastım 2 sındede gıne bos bende ses aygıtı yok nasıl yapabılırım acıl yardım edın lutfen