Windows 10 işletim sistemi üzerinde çalışan dizüstü ve masaüstü bilgisayarları yetkisiz kullanımlara karşı korumanın en etkili yolu bir açılış şifresi belirlemektir. Bu yazımızda bilgisayara şifre koyma işlemini tüm detayları ile ele alacağız.

Bilgisayara Şifre Koyma

bilgisayara şifre koyma

Adım 1: Windows tuşuna basın ve ardından “Ayarlar” adlı menüye tıklayın.

win 10 şifre koyma

Adım 2: Açılan menüden “Hesaplar” adlı menüye tıklayın.

windows 10 parola koyma

Adım 3: Açılan ekranda sol tarafta yer alan “Oturum Açma Seçenekleri” adlı menüye tıklayın.

bilgisayara şifre koyma windows 10

Adım 4: Karşınıza çıkacak olan ekranda tercih edebileceğiniz birçok oturum açma seçeneği yer alıyor. Biz bu yazı için alfanumerik bir şifre belirleyeceğimiz için 5. sırada yer alan “Parola” alanını seçeceğiz.

Windows 10 Şifre Koyma

Adım 5: “Parola” seçeneğine tıkladıktan sonra açılan küçük ekranda “Ekle” butonuna tıklatacağız.

Windows 10 Şifre Koyma

Adım 6: Ve sonunda! Açılan bu ekranda Windows 10 için şifre belirleyip ileri tuşuna basın ve açılan yeni ekranda “Son” tuşuna basarak şifre ekleme işlemini tamamlayın.

Önemli Not: Eski nesil Windows sürümlerinde şifrenin unutulduğu durumlarda bazı yöntemler ile Windows şifresi kırılabiliyordu. Ancak Windows 10’un sahip olduğu yüksek güvenlik protokolleri nedeniyle bilinen şifre kırma yöntemleri artık çalışmamaya başladı.

Bu nedenle şifre belirlerken, belirlenen şifrenin akılda kalıcı olmasına dikkat edin ve mümkünse 6. Adımda belirtilen ekrandaki “Parola İpucu” alanını boş bırakmayın. Parola ipucu, şifrenin unutulduğu durumlarda oldukça faydalı olabilir.

Bilgisayara Şifre Koyma – Windows 10 Şifre Kaldırma

Özellikle de kişisel bilgisayarın başkaları ile paylaşılacağı durumlarda Windows 10 şifre kaldırma işleminin yapılması gerekebilir.

Yazımızın bu kısmında ise en basit yoldan Windows 10 şifresi nasıl kaldırılır sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. İşte resimli anlatım ile adım adım Windows 10 şifre kaldırma işlemi…

Adım 1: Windows + S tuşuna basınç. (W+ S) Bu tuş kombinasyonu sizi Windows arama ekranına götürecektir. Açılan pencerede doğrudan “Ayarlar” yazarak Windows Ayarlar penceresine gidin.

Windows 10 Şifre Koyma

Adım 2: Şifre ayarlarına erişebilmek için açılan menüden “Hesaplar” sekmesini tıklayın.

Windows 10 Şifre Koyma

Adım 3: Sol tarafta yer alan menüden “Oturum Açma Seçenekleri” adlı menüyü seçin.

Windows 10 Şifre Koyma

Adım 4: Seçimin ardından sol tarafta yer alan menüden 5. sırada yer alan “Parola” seçeneğini seçin.

Windows 10 Şifre Koyma

Adım 5: Windows 10 yüklü kişisel bilgisayarınız hâlihazırda parola korumasına sahipse, açılan pencerede resimdeki gibi “Değiştir” seçeneği belirecektir. Şifreyi kaldırma işlemine devam etmek için “Değiştir” seçeneğini seçin.

Windows 10 Şifre Koyma

Adım 6: Açılan menüde kişisel bilgisayarınızın mevcut şifresini girin ve “İleri” butonuna tıklayın. (Not: Mevcut şifresini bilmediğiniz bir bilgisayarın şifresini kaldıramazsınız.)

Windows 10 Şifre Koyma

Adım 7: Bu aşamada yeni şifre girmeniz için gösterilen alanları boş bırakın ve “İleri” tuşuna basın. Açılan ekranda ise “Son” butonuna tıklatarak Windows 10 şifre kaldırma işlemini bitirin. Bilgisayarınız artık açılış sırasında herhangi bir parola veya şifre istemeyecektir.

Windows 10 Şifre Koyma

(Not: Şifre kaldırma işlemi yerine Windows 10 şifre değiştirme işlemi yapmak isterseniz, 7. adımda gösterilen yeni şifre alanlarını doldurun ve “İleri” tuşuna basın. Bu şekilde Windows 10 şifre değiştirme işlemini de başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş olursunuz.) PC şifre koyma işlemi bu şekilde yapabilirsiniz.

Bu yazımızda Windows 10 şifre koyma ve Windows 10 şifre değiştirme işlemlerini adım adım anlatmaya çalıştık. Şifre işlemleri ile ilgili herhangi bir sorun yaşamanız durumunda sizlere yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Laptop şifre koyma nasıl yapılır?

İlk olarak bilgisayarınızdaki başlat menüsüne girmeniz gerekecektir.

Ardından hesaplara tıklayarak, hesap ayarlarında bulunan menü kısmında oturum açma seçeneğine giriniz.

Sağ kısımda bulunan parolayı seçerek, ekle butonuna tıkladıktan sonra parola oluştur seçeneğinden yeni şifreyi belirleyebilirsiniz.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER