• Ana Sayfa
  • Liste
  • Windows 11’de İşlemci (CPU) Sıcaklığı Nasıl Kontrol Edilir? Adım Adım Anlatım
CPU'nuzun sıcaklığı nedir? Birlikte nasıl yapılır bakalım.

Bilgisayarınızdaki CPU’nun aşırı sıcaklandığını düşünüyor musunuz, ancak tam olarak hangi sıcaklığa ulaştığını bilmiyor musunuz? Dahili bir yöntem ve birkaç ücretsiz üçüncü taraf uygulama kullanarak, Windows 11 bilgisayarınızın işlemci sıcaklığını hızlı ve kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

BIOS/UEFI Kullanımı

Windows 11'de CPU Sıcaklığı Nasıl Kontrol Edilir

Bazı bilgisayarlarda CPU sıcaklığını bulmanın dahili bir yolu, genellikle BIOS olarak adlandırılan bilgisayarınızın UEFI menüsünü kullanmaktır. Bu menü, sisteminizle ilgili çeşitli bilgileri görüntüler ve bazen işlemcinizin sıcaklığını da içerir.

Bu yöntemin küçük bir dezavantajı vardır: Windows 11 yüklenmediğinde CPU sıcaklığını gösterir. Yani, belirli bir uygulamanın veya oyunun CPU’nuzu ısıtıp ısıtmadığını öğrenmeye çalışıyorsanız, bu yöntemle bu sorunu araştıramayabilirsiniz. Ayrıca, tüm BIOS menüleri CPU sıcaklıklarını sağlamaz, bu nedenle cihazınıza bağlı olarak faydalı bir şey bulamayabilirsiniz.

Ancak yine de bu yöntemi denemek isterseniz, Windows 11 bilgisayarınızın Ayarlar uygulamasını açmak için Windows+i tuşlarına basın. Soldaki kenar çubuğundan “Sistem”i seçin. Sağdaki bölmeden “Kurtarma”yı seçin.

“Kurtarma” sayfasında, “Gelişmiş Başlangıç”ın yanındaki “Şimdi Yeniden Başlat”ı tıklayın. Ardından, açılan pencerede “Şimdi Yeniden Başlat”ı seçin.

Bilgisayarınız yeniden başladığında, açılan menüde Sorun Giderme > UEFI Firmware Ayarları‘nı seçin ve “Yeniden Başlat”ı tıklayın. Bu şekilde BIOS/UEFI menüsüne gireceksiniz.

Burada, “CPU Çekirdek Sıcaklığı” veya benzer bir seçeneğin yanında CPU’nuzun mevcut sıcaklığını bulabilirsiniz. Eğer bu seçeneği BIOS/UEFI’nin ana sayfasında bulamazsanız, “Gelişmiş” gibi diğer sekmeleri kontrol edin. Eğer herhangi bir sıcaklık bulamazsanız, aşağıda gösterilen üçüncü taraf araçlardan birini kullanabilirsiniz.

Core Temp Kullanımı

Windows 11'de CPU Sıcaklığı Nasıl Kontrol Edilir

Core Temp uygulaması, CPU’nuzun sıcaklığını uygulamanın ana ekranından ve sistem tepsisinden kontrol etmenizi sağlayan ücretsiz bir uygulamadır. Ayrıca CPU’nuzun her çekirdeğinin sıcaklığını da gösterir, bu bazı durumlarda kullanışlı olabilir.

Uygulamayı kullanmak için, web tarayıcınızda Core Temp sitesini ziyaret edin ve uygulamayı bilgisayarınıza indirip kurun.

Kurulum sırasında, bilgisayarınıza gereksiz yazılımlar yükleyen “Kurun” seçeneğini kaldırmayı unutmayın.

Core Temp uygulamasını çalıştırın. Uygulamanın “Sıcaklık Okumaları” bölümünde mevcut CPU sıcaklığınızı göreceksiniz. Sıcaklık numaraları sürekli güncellenir, çünkü CPU’nuzun sıcaklığı sürekli değişir.

Uygulama arayüzünü açmadan CPU sıcaklığınızı hızlı bir şekilde görmek için sistem tepsisinde uygulamayı tıklamanız yeterlidir. Sistem tepsisinde her çekirdeğin sıcaklığını göreceksiniz.

Speccy ile CPU Sıcaklığını Kontrol Etme

Windows 11'de CPU Sıcaklığı Nasıl Kontrol Edilir

Windows 11’de CPU sıcaklığını bulmak için kullanabileceğiniz başka popüler ve ücretsiz bir uygulama Speccy’dir. Bu uygulama, CPU sıcaklığınızı kontrol etmenize olanak tanırken bilgisayarınızın diğer özelliklerini de keşfetmenize yardımcı olur. Speccy sitesine web tarayıcınızdan gidin ve uygulamayı bilgisayarınıza indirip kurun.

Yeni kurulan uygulamayı başlatın. Uygulamanın ana sayfasında, “CPU” bölümünde, CPU’nuzun genel sıcaklığını göreceksiniz.

Her çekirdeğin sıcaklığını bulmak için uygulamanın sol kenar çubuğunda “CPU”ya tıklayın. Sağ bölmede, “Çekirdekler” bölümünde, her CPU çekirdeğinin sıcaklığını göreceksiniz.

Sık Sorulan Sorular

CPU için normal sıcaklık nedir?

CPU’nuzun normal sıcaklığı, bilgisayarınızda ne yaptığınıza göre değişir. Eğer işlemci yoğun uygulamalar veya oyunlar çalıştırıyorsanız, CPU sıcaklığı doğal olarak artacaktır. Ancak ideal olarak, CPU’nuzun sıcaklığının yaklaşık 75 derece Celsius civarında kalması arzu edilir.

CPU için maksimum sıcaklık nedir?

Maksimum CPU sıcaklığı, sahip olduğunuz işlemci modeline göre değişir. Özel işlemciniz için maksimum önerilen sıcaklığı öğrenmek için Speccy gibi ücretsiz bir uygulamadan faydalanabilirsiniz. Genel olarak konuşmak gerekirse, Intel işlemcileri yaklaşık 100 derece Celsius, AMD işlemcileri ise 90 derece Celsius civarında maksimum sıcaklık gösterir.

CPU sıcaklığını nasıl düşürebilirim?

CPU sıcaklığını düşürmenin bazı yolları arasında kullanmadığınız CPU yoğun uygulamalarını veya oyunları kapatmak, bilgisayarınızı temizlemek ve iç kısımda iyi bir hava akışı sağlamak yer alır. Bunun yanı sıra fanlar ve sıvı soğutma gibi CPU soğutma cihazları kullanmak da faydalı olabilir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER