Windows Update Çalışmıyor hatası, Windows işletim sistemine sahip kullanıcıların birçoğunun başına gelen yaygın bir hatadır. En yeni güvenlik yamalarından ve yeni Windows özelliklerinden mahrum kalmanıza neden olabilen bu hatayı gidermenin birçok yolu vardır.

Biz de bu yazımızda farklı Windows sürümleri için windows update çalışmıyor, windows güncellemeleri yüklenmiyor hatalarının nasıl çözülebileceğini göstereceğiz.

windows update çalışmıyor

Windows Update Çalışmıyor Windows 10

Windows 10, Microsoft’un en yeni ve en güçlü işletim sistemi olması ile beraber sahip olduğu modern arayüzü ve gelişmiş kullanım özellikleri ile milyonlarca bilgisayara güç veriyor.

Windows Update Çalışmıyor Windows 10 üzerinde en sık görülen hatalardan biri olarak biliyor. Güvenlik güncelleştirmelerini, ürün yeniliklerini ve yeni nesil driver yazılımlarını almanızı engelleyen bu sorun kolaylıkla çözülebiliyor.

1- Tanılama Aracını Çalıştırın

Windows 10 üzerinde hata çözümü için sunulan birçok eklenti ve tanılama aracı yer alıyor. Windows Update sorunu için kullanılan modül de hataların birçoğunu çözebiliyor. Şu adımları takip edin;

  • Denetim Masası’na girin ve Kategori görünümden Küçük Simgeler görünümüne geçiş yapın ve Sorun Giderme seçeneğine tıklayın.

Windows Update Çalışmıyor

  • Açılan pencerede alt kısımda yer alan Windows Update ile ilgili sorunları düzelt seçeneğine tıklayın.
  • Açılan menüde İleri seçeneğine tıklayın.

Windows Update Çalışmıyor

  • Tanılama aracı öncelikle Windows Update ile ilgili olan tüm servisleri durdurur, eski güncellemelere ait tüm dosyaları siler ve servisleri yeniden başlatır. Böylece Windows Update ilk kurulumdaki haline döndürülmüş olur.

2- Eski Dosyaları Temizleyin

Windows, yapılan her güncelleme işlemi için birtakım dosyaları indirir ve sistem klasöründe yedekler. Windows Update çalışmıyor ise yapılması gereken bir diğer işlem bu eski dosyaların silinmesidir.

Windows’un dosyaları silmesini engellemek için bilgisayarın güvenli modda başlatılması gerekir.

Bilgisayarı güvenli modda başlattıktan sonra C:\Windows\SoftwareDistribution klasörüne gidin ve klasör içindeki tüm dosyaları seçerek kalıcı olarak silin. Bu işlem, eski Windows güncelleştirmelerinden kalan tüm artık dosyaları temizleyecektir.

3- Reset Windows Update Tool Aracını Kullanın

Windows tarafından sunulan Reset Windows Update Tool, güncelleme kavramının ilk olarak ortaya çıktığı XP sürümünden beri kullanılıyor.

Windows güncelleştirmelerinden kalan artık dosyaları temizlemekten ziyade güncelleştirme modülllerini onarmayı hedefleyen bu araç, Windows güncelleme sorunu için en etkili çözümlerden birini sunuyor.

  • Öncelikle buraya tıklayarak Reset Windows Update Tool dosyasını indirin ve dosyaları masaüstüne çıkarın.
  • Klasörü açarak wureset_x64 dosyasına sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır seçeneğini seçin. (Bilgisayarınız 32 Bit ise wureset_x86 isimli exeyi kullanın.)
  • Adım: 0’a basın ve ardından Enter’a basın.
  • Adım: y tuşuna basın ve ardından Enter’a basın.
  • Adım: 2 tuşuna basın ve ardından Enter’a basın. Windows Update resetleme işlemi başlayacak ve yaklaşık yarım dakika sürecektir. Bu işlemden sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve güncellemeleri tekrar kontrol edin.

Windows Update Çalışmıyor

Windows Update Çalışmıyor Windows 7

Güncelleme sorunu yaşayan Windows 7 kullanıcıların birçoğu Windows update çalışmıyor win 7 hakkında araştırmalar yapıyorlar. Ancak Ocak 2020 itibariyle Microsoft’un Windows 7’ye sunmuş olduğu tüm desteği kesti.

Bu da artık Windows 7 kullanıcılarının hiçbir Windows güncellemesini alamayacağı ve Windows Update sunucularının kapatılacağı anlamına geliyor.

Elbette güncellemelerin artık verilmeyecek olması, Windows 7 işletim sisteminin tüm zararlı yazılımlara karşı savunmasız kalacağı ve yeni nesil driver’ların alınamayacağı anlamına geliyor. Bu nedenle Windows 7 kullanıcılarının Windows 10 sürümüne geçiş yapmalarını öneriyoruz.

Bu yazımızda Windows kullanıcılarının sıklıkla karşı karşıya kaldığı Windows güncelleme hatası çözümü hakkında detaylıca bilgi verdik. Bu işlemlere rağmen güncellemeleri alamıyorsanız genel Windows dosya yapısı bozulmuş olabilir.

Bu noktada yapılması gereken en doğru adım ise temiz kurulum ile format atmaktır. Temiz format atma işlemi için Windows 10 Format Atma adlı yazımızı takip edebilirsiniz.

Bonus Yöntem

Güncelleştirme hizmetlerinden biri düzgün çalışmıyor ancak sorunu çözmek için sorun gidericiyi çalıştırmayı deneyebilirsiniz. Başlat düğmesi > ayarlar > güncelleştirme ve güvenlik > sorun gider bölümüne gidin ve ardından windows update’i seçin.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER