Windows ürün anahtarı öğrenme işlemi özellikle de format atma işlemi sırasında birçok Windows kullanıcısı tarafından merak edilir. Farklı yöntemler ile windows 10 ürün anahtarı öğrenme cmd gibi soruların yanıtını vereceğiz.

Eski nesil bilgisayarlarda satın alınan bilgisayar orijinal Windows sürümü ile birlikte satın alındığında yanında özel bir Windows version cd’si verilirdi ve bilgisayarın altında veya yan tarafında ürün anahtarının yer aldığı bir etiket yer alırdı.

Windows ürün Anahtarı öğrenme

Ancak Windows 7 ile birlikte bu etiketler kaldırıldı ve ürün anahtarı bilgisayarların HDD, RAM gibi donanımlarının seri numarası ile eşleştirildi.

Özellikle Windows 10 ile birlikte Microsoft yepyeni bir lisanslama yöntemi geliştirdi ve CD, ürün anahtarı gibi eski nesil dağıtım araçlarının tümü ortadan kaldırıldı. Ancak yine de Windows işletim sisteminiz halen bir ürün anahtarına sahip.

Windows Ürün Anahtarı Öğrenme Cmd

Windows işletim sistemine ait diğer birçok işlem gibi Windows ürün anahtarı öğrenme işlemi de CMD (komut satırı) üzerinden yapılabilir. CMD ile Windows ürün anahtarı öğrenme işlemi için şu adımları takip edin;

  • Öncelikle Başlat tuşuna basın ve gelen ekran üzerinde cmd yazın. Aşağıda gösterilen resimdeki gibi Yönetici olarak çalıştır alanına tıklayın. Bir diyalog penceresi açılırsa evet seçeneğine tıklayın.

Windows ürün Anahtarı öğrenme

  • Şu kodu kopyalayın: wmic path softwarelicensingservice get OA3xOriginalProductKey ve CMD üzerinde yapıştırarak enter tuşuna basın. Kod çalışacak ve aşağıdaki resimdeki gibi Windows 10 ürün anahtarınız gösterilecektir.

Windows ürün Anahtarı öğrenme

Windows Ürün Anahtarı Öğrenme Programı

Elbette komut satırını kullanmak birçok kullanıcı için sıkıcı gelebilir. Siz de Windows ürün anahtarını görüntülemek için bir program arıyorsanız yazımızın bu kısmı tam da size göre. Produkey isimli program bilgisayarınızda yüklü olan tüm Microsoft ürünlerinin (Office vb.) anahtarını görüntüleyebilmekle birlikte işletim sistemine ait ürün anahtarını da gösterebiliyor. İşlemi şu şekilde yapabilirsiniz;

  • Öncelikle bu linke tıklayarak Produkey dosyasını indirin. Son derece küçük olan zip dosyasının içerisinde yer alan dosyaları masaüstüne çıkartın ve Produkey isimli exe’yi çalıştırın.
  • Program açıldıktan sonra Windows (BIOS OEM Key) ve Windows 10 (veya Windows 7) gibi ibareler görünecektir.

Windows ürün Anahtarı öğrenme

  • İşletim sistemi ürün anahtarı işletim sistemi içerisine gömülü ise Windows (BIOS OEM Key) karşısında yer alan anahtar sizin ürün anahtarınızdır. Şayet yükleme esnasında ürün anahtarını kendiniz girdiyseniz Windows 10 (veya Windows 7) ibaresinin karşısında yer alan şifre sizin için geçerlidir.

Produkey programı her ne kadar basit ve eski bir arayüze sahip olsa da işlevselliği ve son derece küçük boyutu ile ön plana çıkan etkili bir uygulamadır.

Bu yazımızda Windows kullanıcılarının sıklıkla ihtiyaç duyduğu ürün anahtarı öğrenme işleminin nasıl yapılabileceğini tüm ayrıntıları ile göstermeye çalıştık. Ürün anahtarı öğrenme esnasında sorun yaşarsanız aşağıdaki yorum sekmesini kullanarak bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca bilgisayarınıza temiz kurulum yapmak için Windows 10 format atma başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

SONUÇ

Eğer yukarıdaki yöntemlerle ürün anahtarını bulamazsanız, Microsoft ile iletişime geçebilirsiniz. Bilgisayarınız orijinal bir ekipman üreticisi (OEM) tarafından önceden yüklenmişse, bilgisayarınızın altında veya yanında bir COA (Certificate of Authenticity) etiketi bulunabilir ve bu etiket üzerinde ürün anahtarı yer alabilir. Ancak, ürün anahtarının kaybolması veya etiketin hasar görmesi durumunda Microsoft Support ile iletişime geçmek, lisans sorunlarınızı çözmenin en iyi yolu olacaktır.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER