Yaklaşık işareti yapmak için Alt+0126 tuşlarına aynı anda basın ve aynı anda klavyeden parmaklarınızı çekin. Karakter eşlem panelinden de aynı zamanda bu işlemi yapabilirsiniz.

# Karakter eşlem panelini açmak isterseniz ve kolayca yaklaşık işaretini yapmak isterseniz et işareti makalemizde anlattık. Lütfen oraya gidin ve işlemleri uygulayın.

# Yaklaşık işareti ( tilde işareti) karakter eşlem tablosunda Unicode ”007E” karakter olarak bilinmektedir.

Ofislerde veya iş yerlerinde özellikle Excel tablolarında yaklaşık işareti fazlasıyla kullanılmaktadır.

Diğer yandan server üzerinde veya formül hesaplamalarında oldukça fazlasıyla kullanılmaktadır.

Klavyede Yaklaşık İşareti ~ Nasıl Yapılır?

Ascii kod denildiğinde Alt+0126 karakterine eşit olduğu görülmektedir. Yaklaşık eşittir işareti ile de bunu görebiliriz. Farklı yöntemler ile yaklaşık işareti nasıl yapılır, birlikte inceleyelim.

Yaklaşık İşareti Yapma Yöntemi #1

Yaklaşık işareti yapmanın genel itibari ile farklı yolları mevcuttur. Biz en kolayından başlayıp nasıl yapılacağını gösterelim.

 • İlk olarak Alt tuşuna basılı tutun.
 • Aynı zamanda 0126 tuşuna basın.
 • Daha sonra elinizi her 2 tuştan aynı zamanda çekin.

Bu şekilde yaklaşık işaretini yapabilirsiniz. Bir iki denemeden sonra bunun kolay bir yöntem olduğunu göreceksiniz.

Yaklaşık İşareti Yapma Yöntemi #2

Yaklaşık işareti yapmanın bir diğer yolu da aşağıdaki vereceğimiz yöntemdir, eliniz alıştıktan sonra seri şekilde yapabilirsiniz.

 • İlk olarak Alt+GR tuşuna basılı tutun.
 • Ardından Ü tuşuna basın.
 • Bu şekilde yaklaşık işareti oluşacaktır.

Yaklaşık İşareti Yapma Yöntemi #3

Buradaki yöntem ise diğerlerinden biraz farklı, yaklaşık işaretine birde karakter eşlem tablosunda bakalım. Bu karakter eşlem tablosunda bilindiği üzere sadece til de işareti değil, birbirinden değişik sembolleri yapabilmektesiniz.

 • İlk olarak Başlat menüsüne girin.
 • Ardından Tüm Programlar’a girin.
 • Donatılar kısmına girin ve sistem araçlarına tıklayın.
 • Karakter eşlem tablosunda adımları takip ederek sembollere gelin.
 • Son olarak 007E koduna gelerek yaklaşık işareti yapabilirsiniz.

Yaklaşık işaretini bu yöntemler ile kolayca yapabilirsiniz. Yine de bu yöntemlere rağmen işareti yapamadıysanız bize yorumlar kısmında yazabilirsiniz.

Yaklaşık İşareti Yorumlaması (~)

Yaklaşık işareti (~) karakteriyle başlarsa ve ardından tırnaksız ilk karakterine kadar bütün karakterler öneki olur. Yaklaşık olarak öneki içinde karakterler hiçbiri tırnaklı değil ise, karakterlerin ismi oluşturulduğu sayılır.

Bakıldığında isim boş ise yaklaşık işareti home kabuk değişkeni değeriyle değiştirilir. Diğer yandan Home değişkeni belirlenmemiş ise onun yerine kabuğu çalıştıran ev dizini kullanılır. Bu halde yaklaşık öneki ev diziniyle değiştirilir.

CDPATH, MAILPATH ve PATH değişkenlerine atamalarda yaklaşık işaretli dosya adları kullanılır. Kabuk değer olarak yorumlanan değeri de artar.

SONUÇ

PC klavyesinde yaklaşık işareti (~) genellikle üstte, sol üst köşede bulunur. Türkçe Q klavye düzenine göre, bu işaretin yerini göstermek için “Shift” tuşuna basılırken “`” (backtick) tuşuna basmanız gerekir. Ancak, farklı klavye düzenleri veya farklı dil ayarlarına sahip bilgisayarlar farklı olabilir, bu yüzden bazı durumlarda bu işaretin yeri değişebilir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER