Yazıyı sese çevirme işlemi ile birçok işlemi çok daha kolay bir hale getirmek mümkün. Örneğin ders notlarınızı sese çevirerek telefonunuza yükleyebilirsiniz.

Boş zamanlarınızda bu ses dosyalarını dinleyerek pratik yapabilirsiniz. Ayrıca yazı ses dönüşümü yabancı dil öğreniminde de çok önemli bir yere sahiptir. En önemlisi, İngilizce yazıldığı gibi okunan bir dil olmadığı için bol bol listening yapmak gerekir.

Bu nedenle text to spech (yazıdan sese dönüşüm) yöntemleri en çok da yabancı dil öğrenimi gören kişiler tarafından kullanılır.

Biz de bu yazımızda birçok farklı yöntem ile en kolay yoldan yazı sese nasıl çevrilir sorusuna yanıt vereceğiz.

Yazıyı Sese Çevirme Programı

Yazıyı Sese Çevirme

Text to Speech (TTS) kavramı ilk kez Google tarafından Android işletim sistemine sahip cihazlarda kullanılmak üzere ortaya atıldı.

Voice Aloud Okuyucu

Kullanıcıların hayatını kolaylaştırmayı amaçlayan ve cep telefonlarının kullanımını herkes için daha basit bir hale getirmeyi sağlayan bu teknoloji elbette çok daha farklı amaçlar ile de kullanılabiliyor. Bu kullanım da çoğu zaman cep telefonları aracılığı ile sağlanıyor.

Hem iOS hem de Android işletim sistemine sahip telefonlarınızda kullanabileceğiniz birçok yazıyı sese çevirme programı bulunuyor.

@Voice Aloud Reader (TTS Reader) adlı program, hem iOS hem de Android işletim sisteminde çalışan ve oldukça gelişmiş özelliklere sahip bir metin – ses çeviricidir.

Program günlük hayatta sıklıkla kullandığımız Word, PDF ve TXT dosyalarının içerisinde yer alan metinleri çok kolay bir şekilde okuyabiliyor. Cep telefonu ile yazıyı sese çevirme işlemi için şu işlemleri yapabilirsiniz;

 • Öncelikle bilgisayar üzerinden sese çevirmek istediğiniz içeriği bir TXT dosyasına kaydedin.
 • Bu işlemi yapmak için masaüstüne sağ tıklayın, yeni seçeneğini seçin ve metin belgesi oluşturun.
 • Oluşturduğunuz metin belgesini açın ve sese çevirmek istediğiniz yazı içeriğini bu belgenin içerisine yapıştırarak kaydedin.
 • Cep telefonunuzu kablo aracılığıyla bilgisayara bağlayın ve biraz önce kaydettiğiniz metin dosyasını bilgisayar üzerinden cep telefonunuza yükleyin. (Dosyaya kolay ulaşabilmek için telefon hafızasının ana dizinine kaydedin.)
 • Cep telefonunuz üzerinden @Voice Aloud Reader (TTS Reader) uygulamasını açın ve ana ekranın üst kısmında yer alan klasör butonuna dokunun ve klasöre göre ara seçeneğini seçin.

Yazıyı Sese Çevirme

 • Dosya seçme ekranından PC üzerinden telefona yüklediğiniz TXT dosyasını seçin ve play tuşuna basın. Uygulama, TXT dosyanızda yer alan yazıları okumaya başlayacaktır.

Not: Uygulamanın Apple Store üzerinde yayınlanan iOS sürümünü de indirebilirsiniz. Kullanımları aynıdır.

NaturalReader

NaturalReader, metinleri sesli olarak okuyan bir uygulamadır. Hem çevrimiçi sürümü hem de indirilebilir masaüstü sürümleri bulunmaktadır.

NaturalReader’ın kullanımı oldukça kolaydır. Genellikle kullanıcıların metinleri sesli olarak dinlemelerine ve farklı dillerde metinleri seslendirmelerine olanak tanır.

Çevrimiçi sürümü web tarayıcısı üzerinden erişilebilirken, masaüstü sürümü Windows ve Mac işletim sistemlerinde kullanılabilir.

Özellikleri:

 • Farklı dillerde metinleri okuyabilme yeteneği.
 • Farklı sesler ve tonlar arasından seçim yapabilme özelliği.
 • Okuma hızını ve ses tonunu ayarlama imkanı.

Siteye buradan gidebilirsiniz.

Voice Dream Reader

Voice Dream Reader, metinleri sesli olarak okuyan ve aynı zamanda özelleştirilebilir bir deneyim sunan bir uygulamadır. Hem iOS hem de Android platformlarında kullanılabilir.

Özellikleri:

 • Voice Dream Reader, farklı kaynaklardan metinleri okuyabilir.
 • Dropbox, Google Drive, Pocket ve diğerleri gibi çeşitli platformlardan metinler aktarılabilir.
 • Kullanıcılar metinleri istedikleri hızda ve tonla okutabilirler. Ayrıca, yazı tipi boyutunu, arka plan rengini ve diğer özellikleri özelleştirebilirler.
 • Voice Dream Reader, metinleri yüksek kaliteli seslerle sesli olarak okur.
 • Kullanıcılar farklı sesler arasından seçim yapabilirler.
 • Kullanıcılar metinler üzerinde not alabilir ve önemli kısımları vurgulayabilirler.

Siteye buradan gidebilirsiniz.

Yazıyı Sese Çevirme Online Türkçe

Yukarıda bahsettiğimiz işlem sadece cep telefonu üzerinden yapılabilir. Ancak birçok kişi bu işlemi bilgisayar üzerinden yapmayı tercih eder.

Bunun en büyük nedeni de bilgisayar üzerinden yazı yazmanın ve düzenlemenin daha kolay olmasıdır. Elbette işin içerisine bilgisayar girince online web siteleri de birer seçenek haline geliyor.

TextToSpeech.io adlı web sitesi, sahip olduğu geniş dil veri tabanı ile hemen hemen tüm dillerdeki metinleri sesli şekilde okuyabiliyor.

Tamamen ücretsiz olan site ayrıca yazıları sese çevirerek mp3 dosyası haline getirmeyi ve indirmeyi de destekliyor. Dilerseniz görüntü işleme teknolojisine sahip olan TextToSpeech web sitesi sayesinde PDF ve resim dosyaları üzerinde yer alan metinleri de sese çevirebilirsiniz. Siteyi şu şekilde kullanabilirsiniz;

 • Öncelikle buraya tıklayarak TextToSpeech sitesini açın ve Enter your text here yazan alana sese çevirmek istediğiniz yazıyı yapıştırın.
 • Voice alanına tıklayarak Turkish Male veya Turkish Female seçeneklerinden birini seçin. (Male erkek okuyucu, female kadın okuyucu)
 • Alt kısımda yer alan Speak butonuna tıklayın. Yazılarınız işlenecek ve okunmaya başlayacaktır.

Yazıyı Sese Çevirme

Not: Yazıyı sese çevirme ve kaydetme işlemi için ve yazıları mp3 olarak indirmek için bu linke tıklayın ve text alanına tıklayarak Language kısmından Turkish seçeneğini seçin.

Captcha’yı çözün ve Convert butonuna tıklayın. Ardından alt kısımda yer alan Download butonuna basın. MP3 dosyanız indirilecektir.

Yazıyı Sese Çevirme İndir Windows

Bilgisayarında her türlü iş için program barındırmayı tercih edenler için de bir çözüm var. Microsoft tarafından sunulan MTTSA (Microsoft Text to Spech API) alt yapısını kullanan Balabolka isimli program, Windows ortamında Word, PDF, EPUB, TXT ve Excel dosyalarının okunmasını sağlıyor.

Uygulama yaklaşık olarak 18 MB boyutunda ve zip dosyası şeklinde sunuluyor. Programı kullanabilmek için herhangi bir kurulum işlemi gerekmiyor.

Bu yazımızda Windows, Android, iOS ortamlarında ve Online olarak yazı içeriklerinin ses dosyalarına nasıl dönüştürülebileceğini aktardık. İşlemler esnasında zorluk yaşarsanız aşağıdaki yorum sekmesini kullanarak bizlerden yardım alabilirsiniz.

SONUÇ

Özetle, yazıyı sese çevirme işlemini kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Yukarıdaki derlediğimiz uygulamalar ile işlerinizi kolay bir şekilde halledebilirsiniz.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER