YouTube Kanal Engelleme Nasıl Yapılır?

Ana Sayfa Haber Sosyal Medya YouTube Kanal Engelleme Nasıl Yapılır?
  YouTube yıllar geçtikçe, görüntülenme alışkanlıklarımıza dayanarak çeşitli içerik düzenlemeleri geliştirdi. Ancak şu gerçekle yüzleşelim; oluşturulan içerik düzenlemesi aslında internetin en büyük video veri tabanını tıklamaya devam etmeniz için muhtemelen kasıtlı olarak planlanıp oluşturulmaktadır. YouTube kanal engelleme ve YouTube’un kurallarının dışına çıkabilmeniz için, size üçüncü bir uygulama gereklidir.YouTube Video Blocker, yalnızca kanalları engellemekle kalmayıp aynı zamanda ileride YouTube’da hangi türde kanalları görüntüleyeceğinizi de kontrol etmenizi sağlamaktadır. Aşağıda programınızı nasıl kullanacağınızı ve önemsiz video görüntülerinizin sayfanızda görünmesini nasıl engelleyebileceğinize dair ipuçlarını veriyoruz.

YouTube Sayfanızda Nelerin Görüneceğini Kontrol Edin

İlk olarak, YouTube videolarını en azından kısmen engelleyebilen ‘’in-house’’ yöntemi denemenize değer. Kural olarak YouTube sayfanızda, düzenli olarak ziyaret edilen kanallardaki son yüklemeler ve/veya görüntüleme alışkanlıklarına dayalı ‘’Önerilen’’ videolara kadar, ilgileneceğinizin düşünüldüğü her türlü video görüntülenir, fakat bu videoların arasında görüntülenmesini istemediğiniz türler de olabilir. Belirli kanallardan gelen videoları ‘’önerilen’’ ler arasında görünmesini engellemek için YouTube ana sayfanızdaki bir videonun başlığının yanındaki üç noktalı menü simgesini tıklayın ve ( Not interested) ‘’İlgilenmiyorum’’ seçeneğini tıklayın. Daha sonra  ( I’m not interested in this channel) ‘’Bu kanalla ilgilenmiyorum’’ seçeneğini de içeren başlığı seçiniz.  Bu işlemden sonra söz konusu kanaldaki videolar önerilenler seçeneğinizde görünmeyecektir.Not: Bu işlem istenmeyen kanalın arama sonuçlarında görünmesini engellemez, sadece YouTube ana sayfanızda görünmemesini sağlar.

YouTube Kanal Engelleme

Akıllı telefonlar için YouTube uygulamasında bir YouTue kanalını tamamen engellemenin güvenilir bir yolunu bulamıyorsanız. Oysaki masaüstünde, videoları ve kanalları engellemek için Chrome, Firefox ve Opera için Video Engelleyici uzantısından yararlanabilirsiniz. Bu uzantı, bir kanala veya belirli bir video türüne ait tüm videoları tamamen engellemenizi ve asla YouTube’a yüklenmemiş gibi tamamen erişilmez kılmanızı sağlar. Öneriler olarak bile gösterilmeyecek ve hatta kanalın adını aramak bile sonuç vermeyecektir; çünkü erişim tümüyle engellenmiştir.

Buradaki linkten video blocker’ı indirebilirsiniz.

Kanalları Video Blocker İle Engellemek

youtube kanal engelleme

Tanıtım amaçlı olarak Chrome’daki uzantıyı kullanacağız, ancak aynı talimatlar Firefox ve Opera içinde geçerlidir.

youtube kanal engelleme

Engelleme işlemi çok basittir. Bir kanalda sevmediğiniz bir videoyu gördüğünüzde sağ tıklayın ve (Block videos from this channel )’’Bu kanala ait videoları engelle’’yi seçin. Hepsi bu kadar; Söz konusu kanaldan gelecek videoların hepsi engellenecektir.

youtube kanal engelleme

Özel Tipte Videoları ve Youtube Kanal Engelleme

Video Blocker istenmeyen video ve kanalların engellenmesi için anahtar kelimeleri ve istenmeyen kanalları manuel olarak eklemenizi de sağlar. Bunu yapmak için Video Blocker uzantısı düğmesine tıklayın ve (Add) ‘’Ekle’’ bölümüne gidin. Burada kanal ve videoları engellemenin 3 yolunu bulacaksınız. Bunlar: ( Channel Item, Wildcard, Keyword),’’Kanal öğesi, Joker karakter, Anahtar Kelime ‘’

youtube kanal engelleme

(Channel item) Kanal ögesi: Bu seçenek seçildiğinde, videoların engelleneceği kanalın adını (büyük/ küçük harfe duyarlı olarak) girmeniz gerekir. Kanalın adını Kopyala Yapıştır yapmak daha iyidir ama kendiniz de yazabilirsiniz.

(Wildcart) Joker karakter: Kanal ögesinin aynı olmakla beraber büyük/ küçük harfe duyarlı değildir. Buraya girilen her sözcük aranır ve eğer sözcük arama sırasında rastlanan kanalla uyumlu ise kanal hemen engellenir. Bu seçenek aynı tipteki kanalların hepsini engellemek için mükemmel bir çözümdür.

(Keyword) Anahtar Kelime: Bu seçenek özel belirlenen anahtar kelimeyi içeren bütün videoları seçer.(Büyük/ küçük harf duyarlı değildir). Sadece anahtar kelimeyi girmenizle beraber Video Blocker anahtar kelimeyi içeren bütün öneri ve aramaları seçerek engelleyecektir.

Aynı zamanda Video Blocker’a parola ekleyerek de engelleme listesinden söz konusu kanalları ekleyip silebilirsiniz. Bu özellik Firefox ve Operada mevcut değildir, sadece Chrome’da kullanılabilir. Video Engelleyicisi uzantısı simgesini tıklayın ve ( Settings) ‘’Ayarlar’’ ı seçin. Ayarların alt kısmına Video blocker’ı korumak için bir şifre ekleyebilirsiniz. Şifre eklemenin sizden başka birisinin Video Blocker uzantısını silmesine engel olmayacağını unutmayın. Ancak silmeyi başardığınızda, en azından birisinin engellediğiniz içeriği izlemeye çalıştığını fark edersiniz.

Video Blocker, ayrıca engelleme listenizi kaybetmeden, herhangi bir bilgisayarda uzantıyı kullanabilmeniz için engelleme listenizi dışa veya içeriye aktarmanıza izin verir.

Sonuç

Video Blocker, sevmediğiniz kanallardan rahatsız edici önerileri engellemek için kullanılabilir olmasına rağmen, çocuklarını uygunsuz içerikten korumaya çalışan ebeveynler için de en iyi sonucu vermektedir. Maalesef, akıllı telefonlar ve/ veya tabletlerde YouTube uygulamalarındaki videoları engellemek için böyle bir çözüm bulunamadı. Akıllı telefonlar için benzer çözüm biliyorsanız, aşağıdaki yorumlarda bizimle paylaşın lütfen.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir