Akıllı telefonların gün geçtikte daha güçlü donanım ve tasarım özelliklerine sahip olması, bu cihazların hayatımızda kapladıkları yerin de gün geçtikçe daha büyük bir hale gelmesini sağlıyor. Birçok kullanıcının sıklıkla karşılaştığı Ağda kayıtlı değil hatası da bunlardan biri.

Ancak çok fazla sayıda özelliğe sahip olması, akıllı telefonların farklı sorunlar doğurmasının da önünü açıyor. Özellikle de sosyal medya ve kamera uygulamalarının sürekli bir adım öteye taşınması, akıllı telefonların da kullanım oranını artırıyor.

“Ağda Kayıtlı Değil” hatası genellikle bir cihazın ağa bağlı olmadığını veya doğru bir şekilde yapılandırılmadığını gösterir. Bu hatayı çözmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

Ağda Kayıtlı Değil Çözümü 2024

Ağda Kayıtlı Değil Hatası Çözümü

Cep telefonunun dış dünya ile bağlantısını kesen, telefon görüşmelerini ve internet bağlantısını kullanılamaz hale getiren bu hatanın birden fazla sebebi olabilir. Ancak en yayın görülen sebepler bunlardır.

1. Şebeke Problemleri

Ağda kayıtlı değil probleminin en yaygın sebeplerinden biri, şebekeye bağlı olarak geçici ağ hatasıdır. Bu durum genellikle telefon hattının çekmediği bir mekânda uzun süre kaldığınız zaman ortaya çıkar. Ancak endişelenmeyin, bu durum kalıcı değildir.

(Not: Bulunduğunuz mekanda şebeke problemi olmamasına rağmen sık sık ağda kayıtlı değil hatası alıyorsanız, bu durum cihazınızın donanımsal bir soruna sahip olduğu anlamına gelebilir. Bu gibi durumlarda telefon anakart değişikliği gerekebilir.

2. IMEI Problemleri

Her telefonun bir IMEI numarası vardır. Bu IMEI numarası tıpkı kimlik numaralarımız gibidir ve dünyadaki tüm telefonların IMEI numarası birbirinden farklıdır.

Ağda kayıtlı değil hatasının sebeplerinden bir diğeri de IMEI numarasının sahte olması veya bir başkası tarafından kullanılmasıdır. (Klonlanmış IMEI olarak bilinir.)

Bu gibi durumlarda ise BTK (Bilişim Teknolojileri Kurumu) IMEISI kopyalanan cihazın telefon ağlarına bağlanmasını engeller ve telefonda Ağda kayıtlı değil uyarısı ortaya çıkar.

Ağda Kayıtlı Değil Hatasının Çözümü

Ağda kayıtlı değil hatasının çözümü basit olmakla birlikte herhangi bir profesyonel destek gerektirmez. İşte WebHakim.com farkıyla adım adım ağda kayıtlı değil hatası çözümü

Adım 1: Öncelikle telefonununuz uçuş modunu açın, Power tuşuna basarak telefonu yeniden başlatın ve telefon açıldıktan sonra uçuş modunu tekrardan kapatın. Bu işlem, yukarıda bahsettiğimiz ve telefonun çekmemesine bağlı olarak ortaya çıkan geçici hataların ortadan kaldırılmasını sağlayacaktır.

Adım 2: İlk adımda bahsedilen işlem Ağda kayıtlı değil hatası çözümü olarak işinize yaramadıysa sorun çok büyük ihtimalle IMEI kodundan kaynaklanıyordur. Bu durumda kontrol etmeniz gereken birkaç küçük nokta var.

ağda kayıtlı değil

Adım 2-1: Öncelikle cep telefonunuzun arama kısmına girerek  *#06# kodlamasını yapın. Bu kodlama size telefonun 15 haneli IMEI kodunu verecektir.

Adım 2-2: E-Devlet IMEI Sorgulama Sayfasını açın ve ilgili alana IMEI kodunuzu girerek “Sorgula” butonuna basın.

ağda kayıtlı değil

Adım 2-3: Bu sorgu sonrasında “Yurt Dışı Kayıtlı Cihaz” veya “ IMEI Numarası Kayıtlı” gibi ibareler ile karşılaşırsanız telefonunuzun IMEI sorunu yoktur ve donanımsal bir arızası vardır demektir.

Ancak bu sayfada “Kayıt Bulunamadı” veya “Klonlanmış IMEI” gibi ibareler ile karşılaşırsanız IMEI değişikliği yapmanız gerekir.

Telefon IMEI Numarası Nasıl Değiştirilir?

Telefonun IMEI numarasını değiştirebilmek için öncelikle telefonun uygun bir root dosyası ile flash edilmesi gerekir. Ancak root işlemi iPhone cihazlarda mümkün olmamakla birlikte, yeni nesil Android telefonlarda da uygulanamamaktadır.

Bu tür durumlarda telefonun IMEI numarasını yasal yollardan BTK sistemine kaydettirmeniz gerekir. Şayet yeni satın almış olduğunuz bir cihazda IMEI sorununa bağlı olarak ağda kayıtlı değil uyarısı alırsanız da kesinlikle cihazı satın almış olduğunuz yer ile irtibata geçin.

Cihaz ithal edilmiş ancak BTK sistemine kaydedilmemiş olabilir. Eğer yeni bir imei ile cihazınızı kaydetmek isterseniz de imei atma makalemize bakabilirsiniz.

Ağda kayıtlı değil hatası çözümüne dair Android ve iOS cihazlarınız ile yaşadığınız her türlü problemi yorum satırını kullanarak bize iletebilirsiniz.

SONUÇ

Eğer yukarıdaki adımları takip etmenize rağmen sorun devam ediyorsa, cihazınızın kullanım kılavuzunu kontrol ederek veya cihaz üreticisine başvurarak daha fazla yardım alabilirsiniz.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER